Banner
Lider na miarę naszych marzeń cz. 2
This is my site Written by dsmaster.pl on 14 lutego, 2021 – 11:54

Lider powinien potrafić pracować z wizją i rozumieć na ile to on tworzy ta wizję, a na ile jest to wizja zespołu. Przy pracy z wizją niesamowicie ważną sprawą jest komunikacja. Lider powinien komunikować się w sposób jasny, pozbawiony agresji, pomagając ludziom skupiać się na celach i działaniach. Lider na nowe czasy potrafi wyjść ze swojego ego, odpuścić, przyznać, że czegoś nie potrafi, że czasami mu się nie udaje i przegrywa bo jest człowiekiem.

A ludzką rzeczą jest się mylić, błądzić. Konsekwencja, zdecydowanie, decyzyjność przejawia się również poprzez dobre rozpoznanie swoich kompetencji i zaprzęganie do działania kompetencji innych ludzi. Mądry lider podejmując decyzję uwzględnia wiedzę, mądrość, kompetencje i doświadczenie ludzi z zespołu. W kontekście społecznego dojrzewania ludzi w zbiorowości liderzy prowadzący ludzi potrzebują coraz więcej wiedzy psychologicznej, poszerzania własnej świadomości, by wiedzieć, co się zadziewa i jakich narzędzi używać by wspomagać ludzi. Ludzie teraz ewoluują, gdyż sytuacji zewnętrzna związana z kryzysem zmusiła ich do skonfrontowania się z sobą. Od zrzucenia w zależność, pomieszanie ról i kryzys odpowiedzialności do zmierzenie się ze swoim własnym problemem z autorytetami i dojrzewania do samodzielności i niezależności. Lider mając świadomość jaką drogę przez ostatnie miesiące przeszli ludzi ma stwarzać środowisko do przyjmowania dojrzałej postawy dorosłego człowieka współpracującego na partnerskich zasadach z autorytetami. Z dyrektywnego delegowania powinien potrafić przechodzić do motywowania i budowania zaangażowania do zdobywania celów.

Proces dojrzewania społecznego zmienia spojrzenie ludzi na autorytety u steru. Ludzie oporują wobec przywódcy, który narzuca innym swoje przekonania, gdyż jest wodzem. Ludzie maja potrzebę komunikowania z zarządzającym, które postrzegają jako lidera. Lider to osoba, która kieruje poprzez współpracę i partnerskie relacje bazując na wspólnej wizji ważnej dla wszystkich. Lider nowych czasów łączy w sobie dwie role przywódcy i lidera nie powodując wewnętrznych konfliktów u ludzi. Lider potrafi dostosować swoją komunikację do danego człowieka i potrafi wybrać z pomiędzy trzech sposób angażowania ludzi: ogłoszenie decyzje, proszenie o wykonanie działania, podjęcie negocjacji nastawionych na współpracę. Lider wie również w poważnym kryzysie decyzja leży po jego stronie, to ona ma wyznaczyć wizję, jednocześnie sposoby osiąganie tej wizji może spokojnie zostawić zespołowi. Zostawić oznacza umiejętnie wspierać zespół do działania – organizować przestrzeń oraz dostarczać potrzebnych narzędzi i nie wyręczać ludzi.

Posted in  

Comments are closed.