Banner
Jak zbudować szacunek do samego siebie?
This is my site Written by dsmaster.pl on 10 września, 2018 – 13:38

Szacunek do samego siebie jest jedną z najważniejszych kwestii, którymi człowiek powinien się zająć. Szacunek do samego siebie wspomaga sukces tak w relacjach z innymi jak i w życiu zawodowym. Jeżeli człowiek postrzega siebie jako nic nie znaczącą kroplę w oceanie wówczas może mu się wydawać, że wszystko co robi nie ma znaczenia. Słowa i czyny przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, a on sam nie czuje się odpowiedzialny za swoje zachowania. Pozbycie się odpowiedzialności może być wygodne, bo możesz robić to, co chcesz, nie jest to jednak recepta na sukces w życiu. Chcąc osiągać sukces w relacjach z innymi i sukces zawodowy człowiek powinien postrzegać siebie jako element sieci. Człowiek cały czas wymienia się ze światem zewnętrznym, świat zewnętrzny wpływa na niego i on wpływa na świat zewnętrzny. Myśląc w ten sposób człowiek zdaje sobie sprawę, że ma ogromny wpływ na innych. Informacje bowiem rozchodzą się po sieci i tak widząc sprawy człowiek rozumie, że każde słowo ma znaczenie. To sprawia, że człowiek przyjmuje odpowiedzialność za słowa i czyny. Rozumie, że jego słowa i czyny mają swoją siłę. Przejawiając tą siłę w świecie buduje szacunek do siebie.

Szacunek do siebie umożliwia mu przejawianie swojej prawdy życiowej. Człowiek, który pozwala sobie wyrażać prawdę życiową jest potężny. Przejawiając swoją prawdę narażony jest na konsekwencje swoich czynów. Ktoś może odrzucić, ktoś może skrytykować, ktoś może próbować niszczyć. Może też tak być, że większa grupa osób odniesie się do tej prawdy negatywnie. Człowiek, który decyduje się mówić to, co myśli musi być gotowy ponieść tego konsekwencje, one czasami są bolesne. Głoszenie swojej prawdy pozwala jednak budować coraz większy szacunek do siebie samego. Nawet jeżeli człowiek się myli, to dzięki interakcji z otoczeniem może dokonać korekty, nauczyć się czegoś, wyciągnąć wnioski, przejść przez wartościowe lekcje i doświadczenia. To buduje go coraz silniejszego. Ludzie będą reagować – krytykować lub sprzeciwiać się, to dobrze, to człowieka coraz bardziej kształtuje. Mówienie swojej wewnętrznej prawdy sprawia, że człowiek staje się twardy, komunikatywny, zdolny do interakcji z innymi. W ten sposób zbudowany szacunek do siebie samego pozwala wytrwać największą presję ze strony świata zewnętrznego.

Szacunek do samego siebie oznacza, że jesteś silnym człowiekiem, z którym trzeba się liczyć. Nie jesteś popychadłem, człowiekiem zależnym, który zawsze znajduje się niżej od innych. Znasz swoją prawdę, głosisz ją i nigdy nie stajesz się niewolnikiem kogokolwiek, czy czegokolwiek. Może być tak, że albo wyrażasz siebie, bo masz szacunek do samego siebie albo jesteś niewolnikiem, który został zniewolony przez samego siebie. To wewnątrz człowieka decyduje się kim jest i jak działa w świecie. Tylko silne osoby mające szacunek do samego siebie osiągają sukces, niewolnicy są najczęściej rozdeptywani jak robale pod butem silniejszego. Tylko szacunek do siebie samego, własna siła osobowości, umiejętność wyrażania siebie zabezpiecza człowieka przed żalem do całego świata i pretensjami za nieszczęście, którego się na co dzień doświadcza.

Szacunek do siebie samego oznacza stawianie na swoim, mówienie innym czego pragniesz, czego od nich chcesz, co do nich czujesz, nawet jeżeli możesz być przez to odrzucony. Możesz stracić innych ludzi, ale nie możesz stracić samego siebie i szacunku do siebie. Powiedz co myślisz, czujesz i bądź gotowy ponieść tego konsekwencje. Uważnie dobieraj słowa, nie możesz być przecież głupcem. Postępuj mądrze ale zawsze zgodnie z twoją wewnętrzną prawdą. Bądź gotowy upadać, spodziewaj się oporu, kontrowersji, odrzucenia. Pojawiają się jednak na tej drodze wzloty, wspaniałe chwile, prawdziwe przeżycia, relacje, uczucia. Życie w oparciu o szacunek do siebie samego jest prawdziwe i głębokie.

Posted in  

Comments are closed.