Banner
Nagroda
This is my site Written by dsmaster.pl on 2 grudnia, 2017 – 11:42

Rozwijając się, idąc po swoje cele musisz pamiętać aby się wzmacniać i nagradzać. Takie wzmacnianie i nagradzanie ugruntowuje człowieka na drodze zwłaszcza jeżeli podejmuje działania, które wymagają dużego wysiłku i wiedzy. Zapewne przyznasz mi rację i potwierdzisz fakt, że wokół ciebie nie ma zbyt wielu osób, które wzmacniają cię pozytywnie i dopingują do rozwoju ( nawet jeżeli są to bliscy, którzy cię kochają ). Tu nie chodzi o to, że te osoby nie chcą tego robić lub mają złe intencje, nic z tych rzeczy. Twoi bliscy po prostu nie potrafią tego robić. Rozwijając się, stawiając sobie ambitne plany musisz sam/a o siebie zadbać. Takim zadbaniem jest zrobienie sobie nagrody, jeżeli uda ci się zrealizować wyznaczony cel, jeżeli odniesiesz zakładany sukces. Nagroda nie powinna pompować twojego ego, nie powinna być na pokaz, powinna być czymś co dla ciebie stanowi wartość, co wnosi dużo przyjemności do twojego życia. Ja teraz dla przykładu zrobiłem sobie prezent w postaci gitary elektrycznej siedmiostrunowej. Jako, że do tej pory grałem tylko na 6 strunach to ta nagroda nie tylko wniesie dużo przyjemności i radości do mojego życia, ale również będzie rozwijała moje umiejętności gry, jest dla mnie swoistym wyzwaniem i motywatorem do zainwestowania jeszcze większej ilości czasu w moją pasję. Nagrodę daje sobie z powodu osiągnięcia zakładanych celów biznesowych, dobrze wybranej strategii działania i efektywnej pracy.

Nagroda jest fajna również z tego powodu, że pozwiązuje pracę i wysiłek z przyjemnością. Psychologicznie byśmy powiedzieli, że zasadę rzeczywistości wspiera zasada przyjemności. W wcześniejszych artykułach dotyczących stresu wskazywaliśmy jak niebezpieczne dla organizmu jest przeciążanie go stresem bez gratyfikacji. Osiągniecie celu daje przyjemność i pozwala na chwilę się wyluzować a przez to zredukować negatywne działanie stresu. Nagroda wspiera zasadę przyjemności. Pracujemy, wysilamy się, jednak wiemy, że za jakiś czas przyjdzie okres odpoczynku, przyjemności, radości i cieszenia się owocami pracy. Człowiek, który chce zachować zdrowie fizyczne i psychiczne musi działać w takich cyklach. Wysiłek, zdobycie celu, przyjemność. Wysiłek bez zdobycia celu jest destrukcyjny dla zdrowia człowieka. Poprzez nagrodę człowiek wzmacnia odczucie radości ze zdobycia zakładanych celów. Poprzez nagrodę podkreślamy ten czas świętowania i cieszenia się efektami naszych działań. Gdy nadejdzie cykl pracy i wzmożonego wysiłku, w dużej mierze napędzać nas będzie również wzmocnienie w postaci nagrody. Wiemy, że gdy znów dojdziemy do punktu, w którym chcemy być, damy sobie nagrodę i nastąpi celebracja sukcesu, co wiązać się będzie dla nas z bardzo przyjemnymi odczuciami.

Życie w cyklu praca, wysiłek, cel, nagroda jest bliska naturze człowieka i nadaje większy sens jego działaniom. Jeżeli pracujesz, wysilasz się tylko dla potrzeb ego, by zajmować wysokie stanowisko, by być sławny, bogaty nie odczuwasz przyjemności życia. Twoje ego może być wzmacniane, ale w tym artykule piszemy o przyjemności odczuwanej z działania i życia po prostu. Ważne są twoje cele, nawet te najmniejsze i zdobywanie ich. Nagrody również są wartością dla ciebie, nie dla innych. Robisz sobie takie nagrody na jakie cię stać. Zdobywasz te cele, które jesteś w stanie zdobyć dysponując tymi zasobami, które masz. Działasz z tym co masz i wzrastasz. Powoli budując coraz większe zasoby. Nie ważnie jest czy masz dobre karty w ręku, ważne jest co robisz z tymi kartami.

Posted in  

Comments are closed.