Banner
Zarządzanie sobą w czasie
This is my site Written by dsmaster.pl on 22 marca, 2019 – 15:30

Niektórzy ludzie mają tak, że swoje zadania wykonują pewnym charakterystycznym dla nich rytmie i zarządzanie swoim czasem idzie im gładko. Zadania są wykonywane w odpowiednich porach, starają się, ale również odpoczywają i relaksują się. Są zorganizowani i w ich życiu panuje harmonia. Dzięki temu ci ludzie są spokojni wypoczęci i mogą się skupiać na zadaniach do wykonania.

Jak oni to robią, że tak znakomicie zarządzają swoją wewnętrzną energią?

Niektórzy mają tak naturalnie, inni muszą się tego uczyć i dość łatwo wychodzą z równowagi, stresują się, w ich umysłach jest gonitwa myśli, napinają się i w konsekwencji nie działają. Umysł jest mistrzem powiązań i jak zaczyna pracować nad wieloma zadaniami to człowiek łatwo wychodzi z równowagi, gubi się i jest przeciążony stresem. Ważne jest to, że zaplanowane a nie wykonywane zadania tak naprawdę obciążają człowieka.

Jak więc osiągnąć tą równowagę i optymalnie zarządzać własną energią?

Ważne jest to, aby wypracować sobie nowy styl zarządzania sobą w czasie, który będzie obowiązywał nie tylko jeden dzień, ale cały rok. Ważne aby nie fiksować się na jednym zadaniu, ale funkcjonować w oparciu o zadbanie o różne ważne rejony życia ( np. dostarczanie energii z posiłków ). Zarządzanie czasem i własną energią musi być zaplanowane taktycznie aby nie wypalić się zawodowo i utrzymać cały rok wysoki poziom. Celem jest utrzymanie wysokiego poziomu energetycznego przez cały rok. Tutaj warto podzielić sobie zadania na ważne i te mniej ważne. Te mniej ważne być może można odpuścić lub przełożyć na później. To uspokaja umysł, gdyż nie jest przeładowany zadaniami, które trzeba wykonać na już lub na wczoraj. Umysł przeładowany zadaniami może odczuwać dystres i może to się skończyć chorobą, jeżeli człowiek nie będzie potrafił w odpowiednim czasie odpuścić i zadbać o siebie.

Człowiek powinien nauczyć się wyczuwać kiedy powinien trochę odpuścić a kiedy działać mocniej. Działanie uspokoja umysł, jeżeli nie jest ono chaotyczne, nie jest wykonywane w dystresie. Człowiek działając z pełnym zrozumieniem łatwiej wykonuje zaplanowane zadania.

Chcąc efektywnie zarządzać swoją energią człowiek będzie musiał ograniczyć i mocno kontrolować swój kontakt z multimediami ( smartfon, komputer, TV, itd. ). Multimedia potężnie stymulują mózg i nie pozwalają zachować emocjonalnego spokoju podczas wykonywania zaplanowanych zadań. Uwaga skierowana na multimedia zabiera człowiekowi motywację do działania i pracy nad ważnymi zadaniami. Mózg potężnie stymulowany przez multimedia chce wciąż dostawać zastrzyk dopaminy od multimediów, co w efekcie odrywa psychicznie człowieka od rzeczywistości. Pozostają dwie drogi albo kontrola multimediów lub jeżeli nie potrafisz tego skontrolować może warto zrezygnować z multimediów ( np. zamiana smartfona na zwykły telefon do telefonowania i sms ). Super dla zrównoważenia energii oraz uspokojenia stymulowanego mózgu działa kontakt z naturą, spacery w lesie, ja osobiście lubię slow jogging ( normalne bieganie też lubię ale slow jogging działa korzystniej na mój organizm ).

Posted in  

Comments are closed.