Banner
Trenowanie uważności cz. 8
This is my site Written by dsmaster.pl on 9 sierpnia, 2020 – 10:03

Żyjemy w czasach kultu sukcesu za wszelką cenę.  Zawodowy sukces jest niemal wszystkich i często osiągany jest kosztem własnego zdrowia, czy kosztem spełnienia w pozostałych sferach życia. W poprzedniej części pisałem, że nikt nie wspomaga ciebie w pracy nad sferą miłosną. Oczywiście to jest dobre, gorzej jak pracodawca chce byś sukces zawodowy przedkładał nad spełnienie w sferze miłosnej. W takiej sytuacji dochodzi do dysbalansu a człowiek staje się perfekcjonistą i zadaniowcem skupionym wyłącznie na pracy.

Taka osoba często używa zwrotów „powinienem”, „muszę” i często zapomina o własnych potrzebach. Praktyka uważności może pomóc zadbać o siebie i osiągać cele zawodowe w zdrowszy dla siebie sposób. Uważność może pomóc zbalansować swoje życie.

Osoba, która zacznie praktykować uważność może odkryć w sobie perfekcjonizm i zafiksowanie na pracy. To ważne odkrycie, jednocześnie to dopiero początek pracy nad dysbalansem życiowym. Teraz czeka taką osobę praca nad zmianą nawyku perfekcjonizmu i zadaniowości. Praktyka uważności pomaga skupić się w działaniu na teraźniejszości, dzięki temu ucina tak charakterystyczne dla perfekcjonistów wizję idealnego wykonania zadania. Jak wiemy z życia takie wizje często są tylko iluzjami, które w konsekwencji doprowadzają do cierpienia a nie spełnienia. Cel jest obecny w chwili obecnej i dajemy tyle ile możemy tu i teraz nie koncentrując się na wizualizacjach idealnego wykonanego zadania w przyszłości. W takiej sytuacji nasze kompetencje są wystarczające, my jesteśmy wystarczający, wszystko jest na swoim miejscu.

Praktyka uważności pomaga trochę zwolnić bieg, zapanować nad impulsami, które napędzają nas do perfekcjonistycznego działania. Z uważnością działamy i idziemy do przodu spokojnie w swoim tempie, znajdujemy odpowiedni dla siebie rytm pracy. Uważne działanie jest znakomitą profilaktyką przeciwdziałającą pracoholizmowi i chorobom psychosomatycznym.

Trenując uważność odkrywasz swoje potrzeby, interesy i motywacje. Docierasz do driverów, które cię napędzają i możesz w optymalny sposób nimi zarządzać. To jest dla człowieka doskonałe rozwiązanie bo ma stres i emocje pod swoją kontrolą. Będąc uważnym na chwilę obecną można przyglądać się emocjom, które się pojawiają. Uważność pozwala przyglądać się emocjom pojawiającym się w umyśle, ale także temu co się dzieje z ciałem w związku z tymi emocjami. Uważność wyrabia świadomość swojego ciała, oddechu, emocji, potrzeb a także myśli. Dzięki tej świadomości potrafisz lepiej się komunikować ze światem zewnętrznym

Uważność pomaga uporządkować wiele rzeczy, pozbyć się tych niepotrzebnych. Uważność wspiera prawdziwe wartości, czyli to, co w życiu naprawdę się liczy. Dzięki trenowaniu uważności lepiej zarządzamy własną energia i czasem. Uważność odcina to, co naprawdę ważne od tego, co ciągnie się często za nami z przeszłości. Uważność pozwala odpuścić rzeczy, które są obciążające i niepotrzebne. Dzięki temu życie staje się prostsze i bardziej satysfakcjonujące.

Posted in  

Comments are closed.