Banner
Razem czy osobno? Oto jest pytanie cz. 9
This is my site Written by dsmaster.pl on 27 grudnia, 2020 – 17:47

W poprzednich częściach pisałem, że prognozuje odejście od kultury obrazu i wejście do wnętrza. Kultura obrazu stała się obecnie nie do zniesienia, informacje, które od miesięcy są nam podawane w mediach powodują budowanie obrazów, dystopii, apokalipsy i globalnej katastrofy. Widzimy wszyscy doskonale, że nie da się tak dalej żyć. Miło i przyjemnie było w dobrych czasach, gdy mogliśmy oprzeć się na dobrym obrazie, gdy mogliśmy widzieć pozytywny, wyraźny obraz silnego autorytetu.

Dziś autorytety chwieją się w posadach, a my tracimy grunt pod nogami. W tym czasie liderzy również, nie znajdują już takiego oparcia w sobie, dlatego z obrazu muszą przechodzić do wnętrza. Permanentny stres powodowany przez miesiące podawanych informacji w mediach głównego nurtu sprawiał, że przełączali się z trybu walki na tryb ucieczki lub trwali zmrożeniu. Te tryby nie wspomagają efektywnego działania.

Widzimy już wyraźnie, że musimy działać inaczej i opierać się na czym innym. W nowym czasie będzie się liczyła się współpraca w zespole, kooperacja, jednocześnie wymagana będzie indywidualna samodzielność. Człowiek w działaniu musi być uważny na to, co się dzieje wewnątrz niego oraz na to jakie skutki powoduje w relacjach na zewnątrz. Oparcie wewnątrz siebie człowiek zyskuje poprzez ćwiczenia z ciałem. Musisz poczuć swoje ciało a w tym pomaga oddech. Tutaj muszę powiedzieć, że jest problem z tymi maskami, gdyż oddech jest podstawowym narzędziem do regulowania w człowieku napięcia, pracy z trudnymi emocjami. Maski na twarzy powodują, że ciało jest blokowane, odcinane od naturalnego dla niego radzenia sobie poprzez głębokie oddychanie ze stresem, napięciami, trudnymi emocjami. Będąc uważnym widzisz, że w tym czasie tak wiele rzeczy potęguje twój stres i nie pozwala ci efektywnie działać. Oddech to również połączenie z sercem, czyli naszą głębią, miłością. Maseczki więc odcinają również człowieka od czucia serca. Nie pozwalają głęboko zaciągnąć się tlenem tak aby klatka piersiowa się poruszała a nasze serce otwierało. Jeżeli więc nie możesz pełną piersią oddychać na zewnątrz to oddychaj uważnie jak najwięcej w domu.

Wiadomo, że teraz wszystko kręci się wokół koronawirusa, ale liderzy powinni uważać również na stres, napięcia związane z całą sytuacją. Narażeni są nie tylko na wirusa, może bardziej na atak serca, gdyż nazywany on jest „chorobą dyrektorów”. Liderzy przez już tyle miesięcy prowadzą zespoły przez ten kryzys, czasami zmuszani są podejmować dramatyczne decyzje na przykład: zwolnienie pracownika. To powoduje ogromny stres i napięcia w ciele, co już naraża na problemy z sercem, a oddychanie w masce tutaj zwiększa ryzyko wielokrotnie. Funkcjonując w otoczeniu, gdzie nie można oddychać pełną piersią, organizm jest blokowany przez maski i nie może sam regulować napięć i emocji, należy wprowadzić dyscyplinę uważnego oddychania. Ja osobiście preferuję las i naturę, oddychanie łączę z treningiem, osobiście mam na tyle dobre czucie ciała, że akurat wiem czy potrzebuję bardziej ugruntowania, czy wyjścia na zewnątrz, czy rozluźnienia klatki piersiowej czy czegoś innego. Trening więc zawsze jest intuicyjny i wynika z potrzeby ciała i z tego z czym jestem tu i teraz.

Widzimy już wyraźnie, że nie możemy dalej opierać się na obrazie a musimy oprzeć się o wewnętrzne wartości. Musimy najpierw stanąć w swojej wewnętrznej prawdzie. Udawanie nic tu nie da, gdyż ludzie dokładnie widzą w jakim stanie jesteśmy. Ci, którzy mimo wyraźnych problemów z emocjami, całą swoją psychofizyką, chcą nadal działać w oparciu o stworzony fałszywy obraz siebie skazani są na porażkę, a wręcz na spektakularną katastrofę. Uważność, może nas od tego uchronić, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy będą się chcieli pożegnać z różnymi obrazami i będą się ich trzymać aż do ostatecznej całkowitej destrukcji. Dziś jest czas na pokazanie ludzkiej twarzy i bycie człowiekiem w pracy. Ludzie z chęcią pójdą za prawdziwym człowiekiem, a już niekoniecznie za robotem pracowniczym.

Nowy czas jest dla ludzi z empatią, więc będzie niezwykle trudny dla egotystów i narcyzów. Warto więc tutaj edukować się i trenować z kompetencji, które będę niezbędne w nowym czasie wartości. Treningi empatii, treningi budowania relacji interpersonalnych, treningi asertywności i inne staną się obowiązkową szkołą podstawową dla tych wszystkich którzy nie potrafią być asertywni, empatyczni, bliscy dla bliskich itepe itede.

Komunikacja międzyludzka będzie bardzo ważna i będzie musiała nieść wartość.

Posted in  

Comments are closed.