Banner
Rozwój Typu Władczego cz. 1
This is my site Written by dsmaster.pl on Listopad 2, 2019 – 16:17

Jak być władcą samego siebie?

To nie jest tak, że jak nie będziesz nic robić to będziesz się znajdować na dobrym stabilnym poziomie. Mówi się, że „kto się nie rozwija ten się cofa” i to jest prawda. Wszyscy mamy w sobie wzorce, dany typ osobowości, który reaguje w określony dla danego typu sposób. Mamy w swoim skrypcie również bloki powstałe na skutek sytuacji traumatycznych. Życie, rozwój to proces frustracji psychiki. Tak musi być, jednak ta frustracja mocno naciska na bloki powodując otwieranie starych ran.

Nie ma tak naprawdę innej drogi poszerzania swojej strefy komfortu jak wyjście poza wzorce. Do komfortu dochodzimy poprzez ból związany z przekroczeniem naszych wzorców i blokad. Człowiek, który nie chce pokonywać wzorców i blokad stosuje formy ucieczkowe, projekcje, przeniesienia itd. To powoduje problemy w trzech sferach życia człowieka zawodowej, miłosnej, osobistej.

Na potrzeby tego artykułu zajminijmy się człowiekiem o typie osobowości Władczym. Człowiek Władczy myśli, czuje i działania w stylu mechanistycznym, w którym energią napędzającą jest strach. Rozwój osobowości pozwoli typowi Władczemu czuć, myśleć i działać w stylu humanistycznym. Człowiek o typie Władczym, jeżeli nie będzie pracować nad rozwojem swojej osobowości może się zdekompensować. I co wówczas będzie się zadziewało?

 1. Osoba taka może odwoływać się do przemocy fizycznej, żeby ustanowić swą dominację w związku.
 2. Osoba taka może poniżać i upokarzać ludzi w obecności innych.
 3. Osoba taka może poddawać niezwykle twardej dyscyplinie osoby zależne od siebie.
 4. Osoba taka może czerpać przyjemność z fizycznego lub psychicznego cierpienia innych ludzi.
 5. Osoba taka może kłamać, aby zadawać ludziom ból.
 6. Osoba taka może zastraszać ludzi, by zmusić ich do postępowania zgodnego ze swoją wolą ( groźbą/terrorem).
 7. Osoba taka może ograniczać autonomię ludzi, z którymi jest w bliskich związkach.
 8. Osoba taka może fascynować się wszystkim co jest związane z gwałtem, bronią, widokiem tortur, krwi, sztukami walki.

Jak Typ Władczy może rozwijać swoją osobowość w sferze zawodowej?

# Sfera zawodowa

 1. Kiedy osoba Władcza wchodzi do biura może swoje zapędy autorytarne zostawić za drzwiami. Osoba taka może się przyglądać temu, czy w pracy rozstawia ludzi po kątach. Warto zdać sobie sprawę, że nie wszyscy to lubią. Osoba Władcza może nauczyć się współpracować i budować relacje partnerskie w pracy, zamiast wodzować może doświadczyć radości bycia równym z innymi w grupie.
 2. Osoba Władcza może nauczyć się odpuszczania ludziom, gdy popełniają błędy. To bardzo humanistyczne podejście do drugiego człowieka. Mechanistyczne podejście przejawia się w traktowanie ludzi jak roboty, które nie mogą się mylić. Osoba Władcza kocha dyscyplinę, jeżeli jednak wprowadzi trochę luzu do pracy wzbogaci to pracę zespołu. Większy luz pozwoli pracownikom być bardziej samodzielnymi, kreatywnymi i zaangażowanymi w zadania.
 3. Osoba Władcza może nauczyć się iść na kompromisy a czasami nawet odpuszczać. Negocjacje na równych partnerskich zasadach, pozwolą wypracować rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Ludzie w zespole mają współpracować a nie walczyć ze sobą.
 4. Osoba Władcza może ćwiczyć się w robieniu tego, czego chcą inni. Może nauczyć się przyjmować odmowy, asertywne Nie, informację zwrotną. Warto czasami zrobić tak, jak chce ktoś inny.
 5. Osoba Władcza może pytać swoich pracowników, czy współpracowników co może dla nich zrobić. To pozwoli wyjść z roli kontrolującego policjanta i stać się pomagającym policjantem, a to prawdziwa dobra zmiana.
 6. Osoba Władcza może odpuszczać kontrolę i wprowadzać w przerwach od pracy odrobinę rozrywki, luzu, śmiechu. To pozwoli Osobie Władczej się zrelaksować i dzieki temu zluzować trochę zespół.
 7. Osoba Władcza może zapanować nad swoich wybuchowym temperamentem, zwłaszcza wtedy, gdy zamiast dialogu chce zadać cios. Jeżeli nie może rozwiązać sytuacji powinna dać sobie czas na odreagowanie negatywnych emocji i dopiero wtedy wrócić do rozmowy. Praca nad gwałtownymi negatywnymi reakcjami pozwoli Osobie Władczej pozbyć się brutalności, mściwości, gwałtowności, wybuchowości.
 8. Osoba Władcza może prowadzić notatnik, w którym będzie zapisywać sprawy, które ją denerwują. Taki notatnik pomoże analizować, czy te sprawy są związane z władzą i dominacją. Na spokojnie pracując z notatnikiem można zanalizować sprawy związane z podważaniem woli i autorytetu. Taka praca pozwoli pozbyć się przewrażliwienia na punkcie swojego autorytetu. Nie trzeba walczyć jak lew o władzę, szacunek można zdobyć wzmacniając wewnętrzną siłę osobowości.
Posted in  

Comments are closed.