Banner
Poważny lider a proces grupowy
This is my site Written by dsmaster.pl on 2 października, 2020 – 16:22

Poważny lider to życiowy realista. On nie żywi żadnych złudzeń i nie sięga po gwiazdkę z nieba. Poważny lider nie buja w obłokach i widzi sprawy dokładnie takimi, jakimi są. Jest wytrzymały, posiada umiejętności znoszenia wszystkiego co najgorsze. Idealny lider na czas kryzysu, aż chciałoby się zakrzyknąć. Ten realista jest przyziemny, praktyczny i na wszystko patrzy trzeźwym okiem. Jako lider pomoże swoim ludziom przetrwać ciężkie chwile i razem z nimi potrafi zajść daleko małymi krokami.

Poważny lider poważnie podchodzi do swojej pracy, realnie ocenia swoje możliwości i jest świadomy swoich ograniczeń. Nie popada w próżność ani pychę i czuje się odpowiedzialny za swoje działania i postępowanie. Podejmując kolejne kroki zwykle rozważa, analizuje i ocenia, stara się porównać wszystkie za i przeciw. Pewnym problemem w prowadzeniu zespołu może być jego krytycyzm, przez co ocenia innych równie bezwzględnie jak siebie samego. Przygotowują się do kryzysów przewidując możliwe trudności, wiec jeśli już dochodzi do najgorszego jest przygotowany. Niestety w czasie kryzysu łatwo o porażki i problemy a wrażliwość ich sumienia sprawia, że ogromnie cierpią, gdy uzmysłowią sobie, że zachowali się nie tak jak trzeba.

Praca stanowi istotę życia dla Poważnego lidera. Ten realista żyje obowiązkami, mogą być ciężkie, mogą być przytłaczające, ważne żeby były. Problem stanowi ciągłe funkcjonowanie w oparciu o zasadę rzeczywistości, i zapominanie o zasadzie przyjemności, co wprowadza ogromny dysbalans w życie Poważnych. W czasie kryzysu są gotowi walczyć z przeciwnościami losu i niewzruszenie trwać przy swoich obowiązkach. Z czasem takie podejście może się jednak zamienić w ciężki kawałek chleba, a obowiązki będą postrzegane jako nieznośny kierat. Dzięki swej odporności na niewygody nie będzie się cofał nawet przed nużącą, rutynowa lub szczególnie wyczerpującą pracą. Typ Poważny jest solidny, lojalny i godny zaufania. Obowiązki traktuje ze śmiertelną powagą i dobrze je wypełnia.

Poważny lider sprawdzi się na niższym lub średnim szczeblu zarządzania gdzie będzie doceniany za długoletnią i wydajna pracę. Jako lider oczekuje od członków zespołu przyjęcia każdego zadania, nawet jeżeli im ono nie odpowiada. Tiu może się pojawić problem w czasie kryzysów i cofania zespołów do wtórnej zależności, gdzie jest w grupie tak dużo lęku. W fazie zależności mamy zmiany od euforii i zaangażowania do wycofania i niechęci do pracy. Znajomość procesu grupowego może bardzo pomóc Poważnemu liderowi skuteczniej prowadzić swój zespół. Poważny lider na pewno nie będzie zwalał na zespół swoich obowiązków dzięki czemu nie będzie dociążał zespołu w czasie kryzysów, w  fazie wtórnej zależności. Musi popracować nad motywowaniem i uruchamianiem driverów, bo entuzjazm to jest to, czego brakuje w jego osobowości. Niektórzy potrzebują wsparcia, otuchy, motywacji, tylko niektórzy nie będą potrzebować motywacji i natchnienia z góry. W czasie kryzysów, gdy ludzie są w zależności powinien również unikać swojego zwyczajowego krytycyzmu.

Osoba poważna musi uważać na przeciążenia stresem, który jego naturalny pesymizm może przeistoczyć w przygnębienie, a na koniec w prawdziwą depresję. Warto popracować nad stresem w sposób konstruktywny poprzez pracę z ciałem i nie radzić sobie tylko za pomocą cynizmu.

Jeżeli jestem osoba Poważną, dobra wiadomość dla ciebie jest taka,. Ze możesz wzmocnić swoje atuty i w cale nie musisz stosować tylko taktyk radzenia sobie z trudnościami, które znałeś do tej pory. Pomóc ci może sporządzanie listy dziesięciu rzeczy, których życzyłbyś sobie w życiu zawodowym. Mając taką listę do każdego punktu dopisz przynajmniej jedną rzecz, którą mógłbyś zrobić, by spełniło się, to czego chcesz. Praktykuj wizualizację, zamknij oczy i wyobrażaj sobie jak spełnia się to z listy, czego pragniesz. Wizualizuj również małe kroki drogi do spełnienia, wyobrażaj sobie jak podejmujesz kolejne kroki, które doprowadzają cię do spełniania pragnień. Możesz prowadzić osobisty dziennik, w którym będziesz odnotowywać wszelkie pozytywy, które wydarzyły się i które pomagają ci osiągnąć twoje cele. Trening asertywności dla ciebie jest również znakomitym pomysłem. Negatywne myśli i pesymizm pomoże ci zwalczyć medytacja. Odprężysz się w niej i poćwiczysz w niemyśleniu. Znajduje swoje zasoby, poszukaj takich dziesięciu i najlepiej je zapisz. Staraj się dostrzec cechy które lubisz w ludziach, którymi się otaczasz. Codziennie mów komplementy ludziom ze swojego zespołu, ale także innym znajomym i osobom z rodziny. Jeżeli już musisz kogoś skrytykować zacznij od komplementu, a następnie przejdź do zachowania, które ci się u kogoś nie podobało.

Pracuj ze swoim cieniem, który niezintegrowany będzie cię chciał wciągnąć do ciemnej studni pesymizmu a nawet beznadziei. W twoim wypadku niezintegrowany cień to stany depresyjne a  szczególności:

– odczuwanie rozpaczy, przygnębienia i zgryzoty, brak radości i pogody ducha

– poczucie bezwartościowości i niska samoocena

– krytycyzm pełen oskarżania i oczerniania siebie

– zamartwianie się i smętna zaduma

– pochopne osądzanie innych, negatywnie i krytycznie

– głęboki pesymizm

– podatność na poczucie winy i wyrzuty sumienia.

Posted in  

Comments are closed.