Banner
Superego a związek miłosny cz. 4
This is my site Written by dsmaster.pl on 25 stycznia, 2023 – 13:32

Początkowa idealizacja nowo powstałej pary i oczekiwania na poziomie świadomości odnośnie trwałości związku miłosnego wcześniej czy później zderzą się z wypartymi, uruchamiającymi konflikty, wewnętrznymi związkami z obiektem (one wypłyną na powierzchnię z głębin nieświadomości). Konflikty edypalne i zakazy superego spowodują załamanie wczesnej idealizacji. Dla pary jest to zarówno zagrożenie jak i szansa. Partnerzy mogą dostrzec, że za idealizacją stał młodzieńczy cel – połączenia erotyzmu i czułości.

Konflikty edypalne są zazwyczaj testem stabilności relacji miłosnej i dostarczają obojgu bolesnych odkryć. Te odkrycia mogą jednak zainicjować proces gojenia ran. I to każdy z partnerów powinien zrobić, wykorzystać procesy uruchomione przez relację miłosną do przepracowania własnych, wewnętrznych konfliktów edypalnych.

Uzewnętrznienie infantylnego superego, które w sposób przewlekły poszukuje niezachwianego związku miłosnego z obiektem rodzicielskim może ograniczyć zarówno indywidualne jak i wspólne życie miłosne w relacji. W takiej sytuacji może nie być konfliktu jednak doświadczanie miłości zostanie ograniczone. W celu utrzymania stabilności i harmonii związku para musi ograniczyć życie towarzyskie, by ograniczyć zagrażające dla związku relacje dające świadomość szansy stworzenia bardziej satysfakcjonującej relacji. Usunięcie potencjału szans na bardziej satysfakcjonujący związek z pola widzenia zabezpiecza parę przed rozpadem relacji.

W sytuacji, gdy jeden z partnerów identyfikuje się z agresorem (identyfikacja z superego drugiej osoby) para może stworzyć sadomasochistyczny sojusz przeciwko światu zewnętrznemu i w ten sposób przenieść na świat zewnętrzny sprzeciw wobec infantylnego superego. Pary takie funkcjonują jako urażone, upokorzone ofiary strony trzeciej i tworzą neurotyczny, ale stabilny związek. Mimo neurotyczności w takim związku możemy dostrzec wiele dobrych cech takich jak zainteresowanie i odpowiedzialność.

Posted in  

Comments are closed.