Banner
Niespójność lidera
This is my site Written by dsmaster.pl on 6 września, 2021 – 17:52

Zmienność lidera wywołuje zmienne stany w zespole. Niepewność lidera wywołuje niepewność w zespole. Stabilność lidera prowadzi do uzyskania poczucia pewności ludzi w zespole. Dojrzałość lidera prowadzi zespół od zależności do dojrzałej współpracy i zdrowej współzależności.

No dobrze ale jak osiągnąć stabilność i dojrzałość?

Napisać łatwo trudniej zrobić. Lider musi wykonać niezbędną pracę wewnętrzną. Jego osobowość musi zostać w pełni zintegrowana. Podczas pracy emocje powinny być wyzerowane, a on sam powinien zachowywać profesjonalny dystans nawet w sytuacjach kryzysowych. Skupienie na tu i teraz jest najważniejsze. Nieprzepracowana przeszłość mająca wpływ na osobowość może doprowadzać do kompensacji, przyjmowania strategii obronnych lub ucieczkowych.

Na drodze kariery trzeba uważać na pułapki

Nie każdemu awansując udaje się uniknąć rozdymania ego. Zachowanie zdrowego podejścia do pełnionej roli w pracy chroni przed założeniem narcystycznej nakładki. Osoby niepewne siebie bardzo często wkładają nakładkę narcystyczną by ukryć poczucie niekompetencji, niekompatybilność osobowości ze stanowiskiem w pracy.

Jak pozbyć się poczucia niekompetencji i niekompatybilności osobowości ze stanowiskiem pracy?

Poczucie kompetencji i kompatybilności z rolą pojawia się wraz z nabywaniem wiedzy i doświadczeniem. Doświadczenie przychodzi z czasem jednak wiedzę możemy nabyć już przed objęciem nowego stanowiska. Rozwiązaniem problemu jest więc nabycie wiedzy a z czasem będzie jeszcze lepiej bo przyjdzie doświadczenie. Jak jesteś młodym człowiekiem i brak ci doświadczenia zdobywaj wiedzę, przyswajaj jak najwięcej praktycznej wiedzy, którą możesz natychmiast wykorzystać, czytaj, szkól się, trenuj się, nabywaj umiejętności w symulacjach i grach zespołowych na salach szkoleniowych.

„Ale ja nie chcę się szkolić, ponieważ jest to tak wyczerpujące”

Oczywiście możesz tak zrobić, twój wybór, masz wolną wolę. Pozwól jednak, że napiszę ci jak to się skończy nim doświadczysz tego w swoim życiu. Bez wiedzy i doświadczenia będziesz niespójny wewnętrznie. Na zewnątrz będziesz chciał pokazać pozytywny obraz siebie, jednocześnie wewnątrz będzie przygniatała cię niepewność. A w twoim zespole spotkasz bardzo silne osobowości nieformalnych liderów, wojowników, strażników norm. Bez pewności siebie będziesz bał się spojrzeć im w oczy. Będziesz bał się konfrontacji, a może nawet spotkania w cztery oczy.

I wiesz co się stanie?

Twoja niespójność będzie gwoździem do twojej trumny. Ludzie zobaczą, że nie jesteś prawdziwy. Wyjdzie, że grasz i udajesz. Być może uda ci się przeciągnąć na swoją stronę ludzi ze słabszym, zależnym charakterem, jednak po drugiej stronie w opozycji do ciebie zostaną ci silni, także nieformalni liderzy, którzy z łatwością mogą zastąpić cię na stanowisku. A gdy nieformalni liderzy zobaczą, że jesteś niespójny przestaną grać z tobą do tej samej bramki.

To może taktyka dziel i rządź?

Jeżeli myślisz, że taktyka dziel i rządź cię uratuje to źle myślisz. To nie polityka. Małe zespoły mają być jednością, współpracować i wspólnie podążać to wyznaczonych celów. Podzielenie zespołu źle się zakończy, gdyż w końcu twój przełożony zorientuje się, że w zespole nie ma więzi i nie pracuje wspólnie nad celami. Wyjdzie, że to ty doprowadziłeś do powstania dwóch zwalczających się obozów. Twój koniec będzie boiloesny, gdyż będziesz musiał odejść w niesławie. Nie będzie ani pracy, ani kariery, ani sukcesu. Wtedy pozostanie tylko udać się do psychoterapeuty by poskładać osobowość.

Posted in  

Comments are closed.