Banner
Empata
This is my site Written by dsmaster.pl on 14 listopada, 2018 – 17:39

Empatia to zdolność człowieka wczucia się w drugiego człowieka. Dzisiaj wielu ludziom brakuje empatii, z przykrością muszę stwierdzić, że nawet psychologowie mają problem z empatią. Empata znajduje się w swoim granicach i dobrze widzi granice innych osób. Doskonale zdaje sobie sprawę, kiedy drugi człowiek chce się z nim komunikować a kiedy nie. Empata nie próbuje otwierać cudzych granic, gdy ktoś nie ma ochoty sam tego zrobić. Empata powstrzymuje się też przed dawaniem dobrych rad, nawet jeżeli takie ma, gdyż rozumie, że ktoś może nie mieć ochoty ich wysłuchać. Empata rozumie sytuację drugiej strony, więc jak mu się wiedzie lepiej od drugiego to hamuje swoje przechwałki rozumiejąc, że ktoś jest w kłopotach. Empata doskonale zdaje sobie sprawę jakie czyny i słowa są raniące dla drugiej strony, zdaje sobie sprawę jak jego zachowanie wpływa i jakie reakcje wywołuje. Empata rozumie, że każdy ma swoją prawdę i żyje prawdą do jakiej dotarł w swoim rozwoju. Jeżeli jest dalej w rozwoju to rozsądnie zamyka buzię, rozumiejąc, że każdy ma swoją drogę, lekcje do odrobienia, doświadczenia do przeżycia. Empata jest pokorny, egoista sądzi, że pozjadał wszystkie rozumy.

Ja czym więcej wiedzy dotyczącej procesów interpersonalnych zdobywam tym jestem pokorniejszy. Moje ego zmniejsza się, gdy dostrzegam zawiłość i potęgę procesów interpersonalnych.

Empata rozumie, że ktoś może nie być na coś gotowy, że to może nie być dobry czas. Empata szanuje przestrzeń i spotyka się tylko w przestrzeni, w której ludzie z własnej woli wpuszczają go do niej. Empata rozumie, że naciskając na granice innych ludzi przyczynia się do zamykania się tych granic i oddalania ludzi od niego. Empata rozumie, że jego sposób życia może nie być odpowiedni dla drugiej osoby. Empata rozumie, że jego doświadczenia są inne od doświadczeń drugiej osoby. Empata rozumie, że to co, dobre dla niego wcale może nie dać szczęścia innemu. Empata rozumie, że każdy ma inne wzorce i ograniczające przekonania. Empata potrafi dostrzec w drugiej stronie strach, miłość, ból, namiętność, radość, cierpienie. Empata potrafi dostrzec dobre intencje nawet jeżeli zachowania drugiej osoby wskazują na coś zupełnie odmiennego. Empata widzi prawdę drugiego człowieka w jego wnętrzu. Empata potrafi przebić przez maskę drugiego człowieka rozumiejąc, że ona jest pokazywana dla ochrony zranionego wewnętrznego dziecka.

Empatię trzeba ćwiczyć szczególnie w dzisiejszym narcystycznym świecie. Niemal każdy sądzi wedle swojego rozdmuchanego ego sądząc, że jego życie jest idealne tak dla niego jak i dla innych. Narcyzm dostrzec dziś możemy nawet u specjalistów, którym ich specjalizacja pompuje narcystycznie ego. Trening empatii powinien stać się codzienną gimnastyką i rutyną niczym mycie zębów. Zyskując empatię znajdujesz się na zupełnie innym poziomie, to tak jakbyś wyszedł z matrixa i zobaczył prawdziwy świat. Podobnie jak w matrixie zobaczysz prawdę o świecie, możesz wyczuć prawdziwe ludzkie uczucia i mogą to być brzydkie uczucia jak zazdrość, zawiść, nienawiść, ale zobaczysz też te najpiękniejsze miłość, radość, szczęście. Czy zdecydujesz się wyjść z matrixa i zacząć ćwiczyć empatię?

Posted in  

Comments are closed.