Banner
Ego skontrolowane
This is my site Written by dsmaster.pl on 3 stycznia, 2019 – 16:35

Jeżeli jesteś managerem/prowadzisz ludzi powinieneś/powinnaś przeczytać ten artykuł ta wiedza ci się przyda.

Prowadząc zespół musisz bardzo uważać, by ego nie przejęło kontroli nad tobą i nie odrywało cię od procesów interpersonalnych. Co przez to rozumiem? Będąc managerem masz autorytet w oczach ludzi, których prowadzisz, przez to ego może cię wciągnąć przekonując cię, że masz władzę i jesteś kimś lepszym od prowadzonych pracowników. Wynika to z faktu, że bardzo łatwo na takim stanowisku możesz poczuć swoją siłę, a przez to wyższość. W takich chwilach wydaje się, że jesteś wyżej od innych ludzi i masz pełną kontrolę. Ego w takich momentach czuje się bardzo fajnie i może ci mówić: „jesteś najlepszy/a”, „jesteś najsilniejszy/a”, „panujesz nad wszystkim”, „możesz zrobić co tylko chcesz”. Milutko jest jak nasze ego nam tak słodzi. To bardzo wciąga i sprawia, że to nie ty kontrolujesz ego, a tak powinno być a ego kontroluje ciebie. To egoistyczne spojrzenie jest odurzające i działasz trochę na takim emocjonalnym haju. To jest niebezpieczne, gdyż przez to postrzeganie siebie budujesz na tym jak bardzo jesteś lepszy od innych, także od ludzi, których prowadzisz. A to nie o to chodzi, żebyś udowadniał/a, że jesteś lepszy/a od ludzi, których prowadzisz tylko optymalnie nimi zarządzał. Egoistyczne spojrzenie odrywa cię od rzeczywistości i nie widzisz procesów, które zadziewają się w grupie, pomiędzy członkami zespołu, pomiędzy członkami grupy a tobą. Ty widzisz tylko status swój i swoich pracowników, to nie buduje pomostu porozumienia, to burzy pomost tworząc przepaść niezrozumienia.

Jeżeli czujesz potrzebę przyglądnięcia się swoim kompetencjom, ugruntowania zdrowego swojego ego w swojej roli, to powinieneś/powinnaś zainwestować w sesje ze specjalistą, gdzie to ego zostanie ugruntowane w sposób fachowy, tak byś mógł/mogła mieć kontakt „tu i teraz” z pracownikami bez potrzeby wspierania nimi ego. Jeżeli już wciągnąłeś/wciągnęłaś się w pompowanie ego swoją pozycją to zapewne zauważyłeś/aś, że cała twoja siła zależy od twojej pozycji, pieniędzy na koncie, statusu itd. Nie masz tej siły ugruntowanej w sobie. To jest bardzo niebezpieczne, gdy chcesz być lepszym/lepszą od innych i na tym utrzymujesz swoją samoocenę. To prowadzi do różnego rodzaju manipulacji by utrzymać swoją pozycję. Nie może być w takiej sytuacji mowy o rozwojowym prowadzeniu zespołu, gdyż boisz się puścić proces, by tylko stymulować jego rozwój. Nie potrafisz być obserwatorem, stanąć nieraz z boku lub z tyłu, by samo się działo. Podejmujesz działania, które wyglądają na ściganie się ze swoimi pracownikami. Przyznaj, że przy takim podejściu efektów spektakularnych raczej nie ma co oczekiwać. Być może umocnisz swoją pozycję, ale twoi pracownicy zyskają miano gorszych. A jak może pracować ktoś „gorszy”? Tylko gorzej albo wcale. Pracownik może pomyśleć: „jak jesteś taki wspaniały/a to zrób to sobie sam/a, ja i tak pewnie zrobię to gorzej i zostanę skrytykowany/a”. Przyznaj sam/a przed sobą ile to razy skrytykowałeś/aś pracownika chociaż jego praca nie była taka zła i to była przesadna krytyka. A może zrobiłeś/aś to, by wykazać, że jesteś lepszy/a od tego pracownika? Warto się nad zastanowić. Ty masz kontrolę nad ego, czy ego ma kontrolę nad tobą? Jak myślisz? Podejdź poważnie do tej analizy bo być może depczesz ludzi pod przykrywką motywowania ich do lepszej pracy. A może na nieświadomym poziomie chcesz ich zdeptać, żeby nikt ci nie zagroził? Jeżeli tak to powinieneś/powinnaś popracować nad swoim ego, gdyż wciągnęła cię ciemna strona mocy.

Zacznij obserwować swoje ego, jakie myśli, jakie działania ci dyktuje. Przypatrz się czy zbytnio nie dominujesz nad prowadzonymi w zespole pracownikami. Zauważ, że sam/a z sobą się nie czujesz dobrze, gdy depczesz innych ludzi. Nie masz tego zadowolenia z tego, że wszyscy się rozwijamy, wszyscy cieszymy się z osiąganych celów. Prowadząc zespół rozwojowo możesz zyskać prawdziwą radość i satysfakcję. Niech włącza ci się sygnał ostrzegawczy, gdy ego będzie słodziło: „jesteś wspaniały/a”. Pamiętaj, że rozwojowe prowadzenie zespołu polega na pokonywaniu problemów, rozładowywaniu napięć i agresji, rozbijaniu iluzji. Jeżeli ty sam funkcjonujesz w iluzji „jestem wspaniały/a” to musi się to skończyć wielkim upadkiem i katastrofą. Możesz sobie prześledzić takie upadki ludzi sukcesu będących na szczycie. Zapoznaj się z takimi przykładami zobacz jaki spadek zaliczyli ci ludzie. Bądź krok za i obserwuj swoje ego, jeżeli mówi „jestem świetny/a” zastanów się czy ma to odzwierciedlenie w twoich kompetencjach i informacjach zwrotnych, które dostajesz od zespołu i twoich przełożonych. Miej kontakt z rzeczywistością, nie odlatuj i twardo stąpaj po ziemi. Niech to inni mówią, że jesteś świetny/a, nie twoje ego.

Posted in  

Comments are closed.