Banner
Życie to nie teatr
This is my site Written by dsmaster.pl on 2 września, 2021 – 12:35

Dlaczego tak wielu ludzi w swoim życiu gra?

W dzisiejszym świecie mamy bardzo dużo osobowości narcystycznych i histrionicznych. Histrionicy są aktorami 24 h na dobę. Uwielbiają dramaty nie tylko w kinie ale również w własnym życiu, dlatego dramatyzują, ustawiają siebie w roli głównej, nie pozwalając by ktoś inny znalazł się w centrum uwagi.

Dlaczego takie osoby są tak bardzo pociągające?

Dlaczego tak bardzo zwracają na siebie uwagę innych?

Osobowości histrioniczne przejawiają nadmierną emocjonalność przez co budują iluzję głębokiej bliskości. To jest pułapka zarówno dla nich jak i dla osób będących z nimi w relacji. Iluzja bliskości musi się prędzej czy później prysnąć, a wówczas ludzie będący w relacji z histrionikiem czują się zranieni, oszukani, wykorzystani.

Dlaczego nie jest łatwo oprzeć się histrionikowi?

Histronik jest mistrzem uwodzenia wykorzystującym do tego swoją seksualność. Prezentuje wyładowania emocjonalne, które mogą dawać złudzenie bliskości i zażyłości emocjonalnej. W relacjach zwraca na siebie uwagę zadbanym, atrakcyjnym wyglądem. Wypowiada się barwnie, dramatyzuje i pokazuje, że chce twojego wpływu na jego życie. Szybko przekracza granice dystansu społecznego i buduje relację intymną.

W czym jest więc problem?

To jak ty odbierasz zachowanie histrionika, a to jak on/a je odbiera to dwie różne bajki. Osoby histrioniczne nie są świadome konsekwencji jakie wywołuje ich zachowanie. Osoby te są również bardzo labilne i mogą przejawiać zachowania graniczne, od pruderyjności do czegoś zupełnie odmiennego. Przy takiej labilności niezwykle trudno połapać się, o co im chodzi. Zwracanie uwagi na siebie, manipulowanie i prezentowanie granicznych, zmieniających się emocji stanowi barierę przy budowaniu stabilnej, głębokiej, intymnej relacji.

Życie to nie wybieg

Histrionik będąc cały czas w roli dba aby cały czas pokazywać światu idealny wygląd. Histrionicy inwestują bardzo dużo czasu i pieniędzy aby atrakcyjnie wyglądać. Przyciągają w ten sposób zainteresowanie innych, co tylko upewnia ich w słuszności obranej drogi budowania relacji. Problem stanowi fakt, że zarówno oni jak i ludzie ich podziwiający nie wiedzą, że to tylko jedno wielkie udawanie, by wywrzeć wrażenie.

Histrioinik flirtuje, zabawia innych rozmową, uwodzi swoim stylem życia i wyglądem. Jeżeli chcemy znać prawdę musimy obserwować ciało histrionika a nie być pod wpływem barwnych słów płynących z jego ust.  Histrionik przywdziewa maskę i gra nieświadomie. Takiego sposobu życia nauczył się we wczesnym dzieciństwie (3-7 lat) będąc pod wpływem uwodzących i nieugruntowanych w swojej tożsamości rodziców. Wczesne dzieciństwo determinuje jego dorosłe życie z powodu nierozwiązanego problemu edypalnego.

Relacje seksualne z histronikami

Jeżeli ulegniemy seksualnemu uwodzenia histronika i wykażemy seksualne zainteresowanie tym, co wydawało nam się otwartym zaproszeniem, wówczas on/a się wycofa, pokazując, że nie o to jej/mu chodziło. Możemy również zostać odrzuceni, porzuceni, pozostawieni sami w poczuci frustracji, zakłopotania i przegranej. Histerycy w ten sposób idą przez życie, flirtują, zwodzą i wykorzystują innych do swoich celów, nie zdając sobie sprawy, że bardzo często zostawiają za sobą zgliszcza zniszczonych serc i psychik.

