Banner
Jak znaleźć właściwą osobę do związku w świecie toksycznych relacji
This is my site Written by dsmaster.pl on 17 stycznia, 2018 – 21:52

Tak wiele dziś się mówi i pisze o toksycznych związkach, toksycznych osobach, ale co to kryje się za określeniem „toksyczny”?. Literatura popsychologiczna, której tak wiele widzimy w księgarniach traktuje temat po macoszemu, a głównym przesłaniem jest unikaj toksycznych ludzi i toksycznych związków. No dobra, ale jak to zrobić? – Możesz się zastanawiać. Aby uniknąć toksycznych układów najpierw musisz zrozumieć skąd się one biorą i dlaczego te relacje są niesatysfakcjonujące i obciążające. Toksyczne związki tworzą się, gdy ludzie zafiksowują się na charakterystycznej dla swojego skryptu psychicznego roli ( jest to jedna sztywna rola ) i nie potrafią z niej wyjść. Przyjrzyjmy się teraz rolom, które może przyjąć człowiek tworząc toksyczny związek.

Rola samotnika –

Wynika ze skryptu schizoidalnego. Człowiek nie potrzebuje związku z drugą osobą, czuje się dobrze sam ze sobą będąc w swoim własnym trochę oderwanym od rzeczywistości świecie.

Uwaga:

Toksyczna relacja z taką osoba tworzy się wówczas, gdy ta osoba tkwi w jednej roli np. odludka. Jeżeli osoba z charakterem schizoidalnym stara się w pewnych sytuacjach być bardziej towarzyska i być bardziej obecna w związku, nie ma problemu i związek może być udany.

Rola matki lub dziecka –

Wynika ze skryptu oralnego. Człowiek potrzebuje relacji zbudowanej na zależności. W związku nie chodzi o partnerstwo a o wzajemne potrzebowanie się.

Uwaga:

Toksyczna relacja tworzy się wówczas, gdy osoba przyjmuje jedną rolę np. dziecka i nie potrafi wejść w inna rolę tutaj zamienić się z partnerem i przejąć od niego zadań opiekuńczych, odpowiedzialności, niezależności. W tym wypadku nie potrafi choć na chwilę z zależności wyjść do niezależności. Jeżeli osoba z charakterem oralnym jest zależna ale potrafi również być w pewnych sytuacjach niezależna, nie ma problemu i związek może być udany.

Rola gwiazdy

Wynika ze skryptu narcystycznego. Człowiek potrzebuje w związku potwierdzić swoje wielkościowe ja. W związku chodzi o potwierdzenie własnego ja.

Uwaga:

Toksyczna relacja tworzy się wówczas, gdy osoba przyjmuje jedną rolę np. narcyza, którego partner nieustannie musi potwierdzać jego wielkościowe ja. Problem jest wówczas, gdy osoba nie potrafi wyjść z tej roli, by zauważyć drugą osobę związku i jej ja. Jeżeli osoba z charakterem narcystycznym potrafi dostrzec prawdziwe ja partnera, nie ma problemu i związek może być udany.

Rola kata lub ofiary

Wynika ze skryptu sadomasochistycznego. Człowiek potrzebuje w związku mieć kontrolę i potwierdzenie uczuć drugiej osoby.

Uwaga:

Toksyczna relacja tworzy się wówczas, gdy osoba przyjmuje jedna rolę np. ofiary nie potrafi powiedzieć o swoich potrzebach i w sposób asertywny wyrazić swojej agresji, a w sposób pasywno agresywny zdradza partnera, by w ten sposób odegrać się na nim i rzucić go na kolana. Jeżeli osoba potrafi wyjść z charakterystycznej dla siebie roli w związku, i jeżeli była zdominowana przejąć prowadzenie relacji, wykazać się inicjatywą i asertywnością, nie ma problemu i związek może być udany.

Rola księżniczki lub rycerza

Wynika ze skryptu histrionicznego. Człowiek poprzez flirtowanie i zazdrość szuka potwierdzenia siebie.

Uwaga:

Toksyczna relacja tworzy się wówczas, gdy osoba zafiksuje się na jednym sposobie działania np. księżniczki flirtującej z mężczyznami by wywołać zazdrość partnera i mieć kontrolę nad jego męskością lub rycerza pokornie znoszącego zachowania kobiety niszczącego jego męskość. Jeżeli kobieta potrafi opanować histeryczne zachowania a mężczyzna potrafi zachować się w sposób asertywnie męski nie ma problemu i związek może być udany.

No dobrze już wiemy skąd się bierze ta tajemnicza „toksyczność”, czytelniku zapytałbyś pewnie jakimi zasadami się kierować wybierając partnera/partnerkę do związku ( myślę tutaj o tych szukających )?
Kilka takich psychologicznych drogowskazów jest na twojej drodze do sukcesu w związkach.
Oto one:
– Musicie się sobie podobać, musicie czuć przyciąganie do siebie, które idzie z energii seksualnej. To bardzo ważna część relacji i dlatego zostaje wymieniona jako pierwsza.
– Zaufanie, szczerość, szacunek i porozumienie. Nie da się stworzyć udanego związku bez zaufania. Musicie mówić sobie prawdę. Otwierając się i mówiąc prawdę nawiązuje się szczególnego rodzaju więź. Otwarcie się na siebie ze wszelkimi wadami i brzydszymi sprawami. To sprawia, że zaczynacie sobie ufać i czujecie prawdziwą bliskość. Musisz w związku objawić swoją prawdziwą osobę, jeżeli chcesz, aby wam się udało. Tu się zaczyna wspólny rozwój i wspólna droga. Musisz również odrzucić koncepcje ucieczki, gdy będzie trudno lub przyjdą gorsze dni. Więź daje siłę do pracy i wspólnego wzrastania. Carl Jung mówi o „uduchowieniu” ludzkiej więzi poprzez wyższą wartość Logos, która rodzi się wskutek powstania wspólnej osobowości złożonej w wyniku nakładania się na siebie osobowości partnerów.
– Miłość. Oczywiście oprócz tego, że ta osoba ma ci się czytelniku podobać, pociągać cię seksualnie, musisz ją kochać. Powinieneś/powinnaś otworzyć serce na nią.
– Szukaj osoby, która będzie dobrym rodzicem i która chce mieć dzieci oraz rodzinę.
To są najważniejsze zasady, którymi powinieneś/ powinnaś się kierować chcąc zbudować udany ( nie toksyczny ) związek.

Posted in  

Comments are closed.