Banner
Mistrzowskie przygotowanie mentalne sportowca
This is my site Written by dsmaster.pl on 20 czerwca, 2018 – 12:58

Jakaż piękna katastrofa chciałoby się zakrzyczeć. Jesteśmy po pierwszym spotkaniu reprezentacji Polski w piłce nożnej na mistrzostwach świata z Senegalem. Już trzy lata temu pisałem, że narcystyczny styl, który jest dominujący w dzisiejszym świecie jest wielkim niebezpieczeństwem tak dla zawodników jak i sztabu trenerskiego. I stało się. Brak przygotowania mentalnego zaowocował tragiczną grą i taką małą katastrofą na początku, już w pierwszym meczu. W czasie meczu widać było, że zawodnicy mentalnie są odłączeni od ciał, juniorskie błędy, brak koordynacji przy poruszaniu się i przyjmowaniu piłki, brak właściwego ustawienia się do przeciwnika. Widać gołym okiem, że zawodnicy nie unieśli presji i stresu, który wiązał się z wielkimi oczekiwaniami całego narodu. Już od lat nawołujemy do włączaniu do sztabów specjalistów od pracy mentalnej. Ile razy musimy upadać, doświadczyć katastrofy by wyciągnąć właściwe wnioski? Przygotowanie mentalne pozwala optymalnie wykorzystać talent, możliwości w sytuacji próby będąc pod wpływem dużej presji. Trenerzy sportowi bardzo często nie mają wiedzy dotyczącej psychiki człowieka, a jeżeli już jakaś wiedzę mają jest ona bardzo powierzchowna. Nie możemy ich winić za brak wiedzy dotyczącej psychiki człowieka, to nie jest dziedzina ich kompetencji. Jednak za brak w sztabie specjalisty od pracy mentalnej już winić ich możemy. Jeżeli trenerom sportowym wydaje się, że oni są w stanie zrobić wszystko przygotować fizycznie, taktycznie i mentalnie zawodników, to później mamy takie efekty jakie mogliśmy obserwować w meczu Polaków. Trener sportowy motywując zawodników może wprowadzać do ich umysłów dodatkowy stres i instalować blokady. Może to robić oczywiście nieświadomie. Świadomy trener korzysta z pomocy specjalisty od pracy mentalnej i nie popełnia takich błędów.

Ludzie podziwiają zawodników uprawiających profesjonalnie sport za przekraczanie siebie. Zawodnik może wykonać to, o czym nam się nie śniło. Podziwiamy zawodników, że wchodząc do gry starają się docierać do granic swoich możliwości. Zawodnicy na najwyższym poziomie mentalnie nie obawiają się wchodzić w nieznane, nie obawiają się konfrontacji z najlepszym przeciwnikiem, nie czują lęku i strachu w taki sposób jak my. Przygotowani mentalnie zawodnicy negatywne emocje potrafią zamieniać w swoją siłę. Optymalne przygotowanie polega na wydobycie agresji i skontrolowaniu jej przez umysł w taki sposób, że w mistrzowskiej grze zawodnik jest najlepszą wersją siebie. Mentalne wykorzystanie agresji pozwala być lepszym niż przeciwnik, który ma mniejsze możliwości do dotarcia do tego zasobu.

Jeżeli zawodnik nie potrafi energii idącej ze stresu i presji zamieniać w pozytywną kontrolowaną agresję nie będzie zwycięzcą na mistrzowskim poziomie wśród zawodowców. Stres i presja zablokują go na poziomie ciała i może w dniu zawodów wyglądać jak nie on i grać poniżej swoich możliwości. Słyszymy już od miesięcy, jak nie od lat, że polscy zawodnicy mają problemy z mentalnym przygotowaniem, jednak nie słyszymy, by kadra dostała specjalistyczne wsparcie od profesjonalisty. Trudno jest to zrozumieć, problem jest zdiagnozowany a zarządzający kadrą nie sięgają po specjalistów i narzędzia, które przecież są ogólnie dostępne. Czy to brak zaufania do specjalistów zajmujących wsparciem mentalnym ludzi? Czy to przekonanie „My wiemy wszystko i ze wszystkim sami sobie poradzimy”? Trudno powiedzieć. Problem jak był tak i jest nadal.

Praca mentalna jest tym bardziej potrzebna w świecie, w którym dominuje narcystyczny styl odrywający ludzi od rzeczywistości. Umysł zajęty sławą, pieniędzmi, władzą jest odrywany od cielesnej rzeczywistości i nie pozwala twardo stąpać po ziemi. Sportowiec używa swojego ciała jak narzędzia i jeżeli nie jest ono mocno zakorzenione w rzeczywistości to nie potrafi odpowiednio reagować na naciskającego na niego przeciwnika. Ciało zakorzenione w rzeczywistości potrafi czerpać z rzeczywistości i sięgać po nieświadome zasoby agresji, a przy tym w pełni kontrolować ten proces. W mistrzowskiej rozgrywce to właśnie te zasoby pozwalają zwyciężać, gdy napór i opór przeciwnika jest bardzo duży i aby wygrać zawodnik musi przekroczyć siebie i w konsekwencji własnego rozwoju pokonuje przeciwnika. Zawodnik mentalnie przygotowany sięga do zasobów niedostępnych ludziom nie pracującym nad sobą, staje się wybitny w grze, którą się zajmuje i zyskuje podziw społeczeństwa. Ten podziw wynika z faktu, iż zawodnik pokonał wszelkie lęki, bloki, stres, presję, przeciwności, by sięgnąć w nieznane i wydobyć z siebie psychicznie wszystko co najlepsze.

Posted in  

Comments are closed.