Banner
U części ludzi dominuje lewa półkula mózgu, u innych – prawa/ prawda czy mit? cz. 8
This is my site Written by dsmaster.pl on 7 marca, 2020 – 18:02

W poprzedniej części mówiliśmy o tym, że człowiek z wysoką samooceną i pewnością siebie jest wewnątrzsterowny i dzięki temu może się uwalniać od zewnętrznego uwarunkowania na lewopółkulnego lub prawopółkulnego. No ale tutaj może się pojawić pytanie:

Jak podnosić swoją samoocenę i pewność siebie?

Każdy z nas przyjął przez te wszystkie lata swoją dawkę przekonań na temat siebie oraz świata i idzie z tym przez życie. Jak się więc wydostać z bagna, by lekko stąpać po suchej i twardej ziemi?

Droga do wydostania się z emocjonalnego bagna i twardego stanięcia na własnych nogach wiedzie przez zrozumienie rzeczywistości, która nas otacza, oraz naszej wewnętrznej rzeczywistości. Człowiek znów musi syntezować tym razem to, co wewnątrz, z tym, co na zewnątrz. Poprzez to syntezowanie dochodzi do niego, że tworzy swoje życie poprzez to, co z niego wychodzi, oraz to, co do niego z zewnątrz przychodzi. Życie jest tworzone w wyniku ścierania się tych dwóch napierających na siebie sił. Napór tych sił tworzy doświadczenie życia. Kreacja życia to manifestacja indywidualności na zewnętrznym polu społeczności, stworzonej przez wiele różnych indywidualności. Osobisty sukces człowiek zależy więc raz od tego jak wiele wysiłku, cierpliwości, wytrwałości będzie wkładał w zaistnienie indywidualności na zewnątrz, dwa od tego czy na zewnątrz jest miejsce i zapotrzebowanie na taką indywidualność. Człowiek współtworzy więc swoje doświadczenie ze światem zewnętrznym i z innymi.

Tworzenie lepszego życia, podnoszenia samooceny, pewności siebie i poszerzania świadomości zaczyna się od zdobywania wiedzy, to pierwszy krok. Może jesteś w tej chwili w bagnie i może o tej sytuacji zadecydowała przeszłość, określone uwarunkowania umysłu. Nie musisz dalej tkwić w tym bagnie, możesz się z niego wydostać a dokonasz tego dzięki wiedzy. Pierwszy krok jest więc zdobywaniem i wchłanianiem w siebie wiedzy. Pierwszy krok jest najważniejszy, dlatego dobra wiedza jest raczej ukryta przed ogółem. Zauważ to promowana jest jakaś śmieciowa wiedza poppsychologiczna, a żeby trafić na dobre pozycje musisz pogadać z kimś kto wie co i jak i dopiero on poleci ci dobre pozycje. Zauważ, że masowa kultura zniechęca cię do sięgania po te pozycje: „Nie zaglądaj tam, tam nie ma nic ciekawego”, „Nie ma sensu tego czytać, to takie męczące włącz sobie dobry serial, film lub mecz i odpocznij”. Pierwszy krok to wchłanianie całej wiedzy, która jest dostępna i syntezowanie jej. Synteza pozwala ci przestać być ignorantem i daje ci możliwość wpływania na swoją rzeczywistość. Jest to pierwszy krok do uwolnienia się od uwarunkowań zewnętrznych.

Drugi krok to zrozumienie tego, co przyjmujemy. Wiedza może wchodzić do twojego umysłu, możesz też syntezować, jednak możesz ją zrozumieć lub nie. W drugim kroku chodzi o głębokie zrozumienie tego, co przetwarzasz w swoim umyśle. Proces przetwarzania informacji zachodzi w każdym człowieku, gdyz każdy przyjmuje informacje z zewnątrz. Jednak jeżeli nie odrobiłeś/aś pracy domowej z kroku pierwszego, to znaczy nie przyjmowałeś/aś świadomie wiedzy jaka wpływa, nie wybierałeś/aś jej, to przetwarzasz śmieciowe informacje. Gdy twój umysł zawalony jest śmieciami nie ma szans byś przetworzył/a i zrozumiał/a wiedzę oraz informacje dotyczące działania mózgu, umysłu, psychiki. Nie zrozumiesz jak działa człowiek i dlaczego, jak świat warunkuje i dlaczego, jeżeli w pierwszym kroku nie zebrałeś/aś wiedzy na ten temat.

Trzeci krok to działanie podejmowane w oparciu o zrozumienie wiedzy. Funkcjonowanie w oparciu o zrozumienie sprawia, że działania człowieka są wysokiej jakości. Decyzje jakie są podejmowane, wybory możemy nazwać mądrością życiową. Mądrość to akcja jaką człowiek podejmuje, by zbudować takie życia jakie pragnie. Ta akcja pozbawiona jest ignorancji (gdyż zawiera wartościową wiedzę), chaosu (gdyż jest właściwe zrozumienie procesów) i głupoty (gdyż podejmowane jest mądre działanie).

Te trzy kroki wykonane poprawnie sprawiają, że człowiek buduje życie jakie planuje (na miarę maksymalnych możliwości zaistnienia w rzeczywistości zewnętrznej czyli dostaje tyle ile można dostać w określonych warunkach). Kreuje lepsze warunki życia dla siebie i doświadcza lepszej jakości życia we wszystkich sferach.

Posted in  

Comments are closed.