Banner
Dlaczego narcyz niszczy swoje dziecko?
This is my site Written by dsmaster.pl on 22 lutego, 2019 – 21:30

Na początku musimy ustalić sobie jedną bardzo ważną rzecz, mianowicie narcyz nie zdaje sobie sprawy, że niszczy swoje dziecko. Działa tak zupełnie nieświadomie sądząc, że robi wszystko, co najlepsze dla swojego dziecka.

Dlaczego tak się dzieje?

Narcyz funkcjonuje w oparciu o fałszywe Ja, które zostało na niego wyprojektowane przez narcystycznych rodziców, głównie przez narcystyczną matkę, która zawłaszczyła jego przestrzeń psychiczną. Prawdziwe Ja przez to zawłaszczenie zostało odrzucone i znienawidzone przez dziecko  ( przez rodzica narcyza też jest odrzucone ponieważ narcyz boi się tego, co jest związane z miłością, z sercem, a wyłaniające się w pierwszych miesiącach życia Ja dziecka jest po prostu energią miłości do matki ). Wszystkim dla narcyza stało się fałszywe Ja niejako wprogramowane mu przez matkę. Narcyz nie miał wyjścia chcąc być kochanym przez matkę musiał utożsamić się z wyprojektowanym na niego fałszywym Ja. „Będę kochany/a jeżeli stanę się taki/a jak chce mama”. Od wczesnego dzieciństwa narcyz wciąż gra o to samo, a więc o miłość matki a fałszywe Ja jest dla niego wszystkim. Zrozum to dobrze, utrata fałszywego Ja jest powiązana z utratą miłości matki. Rozwiązanie problemu narcystycznego polega na dotarciu do prawdziwego Ja i powolnym odcinaniu się od fałszywego Ja. Zobaczmy więc jaka to trudna i bolesna praca psychologiczna dla narcyza, on praktycznie musi się do własnego Ja przedrzeć przez uczucia starty miłości matki, która we wczesnym dzieciństwie zawłaszczyła całą przestrzeń psychiczną dziecka. Narcyz chcąc odrzucić fałszywe Ja czuje się tak jakby jego istnienie miało być unicestwione. Widzimy więc dlaczego tak ciężko w psychoterapii się pracuje z osobami narcystycznymi.

Dlaczego narcyzowi tak trudno być świadomym rodzicem?

Świadome rodzicielstwo polega na takim wychowaniu i edukowaniu dziecka, by zyskiwało ono jak największą świadomość. Narcyz pragnie wychować dziecko na swoją modłę według wzorca fałszywego Ja. Czyli narcyz pragnie wychować następnego narcyza. Prosto mówiąc narcyz chce wgrać dziecku swój narcystyczny program i stworzyć podobne do swojego fałszywego Ja. Jednak nawet idealne narcystyczne programowanie jest problemem dla rodzica narcyza, gdyż ma on w sobie mnóstwo konfliktów. Narcyz może stać się zazdrosny  o dziecko i zacząć je niszczyć. Narcyz próbuje osiągnąć coś bardzo dziwacznego, to znaczy chce by narcystyczne dziecko osiągało sukcesy według jego programu, jednak by cały czas było gorsze od niego samego i wzmacniało jego fałszywe Ja. Przyznać musimy, że jest to raz dziwaczny program, dwa niewykonalny. Jak dziecko może rozwijać nawet fałszywe Ja, badając cały czas czy jest na wyznaczonym mu drugim miejscu i czy narcyz rodzic jest zadowolony. Z takim programem naprawdę można nabawić się psychozy, gdyż umysł cały czas działa i sprawdza czy rodzic jest zadowolony. A narcystyczny rodzic zachowuje się zupełnie nieracjonalnie, to znaczy jak dziecko jest za nisko krytykuje je, mówiąc że jest nieudacznikiem, gdy jest tak wysoko, że może zagrozić  fałszywemu Ja rodzica, też krytykuje, że jest niewdzięczne, bez uczuć bo niedocenia rodzica, tego, co dla niego zrobił, ile poświecił. Tak źle i tak niedobrze.

Dziecko nie ma wyjścia cokolwiek robi jest krytykowane i niszczone. Rodzic rzadko jest zadowolony, chociaż cały czas próbuje wpływać na program życiowy dziecka i przejmować stery. Dziecko może się czuć jakby było awatarem, a jego myśli nie należały tak naprawdę do niego ale do narcystycznego rodzica. Idąc przez życie może się czuć się obserwowany przez oczy rodzica, tak jakby ten był wszystkowidzącym Bogiem. Ratunkiem przed całkowitym zniszczeniem może być dla osoby mającej takich rodziców całkowite odcięcie się od rodziców i przepracowanie swoich problemów w psychoterapii. Zwykle osoby narcystyczne to osoby bogate i dobrze usytuowane i tutaj trzeba uważać. Chcąc stanąć na własnych nogach dziecko narcyzów musi uważać, by nie uzależnić się też finansowo od rodziców. Jak narcystyczny rodzic zafunduje ci biznes to raczej trudno będzie się od niego odciąć. Podobnie jeżeli użyje swoich wpływów by załatwić ci pracę to będzie się wtrącał w twoje sprawy i próbował sterować tobą jak awatarem. Wiem, że fajnie jak rodzice kupią dziecku mieszkanie, ale w wypadku narcyzów mogą oni przyjeżdżać do ciebie jak do siebie. Jak coś to zorganizuj to tak, żeby to mieszkanie znajdowało się w innym mieście, no i przypilnuj kwitów by w akcie notarialnym było twoje imię i nazwisko.

No cóż jeżeli masz takich rodziców czeka cię potężna praca nad sobą i musisz ją wykonać. Korzystaj więc z pomocy specjalistów by przerwać wreszcie ten zgubny rodzinny łańcuch pokoleniowy przekazywania dzieciom fałszywego narcystycznego programu, który z jednych tworzy bezwzględnych narcyzów na obraz i podbieństwo rodziców a innych wyniszcza i doprowadza do całkowitej destrukcji.

Posted in  

Comments are closed.