Banner
Asertywność w codziennym życiu
This is my site Written by dsmaster.pl on Marzec 22, 2020 – 20:15

W czasach gdy z zewnątrz przychodzą zdarzenia powodujące lęk, niepokój, strach a może nawet panikę, co w konsekwencji powoduje stres… W czasach, gdy wielu próbuje zarządzać tym lękiem i strachem kluczowe dla człowieka staje się zachowanie kompetencji osobistych w relacjach. Musimy bardzo uważać by w relacjach z innymi, w czasie komunikacji interpersonalnej nie popadać w skrajności.

Możemy mieć tendencję do zakleszczania się wewnątrz i przyjmowania roli ofiary. Możemy mieć tendencję do wypierania trudnych dla nas uczuć i agresywnej komunikacji. Oba style komunikacji są destrukcyjne i niszczące więzi międzyludzkie w sferze zawodowej, miłosnej i osobistej. Kluczowe jest więc tutaj zachowanie asertywnego stylu. Nie jest to łatwe zadanie, gdy z zewnątrz napiera na nas zagrożenie wywołujące lęk, inni zarządzają strachem, a wielu tworzy wizję najczarniejszych scenariuszy. Warto lęk, strach przepuścić przez ciało, nie wypierać tych uczuć, a następnie przejść do działania, zarówno do pracy z ciałem jak i działań mających nas zabezpieczyć na zewnątrz. Pracując z ciałem, oraz pracując nad celem lęk się obniża i zyskujemy poczucie kontroli nad własnym życie. Realizując działanie z zgodnie z planem rozwoju osobistego (Body Work), z planem rozwoju zawodowego (realizacja wyznaczonych celów), planem rozwoju sfery relacji (praca nad kontaktem z sercem) wypracowujemy najlepsze efekty w zastanych najgorszych warunkach zewnętrznych. Gdy tego nie robimy lęk i strach hamują nasz rozwój osobisty (poprzez napięcia w ciele), nie pozwalają osiągnąć celów zawodowych (przez stres umysł zamiast pracować nad celami koncentruje na wyeliminowaniu stresorów), niszczą relacje z innymi (stres, napięcia, negatywne myśli odcinają nas od serca).

Styl asertywny w sytuacji bardzo dużego stresu sam z siebie się nie utrzyma, dlatego należy go trenować i wprowadzić dyscyplinę korzystanie z niego na co dzień. Celem nadrzędnym jest utrzymanie Humanistycznego stylu życia, gdyż stresory będą spychały człowieka w mechanistyczny lub mistyczny styl pogłębiając problemy. Świadomość i przytomność tego, co się dzieje jest więc wskazana. Asertywność pozwala nam reagować na zachowania i działania ludzi a nie na samych ludzi, którzy będąc pod wpływem stresu, lęku, strachu mogą zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji. To jest delikatny czas, w którym wiele może się popsuć w sferze miłosnej, zawodowej i osobistej, a asertywność pozwala nam zachować empatię i delikatność w kontaktach międzyludzkich. Niektórzy pod wpływem negatywnych napięć mogą również mieć tendencję do łamania granic osobistych, wkraczania na osobiste terytorium, wykorzystywanie zasobów osobistych i energii.

Asertywność pomaga utrzymać Humanistyczny styl oparty na sercu, przy jednoczesnych utrzymaniu granic i pełnej psychicznej higienie. Niektórzy uwielbiają rolę władcy lub ofiary, więc będą starali się przekraczać granice, by uciszyć lęk dzięki innym ludziom. Każdy może w życiu grać rolę jaką tylko chce, ale nie powinien tego robić naszym kosztem. Asertywność przychodzi nam tu z pomocą. Dzieki niej możemy się bronić przed grami psychologicznymi ludzi napędzanych lękami, których czasem sobie nie uświadamiają. Asertywność pomaga nam zachować równowagę w sytuacji, gdy inni wchodzą w naszą przestrzeń i próbują całkowicie rozchwiać nasze życie.

Koronawirus spowodował dużo strachu i lęku i będzie to miało przełożenie na sferą zawodową, miłosną i osobistą. Znajdą się ludzie, którzy będą chcieli zarządzać tym strachem i lękiem, czy to dla zysku czy dla kontroli. Asertywność jest kompetencją, która pozwoli nie dać się wykorzystać finansowo i emocjonalnie. Asertywność pomaga przywrócić równowagę zgodnie z hasłem win-win w relacjach międzyludzkich. Asertywne hasło „Nie żyję dla ciebie” na pierwszy rzut oka wygląda niehumanistycznie, lecz tak naprawdę jest bardzo humanistyczne. „Ja nie żyję dla ciebie” „Ty nie żyjesz dla mnie” jeżeli nawiązujemy relację to znaczy, że obydwoje wygrywamy, korzystamy i rośniemy dzięki tej relacji. Humanizm wynika z dawania wartości drugiej osobie. Jeżeli miałbym być dla ciebie lub ty dla mnie oznaczałoby to niewolnictwo, zależność, wykorzystywanie. Obojętnie czy to partner czy klient w humanistycznym podejściu liczy się jego człowieczeństwo. Chcemy wnieść wartość w życie tego człowieka i oczekujemy wzajemności, tego, że ten człowiek również wniesie wartość do naszego życia.

Asertywność jest kompetencją, która pozwala zatrzymać ludzi chcących wysysać z nas energię. Asertywność daje nam moc, gdyż nie pozwalamy sobą manipulować, nie dajemy się zastraszać i wykorzystywać innym, nawet w sytuacji, gdy są postawieni wyżej od nas. Asertywność pomaga się integrować wewnętrznie.

Asertywność to nie tylko stopowanie negatywnych zachowań, to także sięganie po to, co nam się należy. Jeżeli wnoszę wartość do życia innych ludzi to mogę śmiało poprosić o wzajemność, pieniądze czy przysługę zwrotną.

Asertywność pomaga wprowadzić równowagę i harmonię do życia. Asertywność jest kompetencją, dzięki której człowiek łatwiej uwalnia się od emocjonalnego zniewolenia. Asertywność pozwala człowiekowi przestać grać w gry psychologiczne, w których przełącza się z trybu agresora na ofiarę i na odwrót. Asertywność pomaga człowiekowi być sobą. Asertywność to prawdziwy Hymanistyczny styl komunikowania się.  

Posted in  

Comments are closed.