Banner
Perswazja cz. 1 – Wstęp
This is my site Written by dsmaster.pl on 6 kwietnia, 2021 – 09:16

Jak odróżnić perswazję pozytywną od negatywnej?

Dlaczego perswazja jest jak nóż, którym można zrobić kanapkę lub zabić?

W poprzednim artykule 4 poziomy komunikacji pisząc o drugim poziomie komunikacji – relacjonowaniu faktów pisałem o tym, że nadawca może dodawać swoje przekonania do przekazu rzekomo obiektywnych faktów i wówczas mamy doczynienia z perswazją.

Czym jest perswazja?

Perswazja to proces, w  toku którego pod wpływem innych dochodzimy do zmiany swoich sądów. Perswazja jest narzędziem, jest jak nóż, którym można posmarować chleb lub wyrządzić komuś krzywdę. Perswazja jest bardzo często wykorzystywana w procesach sprzedaży w dobrej wierze i z intencją poprawienia ludziom życia. Jeżeli produkt lub usługa jest wartościowa to wykorzystujemy perswazję do przekonania potencjalnego klienta do zakupu.

Dlaczego sprzedawcy używają perswazji?

Człowiek z uwagi na to, że od wieków zmagał się z życiem walcząc o przetrwanie podświadomie stara się mieć zasoby na ciężkie czasu i nie lubi rozstawać się z pieniędzmi nawet jak ma wiele zer na koncie. Może więc być tak, że produkt lub usługa autentycznie doda wiele wartości do życia człowieka, ale ten z uwagi na funkcjonowanie na pierwszym poziomie tego nie dostrzega. Perswazja w takim wypadku pokazuje jak dużą wartość przedstawia usługa czy produkt, wartość większą niż pieniądze, które będą inwestowane.

Perswazja może jednak mieć swoją drugą, ciemniejszą i brzydszą twarz. Za pomocą perswazji można przekonywać ludzi do inwestowania w coś dla nich niekorzystnego. Można za pomocą perswazji ludzi straszyć, wywoływać w nich lęk, paranoiczne myśli, napięcia w ciele. Moim zdaniem z takim zjawiskiem mieliśmy doczynienia w ostatnim roku w mediach w związku z Covid -19. Media poprzez swoje perswazyjne przekazy wprowadziły w ludzi ogrom lęku, strachu, paranoicznych myśli tworząc atmosferę zbiorowej psychozy. Takie informacje perswazyjne są ewidentnie dla ludzi szkodliwe ponieważ łamią odporność immunologiczną oranizmu przez co ludzie umierają nie tylko na Covid, ale przede wszystkim na inne choroby. Widzimy więc, że przekazy perswazyjne mogą być dla człowieka również bardzo niebezpieczne i jeżeli tak jest najlepiej wyłączyć taki przekaz. Tutaj warto wiedzieć, że perswazja ma bardzo dużą moc oddziaływania i nie warto tutaj mierzyć swoich sił mentalnych w przeciwstawianiu się takiemu przekazowi, gdyż złamanie jest tylko kwestią czasu.

Mając wiedzę o perswazji warto więc odróżniać pozytywną perswazję, która wnosi wartość do naszego życia od negatywnej, która obniża jakość naszego życia.

No dobrze ale jak odróżnić pozytywną perswazję od negatywnej?

Perswazja mimo, że jest potężnym narzędziem jest jednak relacjonowaniem pewnych faktów. Przekazywane informacje możemy zweryfikować i zawsze powinniśmy to robić. Wszystko powinniśmy sprawdzać używając swojego krytycznego myślenia.

Perswazję w dalszych częściach omówimy sobie bardziej szczegółowo posługując się sześciostopniowym modelem:

  1. Ekspozycja (przyjęcie wiadomości).
  2. Koncentracja (opracowanie wiadomości).
  3. Poznanie (zrozumienie wiadomości).
  4. Akceptacja (uwierzenie w wiadomości).
  5. Utrwalenie (zmiana postawy).
  6. Konwersja zachowania.
Posted in  

Comments are closed.