Banner
Złość się na zdrowie cz. 3
This is my site Written by dsmaster.pl on 17 sierpnia, 2020 – 12:17

Powstrzymując wyrażanie, odreagowanie emocji, które masz w sobie wpływasz na zmianę swojego zachowania. Blokowanie emocji powstrzymuje ekspansję w świat zewnętrzny, której być może chciałbyś/chciałabyś dokonać. Ekspansja związana jest z energią męską i obecnie blokowana jest zarówno w kobietach jak i mężczyznach. Możemy więc powiedzieć, że obecnie możemy obserwować atak na energię męską.

Przykładowo jest w tobie agresja wywołana przez sytuację konfliktową z drugą osobą

Chciałbyś/chciałabyś rozwiązać tę sytuację, byście znów mogli współpracować. Niestety jesteś zablokowany/a i uwarunkowany/a do tłumienia w sobie energii agresji. Nie masz wiedzy, że możesz wykorzystać energię agresji do poszukania porozumienia bez przemocy. Agresję możesz wyrazić w asertywnych komunikatach tak, że będzie ona paliwem i nie będzie raniła drugiej strony. Tak jak pisałem w poprzedniej części – jeżeli masz zablokowaną energię do wyrażania negatywnych emocji masz również zablokowane wyrażanie pozytywnych emocji i uczuć.

Przykład z przeciwnego bieguna

Wyobraźmy sobie sytuacji, że pałasz uczuciem miłości i bardzo chciałabyś/chciałabyś pchnąć waszą relację w kierunku miłosno – seksualnym. Jesteś niestety zablokowany/a na wyrażanie emocji i uczuć na zewnątrz więc kotłuje się w tobie wewnątrz a nie potrafisz zrobić kroku do przodu. Masz zablokowaną ekspansję i wzdychasz jedynie z daleka do obiektu twoich uczuć. W tym wypadku miłość potrzebuje energii agresji, by pójść do przodu i zawalczyć o siebie, o relację. Wiele osób nie rozumie, że nawet w akcie seksualnym jest dużo pozytywnej agresji. Pisał o tym Alexander Lowen – miednice zarówno kobiety jak i mężczyzny wykonują pozytywnie agresywne ruchy dążąc do spełnienia, rozkoszy i orgazmów w akcie seksualnym. To właśnie ze względu na tą energię pozytywnej agresji dzieci nie powinny oglądać aktów seksualnych nawet rodziców, którzy bardzo się kochają. Dzieci nie są w stanie zrozumieć pozytywnej energii agresji w dążeniu do spełnienia w akcie seksualnym. Kochankowie rozumieją, że ta pozytywna energia agresji pracuje w imię miłości, ale z boku zwłaszcza dziecko tego nie pojmie.

Odblokowanie emocji pomaga również w samoobronie, gdy ktoś próbuje nas słownie skrzywdzić, zmanipulować nas lub obrazić. Mamy wówczas do dyspozycji emocje i energię, które możemy przekuć w ekspansywną asertywność, która nas ochroni przed atakiem z zewnątrz. Idąc za tym tokiem myślenia rozumiemy, że mając zablokowane emocje, a tym samym energie łatwo wejdziemy w rolę ofiary, którą zdominują i będą krzywdzić typy władcze, narcystyczne, psychopatyczne czy socjopatyczne. Zobaczmy więc jak takie zablokowanie może być dla nas niebezpieczne zarówno w relacjach miłosno – seksualnych jak i społecznych, gdy funkcjonujemy w grupie. Nikt raczej świadomie nie chce być ofiarą przemocy w związku czy kozłem ofiarnym w grupie. Widzimy więc, że nawet jeżeli obecna kultura czy modne ideologie promują tłumienie energii agresji my dla własnego zdrowia, bezpieczeństwa i spełnienia w sferze miłosnej, zawodowej i osobistej powinniśmy mieć odblokowaną ekspresję emocji z kontrolą impulsów.

Jeżeli pojawiają się w tobie negatywne emocje warto zdać sobie sprawę, co takiego się zadziało. Tu warto zadawać sobie proste pytanie: DLACZEGO? Dlaczego pojawiła się we mnie ta emocja? Pytanie dlaczego daje początek podróży do swojego wnętrza w celu odkrycia źródła emocji a następnie uzdrowienia sytuacji. Taka praktyka pozwala namierzać powody negatywnych emocji, uzdrawiać siebie i rozwiązywać problemy na zewnątrz powodujące pojawianie się takich emocji. W taki sposób sami pracujemy ze swoim umysłem i ciałem. Przejmujemy stery swojego życia i mamy pod pełną kontrolą energię czyli paliwo, które napędza nas do działania. Złość, gniew, wściekłość, mogą być produktywnymi emocjami i mogą stać się paliwem napędzającym zdobywanie konstruktywnych celów życiowych. Emocje te są nieproduktywne jeżeli pakowane są w sprawy, które są poza naszą kontrolą i sprawczością. Takie emocje przygniatają człowieka i pozbawiają go witalności. Emocje są nieproduktywne jeżeli pakujemy je w sprawy, których w żaden sposób nie możemy rozwiązać.

Przykładem takiej sytuacji jest rozpad relacji miłosno – seksualnej. Zwykle jest bardzo dużo emocji przy rozejściu, jednak jeżeli druga osoba bazując na wolności osobistej i dbaniu o swoje potrzeby decyduje się odejść lub być z kimś innym, to gniewanie się i wściekanie na nią jest wejściem w emocje nie tylko nieproduktywne i niekonstruktywne ale potężnie destrukcyjne. Wolna wola człowieka to boski dar, który człowiek otrzymał od wszechświata i nie możemy się gniewać, gdy ktoś korzysta ze swojej wolności. W takiej sytuacji lepiej poświecić się swoim emocjom związanym ze stratą, bólem separacji, odrzuceniem i pracować nad swoim ego, złamanym sercem i odczuciami płynącymi z Ja.

Posted in  

Comments are closed.