Banner
Władczy lider a proces grupowy
This is my site Written by dsmaster.pl on 2 września, 2020 – 18:26

Osoby mające w sobie wątki typu władczego, często prowadzą zespoły, gdyż dla nich naturalny jest pęd do władzy. Typ władczy to naturalny przywódca stada i urodzony lider. Typy władcze nie boją się kryzysów i pewnie prowadzą zespołu przez trudności. Piętą achillesową ludzi władczych są uczucia. Dla nich liczą się wyniki nie uczucia. W sytuacji, gdy ludzi zalewa lęk wywołany przez kryzys (np. koronawirus) może im brakować empatii i zrozumienia dla ludzkich odczuć w czasie kryzysu. W sytuacji poważnego kryzysu zespół potrzebuje wsparcia ze strony lidera a nie ciśnięcia na wynik.

Typ władczy może mieć trudności ze zrozumieniem tych głębokich potrzeb. Może być również niechętny do przestawienia się na inny tryb pracy. W sytuacji, gdy zaznaczą się odczucia lękowe, formy ucieczkowe, niechęć do pracy może zareagować nieadekwatnie do sytuacji i zacząć karać ludzi lub co gorsza zwalniać ich. Jak już mówiłem w poprzednim artykule poważne kryzysy konkretnie weryfikują liderów i tutaj u osoby z wątkiem władczym może pojawić się stres, związany z obawą utraty władzy i zmianą na stanowisku.

Osoby władcze mają trudność w odpowiednim reagowaniu na uczucia innych, jednocześnie ich własne uczucia są bardzo silne. To może stanowić bardzo poważny problem w  czasie kryzysu, gdy zespół znajduje się w fazie wtórnej zależności. W ludziach jest mnóstwo negatywnych uczuć i mogą je ujawniać, co może powodować wzrost frustracji i negatywnych uczuć u władczego lidera. Władczy lider ma trudności ze zrozumieniem, że człowiek popada w depresję czy jest zmrożony przez lęk w fazie wtórnej zależności. Władczy lider jest nastawiony na zwycięstwo i ekscytuje go wizja zwycięstwa. Informacje, iż zespół znajduje się w poważnym kryzysie, nie współpracuje, nie jest zmotywowany do zdobywania celów i jest niechętny do pracy może być dla niego źródłem przygnębienia.

Typ władczy może być idealnym liderem jeżeli utemperuje swoją często nadmierną potrzebę dominacji. Jeżeli nauczy się budować partnerskie relacje interpersonalne i będzie bardziej empatyczny wówczas przeprowadzi zespół przez każdy kryzys a ludzie pójdą za nim w ogień. Lider taki musi się jednak nauczyć akceptacji i wyrozumiałości dla ludzkich błędów i słabości oraz znać proces grupowy. Zawieranie kompromisów, rozwiązywanie konfliktów, widzenie potrzeb, interesów, motywacji drugiej strony to również ważne kompetencje, które powinien nabyć. Warto by nauczył się czasami robić to, co chcą inni. Nieformalni liderzy i inni w zespole będą wniebowzięci a praca będzie szła sprawniej. Dawanie pozytywnych informacji zwrotnych i komplementów to konkretne narzędzia budujące wieź w grupie warto by władczy lider potrafił posługiwać się również tymi narzędziami. No i główny gwóźdź programu skryptowego typu władczego – kontrola. Należy rozluźniać kontrolę zarówno nad zespołem jak w ogóle nad swoim życiem. W grupie oprócz pracy zadziewa się również rozwój, ale jest też czasami śmiesznie. Warto więc pozwolić ludziom na odrobinę rozrywki i pośmiania się.

Jeżeli jesteś typem władczym pracuj nad kontrolą. Tutaj może pomóc ci praca z ciałem za pomocą bioenergetyki Lowena, medytacja, mindfulness i inne czynności rozluźniające twój sztywny pancerz. Wypoczynek pozwoli ci zresetować swój umysł i odzyskać witalność. Typ władczy musi nauczyć się panować nad własnym temperamentem. To w wypadku tego typu charakteru klucz do sukcesu. Gniew, wściekłość możesz wyładowywać uderzając w poduszkę, worek treningowy, lub tapczan ( jedno z ćwiczeń bioenergetyki Lowena).

Prowadząc zespół nie możesz sobie pozwolić na destrukcję zespołu w postaci wyładowywania gniewu, złości i wściekłości na ludzi. Twój cień jest potężny, musisz z nim pracować i zintegrować go w swojej osobowości. Rozmawiaj z ludźmi z zespołu dopiero jak się uspokoisz. Twoje wyładowywania są potężne oraz gwałtowne i mogą przerażać ludzi. To jest kluczowe jeżeli chcesz prowadzić zespoł w oparciu o proces grupowy. Prowadząc zespoł w oparciu o proces grupowy musisz ich przeprowadzić przez fazę ataku na autorytet. Tak grupa cię zaatakuje i musisz się do tego przygotować. Nie przeprowadzić grupy przez tą trudną fazę jeżeli będziesz drżeć o swoją pozycję i będziesz za bardzo wrażliwy/a na punkcie swojego autorytetu. Tutaj musisz zaufać wewnętrznej sile twojej osobowości. Przede wszystkim musisz pracować i zapanować nad swoim cieniem.

W Twoim wypadku niezintegrowany cień charakteryzuje się sadyzmem a w szczególności:

–  przyjemnością z zadawania innym bólu, czy chociażby z odbierania im przyjemności

– w komunikacji przemocą, dominacją i kontrolą

– poniżaniem i upokarzaniem ludzi w obecności innych członków zespołu

– poddawaniem ludzi w zespole twardej dyscyplinie

– przyjemnością z fizycznego lub psychicznego cierpienia innych

– kłamaniem, nie dotrzymywaniem słowa, obietnic aby zadawać ludziom ból

– zastraszaniem ludzi, by zmusić ich do postępowania zgodnego ze swoja wolą (groźbami lub nawet terrorem)

– ograniczaniem autonomii ludzi.

Posted in  

Comments are closed.