Banner
Wzmacnianie osobowości lidera
This is my site Written by dsmaster.pl on 17 lipca, 2020 – 12:54

Dlaczego lider prowadzący zespół/grupę powinien wzmacniać swoją osobowość? Osobowość lidera jest weryfikowana w sytuacji kryzysów a także podczas pracy z silnymi osobowościami. W takich sytuacjach osobowość lidera wzmocniona wiedzą pozwala przejść przez kryzysy i trudności z członkami zespołu bez szwanku dla pracy całej grupy. Wielkie wyzwania wymagają szczególnych kompetencji u lidera. Kryzys jaki mamy obecnie jest zawsze wielkim wyzwaniem dla lidera.

Na czym powinien skupić się lider chcący wzmocnić swoją osobowość czyniąc ją silną i jednocześnie elastyczną?

# 1 Wizja

W trudnym czasie kryzysu, wielkiego wyzwania, ważne jest aby lider utrzymywał jasną wizje działania i komunikował ją w zespole. To jest równoznaczne z wyznaczaniem szlaku, którym podążamy bez względu jakie trudności przyszło nam pokonywać. Trudności dotykają członków zespołu i potrzebują oni jasnego wskazania co zespół chce osiągnąć i na czym się skupia. Lider w takim czasie myśli zespołem i wskazuje drogę, oraz cel na końcu tej drogi. Utrzymanie wizji pomaga utrzymać na kursie silne osobowości, które zamiast zastanawiać się „dlaczego” myślą o tym „jak” mają osiągnąć wyznaczony cel.

# 2 Decyzje

Lider nie może obawiać się podejmowania decyzji, także błędnych decyzji. Musi zmierzyć się z tym, że czasami będzie się mylił, a jego decyzje okażą się nietrafne. Pomimo możliwości podjęcia błędnych decyzji lider musi podejmować decyzję i poruszać się do przodu.

# 3 Otwartość na informacje z zespołu

Lider podejmując decyzję powinien również być otwarty na wiedzę, kompetencje i doświadczenie zespołu. Powinien czerpać z zasobów jakie dostarcza zespół, gdyż to nie tylko zwiększy efektywność, ale sprawi, że poziom satysfakcji członków zespołu poszybuje w górę.

# 4 Budowanie zaangażowania w zespole

Lider powinien wiedzieć kiedy być bardziej dyrektywny i obwieścić swoją decyzję zespołowi. Dyrektywność stosuje się w sytuacji, gdy trzeba pogasić pożary, załatwić szybko pewne sprawy lub kiedy wdraża się nowego pracownika. Lider powinien mieć jednak elastyczną osobowość i potrafić być mniej dyrektywny i zamiast ogłaszać decyzje poprosić o wykonanie czegoś. Powinien również potrafić zejść na partnerskie relacje i budować zaangażowanie poprzez zaproszenie do negocjacji i budowanie współpracy. Dyrektywny lider powinien popracować nad relacyjnością, relacyjny nad dyrektywnością. Zaufanie czasami buduje się dyrektywnością, właśnie w czasie kryzysu lider podejmujący decyzje, przeprowadzający zespół przez trudności zyskuje zaufanie zespołu.

Posted in  

Comments are closed.