Banner
Cud czy po prostu skutek działań?
This is my site Written by dsmaster.pl on 27 kwietnia, 2019 – 11:17

Czy zastanawialiście się kiedyś, co stało za japońskim cudem gospodarczym?

Japonia ze słabo rozwiniętego rolniczego kraju przeobraziła się w krótkim czasie w rozwinięte technologicznie mocarstwo. Jednym z głównych czynników szybkiego rozwoju ekonomicznego okazała się jedność – narodowa cecha Japończyków. Niestety my Polacy mamy z tą jednością problemy, dlatego powinniśmy kłaść duży nacisk na budowanie więzi w zespołach poprzez szkolenia. Japończycy w firmach dokładali wspólnych starań całego zespołu dla pomyślnego rozwoju firmy. Wysiłek wszystkich i każdego z osobna działał dla dobra firmy. Japończycy nawet po pracy nie szli do domu, a do kawiarni gdzie z kolegami i koleżankami kontynuowali omawianie tematów związanych z firmą. Zobaczmy jak rozwojowo i produktywnie pracowała dla firmy jedność zespołu.

Japończycy udowodnili, że jest to możliwe, więc jeżeli chcesz zwiększyć zaangażowanie i jedność zespołów to mam dobrą wiadomość. Zbudowanie więzi grupowych zabezpiecza firmę przed rotacją pracowników, która jest obecnie zmorą wielu firm. Menedżer powinien tak prowadzić zespół, by każdy pracownik myślał o wizji jaką chce zrealizować firma, jednocześnie był przekonany, że wypełnienie tej wizji będzie również korzystne dla niego. W sytuacji, gdy każdy pracownik wspiera poprzez swoje myślenie wizję firmy wzmacnia się jej struktura i cele realizowane są szybciej i łatwiej. W teorii wydaje się to wszystko proste i łatwe do zastosowania, jak to zwykle bywa w praktyce tak łatwo już nie jest. Kluczem tutaj jest systematyczność, codzienna rutyna i odpowiednie nawyki. Menedżer może sobie pomyśleć: „To takie nudne, nieciekawe i wyczerpujące – codziennie wykonywać praktykę mentalnego ukierunkowywania myśli członków zepołu na cel i realizację wizji firmy”. No zgadzam może to nie jest najbardziej ekscytujące zajęcie, jednak jest skuteczne. Zastanów się wszyscy ludzie sukcesu w biznesie, sporcie, show biznesie, a nawet nauce to robili, robią i będą robić. Dlaczego wszyscy oni to robią? Ukierunkowują myśli umysłu na wizję tego, czego chcą. Robią to dlatego, że to działa. Dzięki temu osiągają cel szybciej i skuteczniej od innych. Dlaczego większość ludzi nie osiąga sucesu tak jak wybitne jednostki? Tym osobom nie chce się wysilić i pracować mentalnie nad swoim umysłem. Wolą dać kierować swoim umysłem telewizorni, radiu, ogólnym prądom dominującym w społeczeństwie. Wyjścia są więc dwa albo człowiek kieruje swoim umysłem albo ktoś inny steruje jego umysłem.

Być może masz w swoim zespole liderów, którzy pracują nad swoim umysłem i będą pracowali na rzecz struktury firmy i swojej kariery w niej. Jednak możesz mieć w zespole ludzi, których ulubionym zajęciem po pracy jest serfowanie po kanałach telewizyjnych. W tym wypadku niezbędna będzie twoja pomoc w pracy mentalnej nad osiąganiem celów i realizowaniem wizji firmy. Pracownik, którego umysł jest przeładowany informacjami z serwisów informacyjnych różnych mediów i informacjami od innych ludzi zwykle ma w sobie dużo negatywnych przekonań. Te negatywne przekonania będą sabotowały jego rozwój, pracę nad celami i realizację wizji firmy. Niezbędny w takiej sytuacji jest prowadzący grupę, który negatywne przekonania będzie zastępował rozwojowymi, ambitnymi celami i wizjami.

Posted in  

Comments are closed.