Banner
Przywództwo cz. 11
This is my site Written by dsmaster.pl on 20 czerwca, 2022 – 13:09

Przywództwo legalne

# 1 pozycja i autorytet

Przywództwo legalne związane jest z posiadaną przez kogoś pozycją lub autorytetem. Przywódcy mogą kierować działaniami swoich podwładnych, nauczyciele działaniami uczniów, rodzice działaniami swoich dzieci, nie dlatego, że maja jakaś niesamowitą ofertę czy wiedzę, ale dlatego, że liderują w oparciu o umowę społeczną.

Przywództwo legalne funkcjonuje wówczas, gdy obie strony akceptują umowę społeczną. Jeżeli brakuje tej akceptacji przywództwo legalne może zniknąć. Rodzice, którzy nie zapracują na autorytet i nie wypozycjonują się na Mistrza prowadzącego dziecko wtedy, gdy ono przygotowuje się do przyszłej roli dorosłej (4/7 lat), nie będą przez niego postrzegani jako autorytet, gdy ten stanie się nastolatkiem.

# 2 norma równości

Umowa społeczna tworzy również normę społeczną, która sankcjonuje przywództwo legalne, ta norma nazywana jest norma równości. Ludzie pragną by świat był sprawiedliwy. To dlatego pragniemy pomagać potrzebującym, ludziom  z niepełnosprawnością, sierotom, starszym, schorowanym. To dlatego ludzie bogaci przekazują cześć swoich dochodów na cele charytatywne lub angażują się w działalności organizacji walczących o prawa ludzi poszkodowanych w ten czy inny sposób. Przywództwo legalne uchodzi za sprawiedliwe, gdy działa w oparciu o postulat pomagania potrzebującym.

# 3 zależność zalegalizowana

Ludzie kierują działaniami innych, poprzez oczekiwanie pomocy i opieki nad nimi. Z ochotą pomagamy małemu dziecku czy schorowanej starszej osobie. Ani dziecka ani schorowanego starca nie postrzegamy jako osoby posiadającej wiedzę, kompetencje czy pozycję jednak wpływają one bardzo mocno na nasze zachowanie.

Zobacz jak to działa na przykładzie. Jedziesz autem rano do pracy i bardzo się spieszysz. N poboczu widzisz człowieka, który stoi obok auta z przebita oponą. Osoba ta płacze i wymachuje rękoma wzywając pomocy. Zatrzymasz się by pomóc tej osobie? Jest taka szansa, ale przyznaj sam przed sobą, że szanse są na to większe, jeżeli ta osoba będzie kobietą lub staruszkiem. Młody mężczyzna płaczący i wzywający pomocy nie zrobi na tobie takiego wrażenia jak płaczącą kobieta czy staruszek. I to nie jest racjonalne, gdyż za pomocą lewarka zarówno kobieta jak i staruszek powinni dać sobie radę z wymianą koła.

W takiej sytuacji w naszych umysłach odpalają się rożnego rodzaju stereotypy, typu przekonania: „kobieta nie zna się na męskich sprawach”, „Staruszek jest schorowany i nie ma siły poradzić sobie z najprostszymi życiowymi sprawami”. Dodatkowo istnieje społeczne przyzwolenie by kobiety płakały, staruszek – mężczyzna takie przyzwolenie również dostaje, jednak młody mężczyzna w sile wieku już takiego przyzwolenia nie ma. Za pomocą wykorzystania stereotypów kierowca może manipulować zalegalizowaną zależnością.

Pomoc jest społecznie bardzo wskazana, jednak manipulowanie w celu uzyskania pomocy jest społecznie naganne, gdyż ludzie udają bezradność by coś uzyskać. Pomoc powinni otrzymywać ci, którzy rzeczywiście tej pomocy potrzebują, w sytuacjach, gdy naprawdę nie są w stanie sami sobie poradzić.

Posted in  

Comments are closed.