Banner
Jak przygotować się na 2022 rok?
This is my site Written by dsmaster.pl on 19 stycznia, 2022 – 20:44

Od początku wiosny 2022 roku temat związany z koronawirusem powinien już zanikać, a co za tym idzie powinno być mniej lęku w ludziach. Lęku związanego z zagrożeniem zdrowia i życia. Od marca będziemy powracać do normalności. Niestety jak nie jedno to drugie. Kryzys pandemiczny powoli będzie dobiegał końca niestety rozkręca się kryzys energetyczny i inflacja. Czyli jak psychoza związana z koronawirusem się skończy to znów inflacja będzie strącała ludzi na dół (patrz piramida Maslowa) nie pozwalając im się samorealizować.

Jak żyć w takich warunkach panie premierze?

Bardzo ważne będzie trzymanie się na drodze rozwojowej mimo destabilizacji systemów rodzinnych przez inflację, utratę wartości pieniądza. Psychologicznie ważna będzie rola psychologów, nauczycieli, szkoleniowców jako mentorów, coachów dla dzieci ale również dla rodziców. Ludzie będą musieli poszukać optymalnych sposobów przejścia przez kryzys tym  razem finansowy.

Humaniści wreszcie mogą wykazać swoje racje, że nie liczy się tylko rozbuchany konsumpcjonizm, ale wartości wewnętrzne. Nie to jak wielką ktoś ma rezydencję i jak luksusowych samochodem jeździ, czyni człowieka wielkim tylko to jakie wartości wkłada do społeczności.  Humaniści zawsze stawiali na wartości, a nie na konsumpcjonizm, więc w tej sytuacji będą zwycięzcami.

W 2022 roku coraz bardziej ważne stanie się wychodzenie z głowy i powrót do ciała, do cielesnej natury. Zarysuje się tendencja odchodzenia od mieć do być. To zaczęło się już w 2019 roku, w którym okazało się, że przez jedno rozporządzenie i sytuację pandemiczną może być odebrana człowiekowi możliwość zarobkowania. Na czym się oprzeć w takiej sytuacji? Na marketingu? Nie pozostaje w takiej sytuacji nic innego jak uziemić się, wierzyć w swoje kompetencje, które tak czy inaczej pozwolą człowiekowi przejść przez kryzysy. Ego musi w takiej sytuacji wrócić na ziemię, i przestać bujać w obłokach.

Dobra wiadomość dla nauczycieli w szkołach – będą powracać do ról jakie niegdyś pełnili – mentora, mistrza. Aby się tak jednak stało sami muszą zmienić swoją postawę i styl komunikacyjny na partnerski. Muszą stać się przyjaznymi coachami prowadzącymi na drodze rozwoju. Nowe wiatry, które wieją przynoszą zmiany na naukę przyjemną, ciekawą, która uczy i bawi jednocześnie. Tutaj ogromną rolę będzie odgrywała praca z mózgiem i zarządzanie energią.

Ludzie będą powracać do natury ponieważ nauka zdalna, praca zdalna pokazała nam jak multimedia przebodźcowują mózgi, jak odrywają od czucia uczuć i emocji we własnym ciele, jak odrywają od życia i innych ludzi.

Będziemy podążać w stronę szybkiej, łatwiejszej, przyjemniejszej i efektywniejszej pracy i nauki. Będziemy szukać sposobów na to, by praca i nauka nie była, aż tak stresująca i obciążająca.

Kryzysy są trudne, jednocześnie są szansą dla człowieka na skokowy rozwój. Kryzysy wymuszają na człowieku, aby zaczął ufać sobie. W tym kryzysie mamy doczynienia z szumem informacyjnym, w którym ciężko się połapać, co jest prawdziwą informacją a co fake newsem. Żyjemy w świecie, w którym nasz mózg otrzymuje za dużo informacji i nie jest w stanie ich przetworzyć. Podejmowanie dobrej decyzji będzie zależało od zaufania do siebie, polegania na swoich kompetencjach i doświadczeniu życiowym.

W 2022 roku bardzo ważna stanie się umiejętność komunikacji. Dobrze jak wytrenujesz umiejętności komunikacyjne. Mnie osobiście bardzo to cieszy, gdyż jako trener umiejętności psychospołecznych, trener treningu interpersonalnego rozwijam u ludzi kompetencje komunikacyjne i społeczne poprzez treningi, szkolenia, warsztaty. W grupie ludzie wzajemnie się ze sobą komunikują. Umiejętność komunikacji z ludźmi będzie niesamowicie cenna w 2022 roku – w tym aktywne słuchanie, dostrajanie się do ludzi, empatyczne odczytywanie potrzeb, wychodzenie na poziom współpracy poprzez komunikację.

Posted in  

Comments are closed.