Banner
Słowa mogą okłamać, ciało nigdy cz.6
This is my site Written by dsmaster.pl on 15 kwietnia, 2020 – 18:25

Ostatnim typem zawieszenia emocji w ciele, który opisał Alexander Lowen jest „Wieszak”. Jest to jednak z najczęściej spotykanych zawieszeń, jednak występuje praktycznie wyłącznie u mężczyzn. Ten typ zawieszenia charakteryzuje się uniesionymi ramionami, które sprawiają wrażenie gotowych do walki. Głowa i szyja są wysunięte do przodu. Ręce zwisają luźno, a klatka piersiowa jest uniesiona. Ciało wygląda, jakby znajdowało się na niewidzialnym wieszaku.

Uniesiona ramiona manifestują poprzez ciało strach. Nawykowo uniesione ramiona są oznaką, że osobę ogarnia paraliżujący, nieświadomy strach, którego nie można się pozbyć. Zwykle sytuacje, które doprowadziły do napięcia w ciele są wyparte do nieświadomości. Takie napięcie w ciele nie powstaje w wyniku jednorazowego doświadczenia. Osoba będąca w takim stanie zawieszenia była poddawana wielokrotnie sytuacji, która wywoływała lęk. Może to być na przykład sytuacja, której dziecko bało się rodzica.

Postawa ciała jest trochę dziwaczna, bo wysunięcie głowy niby symbolizuje chęć stawienia czoła zagrożeniu, jednak podczas rzeczywistej konfrontacji z wrogiem taka postawa jest po prostu niebezpieczna. Jest to więc wyraz nieugruntowania i niewłaściwej postawy wobec niebezpieczeństw idących ze strony świata zewnętrznego.

Osoba zawieszona w „wieszaku” ma nie tylko stłumiony lęk, ale również gniew. Tłumienie gniewu nie pozwala być ekspansywnym w świecie. Oczywiście jakimś wyjściem dla osoby, która ma w taki sposób zatrzymane jest pójście w ideologię i walka o wolność i godność człowieka na arenie społecznej. Takie działanie poprawi wizerunek człowieka w społeczeństwie, ale nie poprawi funkcjonowania człowieka, ekspresji ciała, i przepływu energii  ciele.

Osoba w zawieszeniu nie chce się bać jednak nie ma kontaktu z własnymi emocjami, więc nie może im stawić czoła. Przed pracą nad problemem często powstrzymuje ją strach przed złamaniem.

Źródło problemu

Dziecko, które było wielokrotnie straszone wstrzymywało oddech i zamierało. Często bało się tego, co kochało najbardziej. Nie mogło wyrazić swego strachu, który powędrował do góry ciał i tam już pozostał. Sprzeciw jest zatrzymany w ciele i nie wyrażony z obawy przed strata lub karą. Sposobem życia staje się zaprzeczanie odczuwanym uczuciom. Dziecko idzie przez życie z podskórnym lękiem.

I chociaż dorosłe osoby z tego typu blokadą mówią: „Nie ma się czego bać” jest to tylko sposób by nie dopuścić do głosu złości i gniewu, których pokłady zostały wyparte do nieświadomości i zablokowane w „Wieszaku”

Co można zrobić by uwolnić napięcia w typu „Wieszak”?

Uziemienie poprzez ćwiczenia gruntowanie to absolutna podstawa w treninu Body Work. Uderzanie pięściami w łóżko jest również znakomite bo pomaga wyrazić zablokowany gniew. Nie trzeba uderzać w łóżko można w worek bokserski, który położymy na ziemi lub nawet w piłkę lekarską, wszystko to bardzo pomaga, ważne jednak żeby uderzać z góry na dół stylem młotkowym. Warto również uświadomić sobie, że ma się ciało zawieszone na „Wieszaku” tu może być pomocne lustro i autoanaliza postawy własnego ciała. Warto również poczuć napięcia, które są w ciele nawet jeżeli będzie bolało. Podczas wykonywania ćwiczeń będzie pojawiał się fizyczny ból i warto go poczuć z pełnym zrozumieniem, dlaczego ma się tego typu napięcia, przed czym chronią i jak ograniczają ekspresję ciała.

Posted in  

Comments are closed.