Banner
Ego iluzje
This is my site Written by dsmaster.pl on 25 lutego, 2019 – 19:07

Sukcesy w relacjach interpersonalnych zarówno w sferze zawodowej jak i osobistej wiążą się z pracą nad swoją wartością. Tutaj należy pamiętać, by starać się budować wartość, która będzie obiektywna, doceniana przez innych. Musisz uważać na pułapkę budowania wartości subiektywnej. Tobie może się wydawać, że masz wysoką wartość, gdy jednocześnie inni będą uważali, że masz niską wartość. Gdy tak jest konfrontacja z prawdą może być bolesna dla ego, jednak jest konieczna jeżeli chcesz budować satysfakcjonujące dla ciebie i dla innych relacje interpersonalne. W sytuacji, w której masz problemy lub z jakiegoś powodu upadłeś/aś warto zacząć od budowy wartości subiektywnej, by wstać z kolan i stanąć twardo na własnych nogach. Pamiętać jednak trzeba cały czas, że jest to wartość subiektywna, która pozwala ci działać i daje napęd do zmiany sytuacji na lepszą, jednak możesz nie mieć aż takiej wartości w oczach innych ludzi. To jest w porządku, jeżeli o tym wiemy i mamy dobry testing rzeczywistości. Gorzej, gdy budując wysoką wartość subiektywną człowiek buduje jednocześnie iluzję swojej cudowności i wspaniałości. Wówczas człowiek może odrywać się od rzeczywistości i raczej nie stoi twardo na ziemi.

W takiej sytuacji możemy wchodzić ze swoją wspaniałością i cudownością w relacje interpersonalne i nie dostrzegać, że inni raczej nie podzielają tego naszego zachwytu sobą.

Ale jak wiedzieć czy nie odlatuje i nie narzucam się innym?

Testować rzeczywistość można przez  badanie wzajemności. To znaczy jeżeli dajmy na to ja chce się z kimś zobaczyć, a ktoś nie wykazuje do tego entuzjazmu to widzimy, że brak tu wzajemności. Być może w takiej sytuacji wydawało ci się, że masz dla kogoś wysoką wartość ( obiektywną ), gdy tymczasem ta wartość jest zbudowana w twoim umyśle. Masz teraz dwie drogi zaakceptować tą sytuację i zrezygnować z relacji z tą osobą lub zbudować wartość obiektywną jeżeli zależy ci by ta osoba widziała cię jako wartościowego człowieka. Musisz skonfrontować się z rzeczywistością i nie uciekać w myślenie idące z mechanizmów obronnych: „ta osoba teraz nie widzi mojej wartości ale na pewno kiedyś przejrzy na oczy i zobaczy moją wielką wartość”. Życie to nie bajka, książę nie pojawi się by zbudzić śpiącą królewnę, królewna nie pojawi się by odczarować pocałunkiem urok, by żaba zamieniła się ponownie w księcia. Jak nie masz wartości w oczach innych to jej nie masz. I musisz się wziąć do roboty by ją zbudować. Ego uwielbia tworzyć iluzje zwłaszcza gdy stanowią one kompensację dla problemów, które chcesz ukryć ( także przed sobą ). Pora więc przestać żyć iluzjami, zakasać rękawy i wziąć się za poważną i rzetelną pracę nad sobą. Tutaj warto korzystać ze wszystkiego, co może ci pomóc, fachowa literatura, specjaliści, szkolenia, treningi i warsztaty do wyboru do koloru. Możesz wybrać opcję, która najbardziej ci odpowiada. Pierwszy najważniejszy krok musisz wykonać jednak ty sam/a. To znaczy odrzucić wszelkie iluzje na swój temat i zobaczyć prawdę o rzeczywistości jakakolwiek by ona nie była. To wymaga odwagi oczywiście, jednocześnie patrząc długoterminowo warto przez chwilę poczuć ten dyskomfort, by w przyszłości mieć to, co chcesz. I by było to prawdą, a nie iluzją. I by zaistniało to w rzeczywistości, a nie tylko w twoim ego.

Posted in  

Comments are closed.