To, co niszczy innych jest największym problemem histrioników (histeryków). Osoby takie nie potrafią nawiązywać satysfakcjonujących relacji z innymi przez co żyją w poczuciu alienacji i samotności, gdy inni odkryją ich grę.  Ludzie są spragnieni relacji głębokich i prawdziwych. Są spragnieni relacji bliskich i autentycznych, w których odczucia i emocje można by było wyrażać spontanicznie, nie tłumiąc ich i nie zastanawiając się czy to spowoduje ucieczkę, zerwanie kontaktu, zamkniecie drugiej strony; w których można by się było dzielić głębokimi przeżyciami — rozczarowaniami i radościami; w których byłoby możliwe podejmowanie ryzyka pełnego otworzenia serca; w których – jednym słowem – osiąga się taką więź duchową, że nie trzeba niczego ukrywać, wszystko jest akceptowane i w ten sposób powstają możliwości dojrzewania i wspólnego rozwoju.

Osobowości histrioniczne są bardzo często przedstawiane w filmach i na deskach teatrów. Osobowości te doskonale odnajdują się w teatrze i kinie, gdzie gra jest doceniana i wynoszona na piedestał. Przywoływanie na zamówienie niezwykłych emocji oraz szlochu są bardzo cenione w zawodzie aktora.

W miłości granie się nie sprawdza

Histrionicy mają ogromne problemy w doświadczaniem i wyrażaniem własnych głębokich emocji. Nie rozumieją i nie doświadczają głębokich intymnych uczuć i miłości właściwych dzieleniu życia z drugim człowiekiem. Ich relacje są ciepłe, jednak nie głębokie, dużo w nich autoprezentacji a mało serca i ducha. Kuszą ale nie są głęboko związani, manipulują, gdyż nie potrafią być w prawdziwym połączeniu. Ciała używają do zdobycia miłości i czułości, jednak po zdobyciu wcale jej nie doświadczają. Nie doświadczają głębokich przeżyć, gdyż zależy im na aplauzie, aprobacie i poparciu. Nie zależy im na prawdziwej, głębokiej bliskości z drugim człowiekiem. Duchowa, miłosna zażyłość ich przeraża, gdyż nie wiedzieliby co z nią zrobić. Fizyczna obecność drugiego staje się substytutem emocjonalnej i miłosnej bliskości. Człowiek, który doświadczył głębokiej relacji i powierzchownej zdaje sobie sprawę jak niesatysfakcjonujące muszą być relacje histrioników.

Nieustanne kuszenie i uwodzenie jest strategią obliczoną na zdobycie miłości, lecz wysiłki te spełzają na niczym ponieważ te osoby nie są w stanie stworzyć lub utrzymać głębokiej, dojrzałej relacji. Wobec tej samej płci zachowują się antagonistycznie i konkurencyjnie obawiając się usunięcia z centrum uwagi. Histrionicy potrafią walczyć o swoje ponieważ mają silne osobowości i rzadko trafiają do gabinetów psychoterapeutów, tym bardziej, że kultura wspiera ich sposób bycia i życia. Ich problemem jest sztywny pancerz charakteru, z którym idą przez życie. Sztywni ludzie wychowują w podobny sposób swoje dzieci i w ten sposób problem edypalny jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Histerycy mają usztywnioną naturalną grację ciała, unieruchomioną miednicę, która jest energetycznie odcięta od serca. Odcięci są od impulsów z ciała, które używają instrumentalnie jako narzędzie do osiągania celów przez ego.

Jakie jest więc rozwiązanie problemu?

Uruchomienie przepływu energii wzdłuż ciała od stóp do głowy, uruchomienie miednicy, usuniecie pierścieni energetycznych zaciskających kolejne fragmenty ciała, zmniejszenie usztywnienia ciała, rozluźnianie pancerza charakteru to klucz do pozbycia się chronicznych emocjonalnych i seksualnych blokad. Te blokady mają swoje źródło w umyśle więc wraz z pracą z ciałem trzeba dokonywać analizy jakie kolejne problemy są usuwane z ciała i co było źródłem ich powstania.

Posted in  

Comments are closed.