Banner
Przywództwo cz. 10
This is my site Written by dsmaster.pl on 17 kwietnia, 2022 – 10:08

Przywództwo oparte na informacjach i fachowości

Istotą władzy opartej na informacjach i fachowości jest wiedza posiadana przez jedną stronę, i nie posiadana przez druga stronę. Przywództwo oparte o informacje jest najsłabszym narzędziem prowadzenia ludzi. Przywództwo takie opiera się na założeniu dostarczania drugiej stronie informacji, która może ale nie musi mieć związku z jej zachowaniem.

Przywództwo oparte na informacjach

Mogę na przykład prowadząc szkolenie przekazać informacje uczestnikom, że właścicielom niewłaściwie zaparkowanych samochodów będą wręczane mandaty. Mogę również wspomnieć o jakimś ciekawym filmie, który będzie wyświetlany w kinie. Przekazując takie informacje nie jestem postrzegany jako osoba wszechwładna, a po prostu taka, która posiada więcej informacji niż inni. W pierwszym przypadku mogę się jednak spodziewać silnego odzewu, w drugim moja informacja może nie wywołać żadnej reakcji.

Jeżeli jestem w innym mieście i grupa poinformuje mnie o jakiejś niesamowicie korzystnej wysprzedaży, to grupa szkoleniowa wywarła na mnie niesamowity wpływ i zaraz po zajęciach mogę popędzić, by załapać się na okazję. Czy można powiedzieć, ze grupa skontrolowała moje zachowanie? Raczej nie mogę przecież wstrzymać się z decyzja i postanowić sprawdzić inne oferty lub stwierdzić, że akurat takiego towaru na teraz nie potrzebuję.

Przywództwo oparte na fachowości

Przywództwo oparte na fachowości opiera się na innych regułach. Ludzie pozwalają sobą kierować fachowcowi, gdyż sądzą, iż posiada ona większe kompetencje, szerszą wiedzę, bogatsze doświadczenie od nich. Przywódca taki postrzegany jest jako ekspert i uznawany jest za autorytet racjonalny, kogoś wyższego, kogoś kto będzie w stanie lepiej od nas pokierować sprawami.

Przywództwo oparte na fachowości pociąga za sobą pewne niebezpieczeństwa w postaci efektu bumerangu. W sytuacji gdy pojawia się autorytet nawet racjonalny w ludziach naturalnie pojawia się opór. Opór ten pojawia się w sytuacji konfrontacji z osobą mądrzejszą i bardziej kompetentna od nas. W takiej sytuacji często buntujemy się i postępujemy odwrotnie od tego, co sobie życzy ta osoba, gdyż jest to ochrona naszego ego i wiary w samych siebie.

Przywódca, który podstawą swojej władzy uczynił fachowość musi bardzo uważać, by nie powodować oporu wśród ludzi swoja zbyt dużą pewnością siebie i arogancją.  

 

Posted in  

Comments are closed.