Banner
Trenowanie uważności cz. 1
This is my site Written by dsmaster.pl on 2 sierpnia, 2020 – 10:15

Ćwiczenie uważności w dzisiejszych czasach staje się bardzo ważne, gdyż bardzo pomaga żyć świadomie. W dzisiejszym świecie jesteśmy bodźcowani niemal bez przerwy, podłączeni do sieci zwłaszcza w czasie gdy wielu pracuje online możemy odrywać się od rzeczywistości i od siebie samych. Wyrazem oderwania od siebie i życia obrazem jest zamieszczanie fotek na Fb i Insta. Osoby fotografujące i zamieszczające niemal wszystko – to, co jedzą, to, gdzie są, samych siebie w różnych okolicznościach przyrody, swoich znajomych, rodzinę, budynki itepe i itede żyją obrazem.

Osoby takie działają jak projektor, wyświetlają innym to, co zostało im rzucone do ich umysłu bez świadomości tego, co się zadziewa. Osoby uważne świadomie doświadczają jedzenia, miejsc, w których są, samych siebie w różnych okolicznościach, swoich znajomych, rodziny, budynków i nie żyją obrazami. Obraz dla nich nie jest istotny, gdyż liczy się przede wszystkim uważne doświadczanie. Takie osoby oczywiście mniej wrzucają fotek na Fb czy Insta, gdyż żyją bardziej w swoim wnętrzu. Osoby wrzucające w pełni przejawiają obecną kulturę obrazu i odcięcia od wewnętrznego doświadczania.

Osoby, które chciałyby być w swoim życiu bardziej uważne w doświadczaniu powinny zacząć od uważnego oddechu. Wielu ludzi ma problem z oddychaniem, oddycha bardzo płytko, nie angażuje w oddech brzucha, ma sztywną klatkę piersiową. Ćwiczenia oddechowe Lowena są doskonałe dla osób, które chciały bardziej uważnie żyć. Ćwiczenia Lowena mogą więc być pierwszym krokiem w trenowaniu uważności.

Drugim krokiem może być zauważanie różnych rzeczy, które się wykonuje na co dzień. Tutaj nie tracimy czasu i łączymy pożyteczne dla naszego rozwoju z potrzebnym dla naszego życia. Zaczynamy w tym kroku praktykować uważność na różne elementy życia. To ćwiczenie można zacząć od przypatrzenia się różnym przedmiotom, które ma się w domu. Być może jest tak, że masz w domu wiele rzeczy, których w ogóle nie zauważasz przez codzienną bieganinę. Uważność jest doskonałym ćwiczeniem dla ludzi zabieganych, którzy nie mają czasu na medytacje, kontemplacje, wybranie się w naturę by przemyśleć sobie różne rzeczy i poukładać w głowie. Uważność pomaga nam wprowadzać coraz więcej kontaktu ze samym sobą, a  tym samym pomagają nam przeciwstawić się kulturze obrazu, którą zewsząd jesteśmy atakowani. Uważność wspomaga prawdziwe życie, dzisiejsza kultura obrazu wspiera fałszywe życie i iluzje.

Zaczynając trenować uważność możemy trafić na pokłady niewygodnego stanu dyskomfortu i należy się z tym liczyć. Jeżeli przez ileś lat żyło się obrazami to jak wracamy do siebie prawdziwego to możemy też odkryć bolączki przed którymi uciekaliśmy. Trenując uważność możemy więc przez chwilę czuć się źle. To jest naturalny proces, jeżeli przez wiele lat biegaliśmy bez myślenia, zauważania, bez świadomości to uważność skupia umysł na tym, co jest, czego być może przez wiele lat nie zauważaliśmy. Uważność pomaga nam być tu i teraz, nie w przeszłości, nie przyszłości tylko w chwili obecnej.

Posted in  

Comments are closed.