Banner
Perswazja cz. 7 – Konwersja zachowania
This is my site Written by dsmaster.pl on 13 kwietnia, 2021 – 10:15

Konwersja zachowania jest szóstym stopniem procesu perswazji

Między postawami a zachowaniami dokonuje się konwersja. Im bardziej specyficzny charakter ma postawa, tym silniejszy jest jej związek z zachowaniem.

Tworzysz swój swiat za pomocą intencji i woli

W procesie konwersji niezwykle ważną rolę odgrywają intencje człowieka i jego wola, aby zachować się w określony sposób, na który wpływa również przyjmowana postawa.

Jako, że to już ostatnia część cyklu Perswazja przekujmy zdobytą wiedzę w praktykę, by odpowiednio wykorzystać zdobyte informacje. Proces perswazji i poziom konwersji postaw w zachowania zbadajmy sobie na przykładzie jakże gorącego tematu szczepionek na Covid-19. Tak jak wspominałem we wcześniejszych częściach autor treści ma swoje przekonania, opinie i może nimi wpływać na odbiorcę. Szanuję twoją wolną wolę i prawo wyboru więc będę starał się nie wpływać na ciebie. Szczepionki są tutaj doskonałym przykładem z tego powodu, że wywołują kontrowersje w obliczu okresu badań i testów klinicznych, które przeszły oraz nacisków polityków i Big Pharmy do szybkiego ich wprowadzania. Z tego powodu jest to doskonały przykład zastosowania perswazji w celu wpłynięcia na postawy w celu konwersji zachowania.

Praca domowa 1

Mając wiedzę dotyczącą perswazji zastanów się w jaki przez ostatni rok politycy, dziennikarze, lekarze i przedstawiciele Big Pharmy wpływali perswazyjnymi przekazami na twoje postawy i konwersję zachowania względem szczepień na Covid-19. Pamiętaj o tym, że wszyscy ci ludzie przez cały rok mieli do dyspozycji wszystkie media i niemal nieograniczone środki finansowe na tworzenie treści perswazyjnych. Dałem ci wiedzę więc możesz teraz dostrzegać treści perswazyjne i odróżniać treści, które promują rzeczy korzystne, od tych szkodliwych, których celem jest jedynie zysk.  Wykorzystując krytyczne myślenie i racjonalne trzymanie się faktów zbadaj czy szczepionki przeszły wszelkie procedury odnośnie czasu, długości i jakości testów klicznicznych niezbędnych do wprowadzenia do obiegu. Wreszcie wyciągnij z pracy własnej wniosek odnośnie ryzyka i pozytywnych efektów szczepienia, tabela plusy i minusy tutaj jest doskonałym narzędziem. Taka praca własna da ci bardzo cenne informacje wynikające z własnej analizy. Po pierwsze odfiltrujesz perswazję i pozostaną twarde fakty. Po drugie decyzję o szczepieniu się bądź nie szczepieniu będziesz mógł/mogła podjąć bez wpływu emocji. Zdrowie ma się jedno i nie ma tutaj miejsca na błędy i ekperymenty medyczne, trzeba więc wyeliminować ryzyko tego, że lekarstwo będzie gorsze od choroby.

Zakończenie

Treści perswazyjne mogą być wspaniałe, tworzone z dobrą intencją. Autorzy treści perswazyjnych mogą bardzo się postarać tworząc treści badając wcześniej twoje potrzeby życiowe, motywatory, interesy. Ja bardzo doceniam takie treści perswazyjne i chętnie kupuje od takich sprzedawców. Wyznaję zasadę, że jeżeli ktoś zbadał moje potrzeby, włożył w to swoją pracę, to najprawdopodobniej włożył też mnóstwo pracy w produkt czy usługę i będzie ona dopasowana do mnie. Z drugiej strony jestem uwrażliwiony na przekazy perswazyjne, które nie bazują na badaniu moich potrzeb życiowych, a próbują zmieniać moje postawy i wpływać na konwersję zachowania tylko dzięki nieograniczonemu budżetowi reklamowemu.

Praca domowa 2

Ćwicz się na co dzień w odpieraniu prób perswazji wymierzonych w ciebie. Zauważaj sytuacje, w których otoczenie stara się zmienić twoje przekonania. Staraj się dochować wierności swoim przekonaniom, jeżeli twarde fakty świadczona o ich słuszności. Zdolność do oparcia się perswazji jest szczególnie silna, gdy nasze poglądy, którymi chcemy żyć mają bezpośredni związek z wyznawanymi przez nas wartościami. Życie etyczne i moralne pozwala człowiekowi wytrwać w trudnych chwilach. Niestety ten kij ma również drugi koniec jeżeli ktoś swoje poglądy oprze na ideologii, to on również z determinacją będzie kroczył dalej obraną drogą, chociaż efekty działań mogą być destrukcyjne dla innych i niego samego.

Posted in  

Comments are closed.