Banner
Praca z cieniem w sferze miłosnej cz. 4
This is my site Written by dsmaster.pl on 10 grudnia, 2019 – 12:37

Pracując z cieniem musimy być uważni na pułapki, w które możemy być pochwyceni. Te pułapki zastawia zarówno na kobietę jak i na mężczyznę obecna kultura nastawiona na obraz, czyli w naszym rozumieniu pracy z cieniem na projekcję. Człowiek rozumiejący ten fakt zdaje sobie sprawę, że obecna kultura wspiera jego projekcję a nie prawdziwe Ja. W pracy z cieniem celem jest odzyskanie wewnętrznej tożsamości przez kobietę i mężczyznę poprzez pozbywanie się warunkowania.

Podziały, mury, przepaście między kobietą i mężczyzną budowane są również poprzez media społecznościowe. Życie w dużej mierze przeniosło się do świata wirtualnego i w nim toczone są debaty, dyskusje, spory. Niestety ludzie komunikujący się tylko w ten sposób czują się jak pilot w kabinie myśliwca, dlatego mówimy o „efekcie pilota w kabinie samolotu”. Człowiek taki jest oderwany od prawdziwego, cielesnego kontaktu z drugim człowiekiem a łączy się tylko za pomocą technologii. Problem jest mniejszy w wypadku związków z dłuższym stażem czy małżeństw ( ludzi mieszkających ze sobą ), jednak w wypadku kobiet i mężczyzn randkujących, czyli spotykających się co jakiś czas ze sobą ( lub nie ) jest to sytuacja w znacznym stopniu utrudniająca ( a czasem wręcz uniemożliwiająca ) pracę z cieniem . Niestety wiele osób używa płci przeciwnej do „kolekcjonowania zdobyczy”. To jest tak jakby dokonywały zakupów na wielkiej platformie zakupowej i miały całe listy tych produktów w koszykach. Drugi człowiek traktowany jest w takich relacji przedmiotowo, gdyż osoba dokonująca zakupu zastanawia się, co ta druga może dla niej zrobić. Człowiek staje się towarem do nabycia i zanika całkowicie TROSKA płynąca z serca. Ego całkowicie przejmuje kontrolę, a cień szaleje jak dziecko w sklepie zabawkami bez żadnego rozumienia sytuacji, bez rozwoju osobowości.

Autentyczne kontakty między kobietami i mężczyznami zanikają, gdy nie ma prawdziwych interakcji interpersonalnych, a strony traktują się przedmiotowo. Ludzie coraz rzadziej spotykają w rzeczywistości, a coraz częściej wybierają wirtualne konwersacje. Umiejętności społeczne tym samym zanikają i nie można pielęgnować miłości poprzez wzajemne wspieranie. Cień wygrywa czyniąc projekcje wszystkim czym człowiek ma żyć. „Nie ten/ta to następny/a” w sklepie internetowym do wyboru do koloru zawsze można zamienić kogoś „na lepszy model”. Tak wyniszczane zostają prawdziwe kontakty między kobietą i mężczyzną, a integracja cienia i rozwój w sferze miłosnej stają się niemożliwe.

Przeniesienie komunikacji do sieci owocuje wzrostem agresji i nieczułości w kontaktach między kobietami i mężczyznami. Znajdując się „w kabinie pilota” jesteś w stanie napisać dużo więcej, niż miałbyś/miałabyś odwagę powiedzieć patrząc człowiekowi prosto w oczy, w jego duszę. To może tłumaczyć to, że łatwiej jest rozmawiać online niż powiedzieć coś stanąwszy twarzą w twarz. Niestety taki sposób funkcjonowania jest ucieczką od prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem, co indywidualnie oznacza bardzo często ucieczkę od konfrontacji z własnym cieniem. To doprowadza do izolacji, widzimy jednak, że dla wielu ludzi projekcja staje się wszystkim i nie są w stanie wejść w swój cień, by zacząć żyć pełniejszym i bardziej spełnionym życiem.

Posted in  

Comments are closed.