Banner
Mowa ciała
This is my site Written by dsmaster.pl on 17 stycznia, 2019 – 21:04

Jeżeli jesteś managerem zapewne cały czas pracujesz nad swoją komunikacją. Warto pracując nad komunikacją nie zapominać o mowie niewerbalnej. Nie sposób bym w tym artykule zajął się dogłębnie tematem, chcę tylko zasygnalizować, iż mowa ciała jest bardzo ważna mówi się, że około 50 % komunikatu odbierane jest na poziomie mowy ciała. Jeżeli 50 % komunikatu wysyłane jest przez twoje ciało to konieczne staje się przyglądniecie się swemu ciału w komunikacji, jaką postawę masz, co się dzieje z twoim ciałem. Zwróć uwagę jaka jest twoja mimika, czy jest dopasowana do kontekstu rozmowy czy może niespójna z komunikatem werbalnym. Zwróć uwagę  czy twoje słowa są zabarwione emocjonalnie, czy emocje są adekwatne do kontekstu rozmowy, a także sprawdź czy ciało podąża za przekazem emocjonalnym słów i jest zintegrowane z procesem myślowym. Wiem, że to może teraz wydawać ci się nieprawdopodobne, ale umysł potrafi działać w oderwaniu od ciała, a jeżeli tak jest nasz rozmówca może wyczuć tę niespójność i będziemy dla niego niewiarygodni. Sprawdź czy twój wizerunek jest dopasowany do twojej mowy ciała. Co z tego, że będziesz wyglądać jak milion dolarów jak będziesz poruszać się jak robot i będzie brakowało naturalności w twoich ruchach. To wszystko może wydać się sztuczne twojemu rozmówcy, bo twój wizerunek będzie dla niego niespójny. Niestety lub stety jak cię widzą tak cię piszą, ludzie bardzo szybko starają się ustalić z kim mają doczynienia. Popracuj również nad stresem jeżeli takowy odczuwasz, bo jakieś nerwowe tiki przekażą niewerbalny komunikat, że jesteś niepewny/a i po prostu starasz się dobrze odgrywać swoją rolę.

Przyglądnij się sobie w pracy jak siedzisz, jak stoisz, jak nie wiesz co zrobić z rękoma i żyją one swoim życiem, to lepiej zawsze miej w dłoniach długopis niech się nim zajmą. Jak się denerwujesz osadź się mocno na fotelu zaprzyj się o oparcie, ręce, dłonie na podłokietnikach, w ten sposób złapiesz kontrolę nad sytuacją. Gdy stoisz możesz lekko ugiąć kolana by lepiej poczuć podłoże. Przed wystąpieniem publicznym możesz na tych ugiętych kolanach stojąc zrobić skłon, palcami dotknąć podłogi i pooddychać głęboko ( głęboko to znaczy z przepony ) w ten sposób szybko odzyskasz pewność siebie.

Zaobserwuj w jaki sposób gestykulujesz gdy mówisz oraz jak płynie energia, ewentualnie gdzie się blokuje. Dobra gestykulacja dodaje słowom mocy tak, że przekaz lepiej trafia do odbiorcy. Posprawdzaj i poobserwuj swoją mowę ciała sekcjami, najpierw głowa, później tułów a następnie nogi, bo może od razu nie ogarniesz całego ciała. Wnioski zapisz w notatniku, poprawiając swoją mowę ciała po jakimś czasie będziesz mógł/mogła porównać zmianę na linii czasu analizując swoje notatki.

Na mowę ciała składa się:

  1. Głowa:
  • Oczy, brwi, powieki
  • Uśmiech, usta, zęby
  1. Tułów:
  • Dłonie
  • Ramiona
  1. Nogi:
  • Sposób poruszania się
  • Stopy
  • Postawa ciała.
Posted in  

Comments are closed.