Banner
Dorosły jest praktyczny
This is my site Written by dsmaster.pl on 2 marca, 2019 – 09:55

Projektując zajęcia dla dorosłych warto zastanowić się na początku jak będzie się miała teoria do praktyki. Bardzo często na początku myślimy o teorii, którą mamy do przekazania i ewentualnie do tej teorii dobieramy ćwiczenia. Czyli bierzemy na warsztat jakiś temat opracowujemy teorię i do tej teorii dobieramy ćwiczenia praktyczne. Niestety działając w taki sposób postępujemy wbrew zasadom andragogiki. Model, o którym pisaliśmy wyżej jest zgodny z zasadami pedagogiki i doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi. Zapewne doświadczyłeś/aś tego jak bardzo osoby dorosłe są oporne na przyjmowanie nowej wiedzy. Dorośli nie chcą się uczyć teorii, interesują ich praktyczne, szybkie rozwiązania, które można jak najszybciej wykorzystać w swoim życiu.

Oto przykłady zagadnień, których chętnie by się uczyli:

– Jak powiedzieć partnerowi, że jest w błędzie?

– Jak motywować dzieci, by osiągały lepsze wyniki w szkole?

– Jak rozwiązywać konflikty w pracy?

– Jak delegować zadania pracownikowi, by słuchał, rozumiał i skutecznie działał?

Podane przykłady są z różnych sfer życia człowieka dorosłego, który musi odnaleźć się w różnych rolach: partnera, rodzica, pracownika, szefa jednak pełniąc tak wiele ról każdy z tematów może wspomóc jego działania więc go zainteresuje.

Ćwiczenia powinny być dobierane pod konkretny temat i rezultaty jakie chcemy dać dorosłemu człowiekowi. To teoria jest dodatkiem i uzupełnieniem a nie gwoździem programu. Ćwiczenia pozwalają podoświadczać, ludzie mogą się powymieniać odczuciami, wnioskami i przemyśleniami. Pracując z innymi w ćwiczeniach mogą również dostać informacje zwrotne, które będą rozwojowe. Teorię dodajemy do tych doświadczeń, wniosków i informacji zwrotnych pilnując by pasowała do praktyki.

Przystępując do projektowania warto więc zaczynać od praktyki, a nie teorii. Jeżeli zaczniemy od teorii bardzo łatwo może ona rozminąć się z potrzebami i doświadczeniami ludzi. Teoria rozminie się po prostu z praktyką życiową ludzi. Ludzie będą wówczas oporowali czując wewnętrznie, że to nie jest dla nich, nie tyczy się ich, nie pasuje do nich.

Zaczynając projektowanie zajęć dla dorosłych pamiętamy o właściwej kolejności czynności, które wykonujemy:

  1. Temat, który jest odpowiedzią do potrzeby
  2. Wiedza na temat praktycznych sytuacji uczestników
  3. Ćwiczenia odnoszące się do praktycznych sytuacji uczestników
  4. Teoria pasująca do praktycznej sytuacji uczestników

 

Posted in  

Comments are closed.