Banner
Nastrojenie vs Perswazja
This is my site Written by dsmaster.pl on 7 kwietnia, 2019 – 09:09

Dlaczego techniki manipulacji i perswazji w dłuższej perspektywie okazują się nieskuteczne i szkodliwe?

Szkodliwość tych technik wynika z faktu, że pomijają one zupełnie w działaniu serce i są kierowane potrzebami własnego Ja. Na początku powiedzmy sobie jedno, każdy człowiek myśli przede wszystkim o sobie i stara się utrzymać swoją ważność w świecie. Techniki perswazji i manipulacji sprawiają, że wywierany jest duży nacisk na drugiego człowieka, który czuje, że musi coś zrobić. I rzeczywiście, na krótkim dystansie te techniki działają znakomicie, jednak w dłuższej perspektywie człowiek poczęstowany takimi technikami czuje się oszukany i zraniony. Największy ból i dyskomfort wywoływany jest przez poczucie nieuszanowania prawa człowieka do wolnego wyboru. Gdy człowiek uświadomi sobie, że został w taki sposób potraktowany może poczuć nienawiść do osoby, która zastosowała na nim techniki manipulacji i perswazji. Widzimy więc, że te techniki absolutnie nie nadają się do budowania długotrwałych satysfakcjonujących dla obu stron relacji. Perswazja i manipulacja wywierają ogromny nacisk na psychikę i jeżeli na początku da efekty to później jest ból, płacz i zgrzytanie zębami. Jeżeli chcesz budować długotrwałe satysfakcjonujące dla dwóch stron relacje postaw na nastrojenie się na drugą stronę.

Dlaczego nastrojenie jest lepsze od perswazji i manipulacji?

Ponieważ w nastrojeniu działanie idzie z twojego serca, a umysł pomaga znaleźć najlepsze sposoby na działanie. Wszytkie dobre rzeczy na tym świecie zrodziły się najpierw w sercu, a umysł po prostu pomagał w urzeczywistnieniu. Umysł sam z siebie nie potrafi stworzyć czegoś co ludzi poruszy i zachwyci. Tak również jest z relacjami, z poziomu umysłu, za pomocą manipulacji i perswazji człowiek będzie tworzył relacje bardzo powierzchowne zarówno miłosne jak i biznesowe. Oczywiście to jest bardzo charakterystyczne dla naszych narcystycznych czasów. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom ludzie tak budujący swoje życia nie są szczęśliwymi ludźmi. Gdy popatrzymy w ich oczy zobaczymy pustkę i głęboko ukrytą rozpacz. To, co widzimy na powierzchni to fałszywe szczęście i sztuczny blask. Prawdziwe efekty daje działanie, które rodzi się w sercu, gdzie umysł tylko pomaga. Takie działanie jest moralne i oparte na trosce o drugiego człowieka. Nastrojeni na drugiego człowieka widzimy jego potrzeby i pragnienia. Nastrojenie to odejście od narcyzmu i pójście w kierunku procesów interpersonalnych i budowania autentycznych więzi. Gdy jest więź rozwijają się wszyscy i wszyscy korzystają. Wspólne wzrastanie rodzi jedność i pozwala człowiekowi poradzić sobie z poczuciem separacji. Tak jak manipulacja rani i niszczy, tak więź wspiera i buduje człowieka. Jest jeszcze jeden bardzo ważny powód dla którego warto wybrać nastrojenie a nie manipulację i perswazję. Tym powodem są konsekwencje. Człowiek manipulujący z czasem ściąga na siebie gniew i nienawiść osób, które zmanipulował. Człowiek nastrajający się na drugiego człowieka z czasem ściąga na siebie wdzięczność i miłość osób, których potrzeby zrozumiał i zaspokoił.

Pozostaje ci więc wybrać mając świadomość plusów i minusów, sposób działania w relacjach interpersonalnych zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej.

Posted in  

Comments are closed.