Dlaczego ktoś, kto nawet w duchu przyznaje rację poglądom grupy zaprzecza im, i przez to naraża się na restrykcję oraz ryzykuje utratę pozycji?
Jaki rodzaj motywacji kryje się za postawą nonkonformistyczną?
Nonkonformizm może w ostatecznym rozrachunku przynieść członkowi grupy korzyści.
Czym jest nonkonformizm?
Nonkonformizm jest racjonalnym działaniem podejmowanym, aby osiągnąć określony cel. Nonkonformista kieruje się pewnym zamysłem i wyraża świadomą wolę określonego działania.
Dlaczego nonkonformista podejmuje działania stojące w opozycji do konformistów?
Motywacją nonkonformisty może być spowolnienie działania grupy i spowodowanie bardziej starannego przemyślenia podjętych decyzji. Nawet jeżeli ktoś zgadza się z wyborem grupy, może podejmować działania nonkonformistyczne, by zmusić grupę do zbadania alternatywnych możliwości i przedyskutowania innych opcji.
Nonkonformizm jako sprzeciw wobec władzy absolutnej
Nonkonformizm może być motywowany chęcią zapobieżenia uzyskania przez kogoś nieograniczonej władzy. Niestety często zdarza się, że osoba, która ma stuprocentowe poparcie i bezwarunkowe zaufanie tych, których reprezentuje, ulega pokusie, aby wykorzystać swoją pozycję i sięgnąć po więcej władzy, bogactwa i innych zasobów.
Nonkonformista przy wyborze lidera może głosować przeciw nawet będąc za, jeżeli uważa, że stuprocentowemu faworytowi może woda sodowa uderzyć do głowy i nie warto dawać mu bezwarunkowego mandatu zaufania.