Banner
Rozwój Typu Władczego cz. 2
This is my site Written by dsmaster.pl on 9 listopada, 2019 – 19:17

Jak Typ Władczy może rozwijać swoją osobowość w sferze miłosnej?

# Sfera miłosna

  1. Kiedy Osoba Władcza wraca z pracy do domu powinna przed progiem zostawić swoje autorytarne maniery. Dobrze będzie, gdy Osoba Władcza będzie rozwijała ego obserwujące i przyglądała się temu jakie ma relacje z domownikami. Partnerstwo z ukochaną osobą oraz podmiotowe traktowanie dzieci to dobra droga rozwoju, konieczne jest zejście z piedestału i zrezygnowanie z wodzostwa.
  2. Ludzie uczą się na swoich błędach, zwłaszcza młodzi ludzie. Prowadzenie dzieci i młodzieży na krótkiej smyczy nie sprzyja ich rozwojowi. Dorastające dzieci muszą mieć przestrzeń do podejmowania decyzji, gromadzenia doświadczeń, uczenia się na własnych błędach. Osoba Władcza uwielbia kontrolę, jednocześnie jako rodzic zawsze zdąży skontrolować sytuację, jeżeli stanie się ona dla dzieci niebezpieczna. Pozwolenie dzieciom na  obicie swoich kolan pozwoli im poznać rzeczywistość i wytyczyć własną drogę życiową i nie szukać kompensacji w życiu dorosłym.
  3. W miłości, relacjach rodzinnych kompromisy są niezbędne. Nic tak jak ego nie potrafi popsuć relacji, które powinny opierać się na sercu. Osoba Władcza powinna trenować się w negocjacjach, rozwiązywaniu konfliktów bez agresji i przemocy. Komunikacja bez przemocy pozwoli budować prawdziwe porozumienie i nie traktować domu rodzinnego jako pola walki.
  4. Relacje miłosne to dzielenie się, przede wszystkim dawanie. Osoba Władcza powinna się ćwiczyć w dawaniu i dbaniu o potrzeby bliskich osób. Warto by zrezygnowała z podejścia „zawsze jest tak jak ja chcę” na rzecz podejścia „czasami jest tak jak chcę, a czasami jest jak chce druga osoba”. Dawanie oznacza również dawanie odpowiedzialności i steru w ręce ukochanej osoby.
  5. Osoba Władcza powinna coraz bardziej otwierać swoje serce na bliskie osoby. Jak najlepiej to zrobić? Pytać się bliskich czego chcą, czego potrzebują, co może dla nich zrobić. Otworzenie serca na prośby może być otwarciem na całkiem nową energię w relacji. Odpowiadanie na pragnienia i potrzeby bliskich sprawi, że Osoba Władcza przestanie ranić ich uczucia.
  6. Osoba Władcza uwielbia kontrolę także w swoim własnym domu, najważniejszym punktem w planie rozwoju osobowości jest więc zmniejszanie tej kontroli. Osoba Władcza powinna nauczyć się rozluźniać kontrolę również nad sferą miłosną. Tu może pomagać rozluźnianie, relaksowanie, rozrywki, a także obserwacja ( na przykład podczas medytacji ). Rozluźnianie cielesnego pancerza charakteru może również odbywać się poprzez pracę z ciałem. Praca z ciałem jest zbawienna zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Odpoczynek z rodziną takze pomaga rozluźniać i zmiękczać osobowość.
  7. Odpowiednie zarządzanie temperamentem to kolejny ważny punkt w planie rozwoju sfery miłosnej Osoby Władczej. W sferze miłosnej wybuch gniewu i zadanie potężnego ciosu może się okazać gwoździem do trumny dla miłości. W relacjach miłosnych ciosy uderzają prosto w serce i niezwykle mocno ranią. Tutaj mogą pomóc różne techniki rozładowywania złości i agresji, od techniki psychoterapii Lowena jak uderzanie w tapczan, po zwykłe wyładowanie na worku bokserskim. Osobom Władczym nie polecam treningów sztuk walki, gdyż tam jest mnóstwo rywalizacji i mogą pobudzać w Osobie Władczej sadyzm. Osoba Władcza powinna uspokajać się poprzez techniki rozładowania agresji a następnie omawiać problem. Gwałtowne reakcje mogą być niebezpieczne dla rodziny, mogą być brutalnymi i mściwymi wybuchami emocji. Gdy trzeba warto nawet wyjść z domu, pójść na spacer by się uspokoić – konieczne jest zapanowanie nad swoim wybuchowym temperamentem.
  8. Notatnik może pomóc również w rozwoju sfery miłosnej, lista spraw, które denerwują Osobę Władczą powinny znaleźć się w notatniku. Notatki mają pomagać w analizie poziomu dominacji i władzy nad domownikami. Notatnik pomoże sprawdzić czy w relacjach wolna wola członków rodziny może się przejawiać, czy odwrotnie Osoba Władcza narzuca innym swoją wolę walcząc o autorytet. Gniew zwykle jest przesadzony i tylko analiza i zrozumienie pozwala zauważyć jak destrukcyjny jest dla sfery miłosnej. Miłość i szacunek zdobywamy wewnętrzną siłą osobowości a nie zewnętrzną siłą i kontrolą. Osoba Władcza powinna pracować nad wewnętrzna siłą osobowości, co oznacza odpuszczanie kontroli i otwieranie się na procesy idące z energii miłości.

 

Posted in  

Comments are closed.