Banner
Przywództwo cz. 1
This is my site Written by dsmaster.pl on 29 stycznia, 2022 – 11:47

Ponarzekałem w ostatnich artykułach na rządzących, należy się więc zastanowić czym jest przywództwo. Jakich liderów chcielibyśmy w społeczności? Jaki przywódca będzie wspierał rozwój społeczności?

Kim jest przywódca?

Przywódca to człowiek, który angażuje się w rolę prowadzenia ludzi. Prowadzenie ludzi to realizowanie określonych zadań i zajmowanie się kwestiami społecznymi.

Przywódca to lider, który przez innych członków grupy jest postrzegany jako człowiek uprawniony do tego, aby kierować grupą. Może zostać na pozycję lidera wybrany, wyznaczony, może wyłonić się w toku przebiegających w grupie interakcji, w wyniku procesu grupowego lub głosowania.

Czy lider może przewodzić i działać moralnie?

Lider powinien przewodzić inspirując nie narzucając. Lider, który narzuca zawsze staje przed niebezpieczeństwem stania się autorytetem nieracjonalnym i uczynieniem ludzi, którym przewodzi niewolnikami. Lider musi się więc cały czas uczyć się przewodzić unikając despotyzmu. Przede wszystkim powinien być nastawiony na pomaganie ludziom bez oczekiwania zapłaty. I najważniejsze powinien przewodzić bez przemocy.

Jeżeli chcesz być liderem powinieneś zachowywać się i działać w taki sposób, aby inni chcieli za tobą podążać. Rola lidera jest wyróżnioną i uprawomocniona pozycją jednostki w ramach struktur grupowej. Lider może oczekiwać, że będzie mógł kierować członkami grupy. Musi jednak pamiętać, że grupa ma prawo oczekiwać, że będzie on dysponować wiedzę, kompetencjami, moralnością, a przede wszystkim, że będzie kierował grupą rozwojowo.

Człowiek może zostać liderem w różny sposób. Zazwyczaj albo jest mianowany przez instytucję czy społeczność lub wyznaczany do tej roli przez kogoś, albo grupa sama wyłania lidera.

Rozważając kwestie przywództwa musimy również wspomnieć o aspekcie duchowym, o którym wielu ludzi zapomina. Aspekt duchowy mówi o moralności, wspieraniu rozwoju człowieka i kierowaniu się dobrem drugiego.

Przywództwo musi opierać się na moralności, gdyż jest to wywieranie wpływu, które ma pomóc grupie osiągnąć zamierzony cel. Wywieranie wpływu bez moralności czyni z przywódców tyranów, despotów, dyktatorów.

Przywództwo to interpersonalny wpływ ukierunkowany przez proces komunikacji ma określony cel. Przywództwo zakłada, że jest ten, który prowadzi i są prowadzeni.

 

Posted in  

Comments are closed.