Banner
Trenowanie uważności cz. 3
This is my site Written by dsmaster.pl on 4 sierpnia, 2020 – 13:22

Czas kryzysu w jakim się zaleźliśmy to czas, gdzie każdy próbuje utrzymać się na powierzchni i dostosować do zmieniającej się ciągle sytuacji. W sytuacji kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa możemy zauważyć podział i rozwarstwienie ludzi na tych, którzy dają sobie radę z wszechobecnym lękiem i na tych, którzy nie dają sobie rady. To ma ogromne znaczenie bo ten podział może zachodzić w obrębie rodzin, miejsc pracy a nawet w związkach miłosno – seksualnych.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której jest para i następuje taki podział, jedna osoba doskonale radzi sobie z pojawiającym się lękiem, a druga zupełnie sobie nie radzi. Jak łatwo się domyślić ta sytuacja zrodzi poważny kryzys w związku, który może doprowadzić do rozpadu i decyzji o zakończeniu relacji. Przepracowanie lęku staje się więc kluczowe w tym czasie, gdy jedni radzą sobie z tym, co jest a drudzy są zupełnie zmrożeni.  Wszystko jest zmienne jak pogoda za oknem mamy piękne słońce a za chwilę pada jak z cebra. Uważność pomaga nawigować na wzburzonym wodach sytuacji zewnętrznej.

Pierwszą zaletą uważności są cechy prozdrowotne tej praktyki. Nie odcinamy się od lęku i stresu tak charakterystycznego dla czasu kryzysu, a uważnie pracujemy z tym, co się pojawia. Uważność pozwala nam uspokoić umysł przez co lęk i stres nie zalewają nas całkowicie. Uważnie działając likwidujemy czynniki powodujące stres i wywołujące lęk. Uważne podejście do trudności buduje mądre życie, w którym potrafimy nawigować, omijać skały a przede wszystkim nie dajemy się zatopić szalejącemu na zewnątrz sztormowi. Na mądre uważne życie składają się: umiejętności psychospołeczne, stabilność emocjonalna, samorozumienie, klarowne wartości życiowe, radzenie sobie z niepewnością i zmiennością życia, decyzyjność. Uważne mądre życie buduje elastyczność i odporność psychiczną, której tak bardzo dzisiaj potrzebujemy.

# 1 Umiejętności psychospołeczne

Dzięki nim potrafimy rozwojowo funkcjonować w grupach społecznych, jesteśmy zdolni nawiązywać wartościowe więzi, mamy dostęp do empatii dzięki, której rozumiemy potrzeby, motywacje i interesy innych. Potrafimy komunikować własne potrzeby, interesy i motywacje, potrafimy stawiać granice osobiste, dajemy informacje zwrotne z perspektywy Ja. Podchodzimy do rozwiązywania konfliktów z nastawieniem na współpracę.

# 2 Stabilność emocjonalna

Mamy kontrolę impulsu i nie zdarza się nam reagować nieadekwatnie do sytuacji, to znaczy nadmiarowo. Nie podejmujemy decyzji pod wpływem emocji, nie wchodzimy w znaczące relacje by rozwiązywać swoje problemy emocjonalne. Mamy zintegrowane funkcje poznawcze i emocjonalne przez co lepiej kontrolujemy reakcję na trudności i frustrację płynącą z zewnątrz.

# 3 Samorozumienie

Wiedza o sobie samym, która pojawia się na skutek samopoznania. Człowiek, który zna siebie ma świadomość siebie, swojego ciała i napięć w nim spowodowanych poprzez różne emocje, swoich myśli i uczuć w umyśle. Mając świadomość swoich myśli, uczuć i emocji wiemy, co nas napędza, co nas powstrzymuje powodując wycofanie, zaniechanie działań.

# 4 Klarowne wartości życiowe

Kierując się w życiu wartościami budujemy wartościowe życie we wszystkich sferach życia: miłosnej, zawodowej i osobistej. Nasze życie przestaje być płytkie, napędzane kulturą obrazu a zaczyna nabierać głębi. Przestajemy interesować się fotkami na Fb czy Insta, przestaje mieć znaczenie kto jakim samochodem jeździ lub jak wielki ma dom. Znaczenie zaczyna mieć to, co kto wnosi do naszego życia i co my wnosimy do życia innych. Wartości są ściśle powiązane z motywatorem – Sens, który napędza nas do tego, by budować życie mające głębszy sens, znaczenie, dające nam wewnętrzny spokój.

# 5  Radzenie sobie z niepewnością i zmiennością życia

Człowiek, który jakiś czas żyje na tym świecie rozumie, że w życiu są lepsze i gorsze chwile, pojawiają się myśli pozytywne i negatywne, są emocje i uczucia przyjemne ale są też bardzo nieprzyjemne. Człowiek żyjący uważnie jest ugruntowany i osadzony w ziemi i gdy wieją wichry jego korzenie są tak mocne, że żaden wiatr nie jest w stanie go wyrwać czy połamać. Człowiek uważny wie, że życie jest zmienne jak pogoda i jest pogodzony z tym, że będzie musiał radzić sobie w życiu akceptując tę zmienność. Akceptacja i pogodzenie z niepewnością i zmiennością pozwalają uważnemu człowiekowi ponosić mniejsze koszty emocjonalne podczas doświadczania nieprzewidywalności życia.

# 6 Decyzyjność

Decyzyjność to umiejętność podejmowania decyzji w kontekście relacji interpersonalnej z innymi. Zawsze jesteśmy w jakieś grupie czy to w miejscu pracy czy to w społeczności. Nasze decyzje wpływają na innych, decyzje innych wpływają na nas. Decyzyjność oznacza zdrowe podejście do rozwiązania konfliktu ja – inni. Człowiek decyzyjny podejmuje decyzje kierując się swoimi potrzebami, interesami i motywacjami ma jednak wzgląd na potrzeby, interesy i motywacje innych. Decyzyjność to nastawienie na współpracę, to sięganie po swoje cele, ale dbanie o to by inni również wygrywali, win – win. Uważność pozwala podejmować rozważne decyzje, które nie ranią innych, nie uderzają w ich potrzeby i interesy. Decyzyjność pomaga podejmować dobre decyzje i adekwatne do sytuacji działania, dzięki którym dobrze jest i nam i innym.

Posted in  

Comments are closed.