Banner
Jak być asertywną kobietą? Cz. 3
This is my site Written by dsmaster.pl on 3 listopada, 2017 – 10:11

W pierwszej części omówiliśmy ogólne zasady asertywności, w drugiej części dokonaliśmy głębokiej analizy sytuacji, w trzeciej części zajmiemy się konkretnymi sposobami radzenia sobie z mężczyzną Gwiazdą ( osoba narcystyczna ) i Władcą (osoba sadystyczna ).

JAK POSTĘPOWAĆ Z GWIAZDĄ?

1. Gwiazda musi być na pierwszym planie. Korzystaj z jego sukcesów i doceniaj sytuację w jakiej się znajdujesz.
2. Jeżeli chcesz utrzymać dobre relacje z Gwiazdą, sama stale okazuj jej zainteresowanie. Twoja lojalność znaczą dla niej bardzo wiele.
3. Pamiętaj, by nie uzależniać swej samooceny od spontanicznych przypływów i odpływów zainteresowania ze strony Gwiazdy.
4. Zaakceptuj zmienność emocjonalną Gwiazdy jako stały wzór zachowania i nie wyciągaj wniosku, że jesteś niedoceniana.
5. Kiedy musisz się przeciwstawić Gwieździe, powiedz wprost, co wiesz i co czujesz, powstrzymując się od ocen. Pamiętaj, że ludzie Pewni Siebie źle znoszą krytykę.
6. Nieustannie komunikuj Gwieździe swoje uczucia, nawet w najbardziej oczywistych sprawach, nie licz na to, że sama je dostrzeże. Jeśli Twój Pewny Siebie szef będzie stale informowany, co myślisz i co czujesz, to łatwiej mu będzie cię zrozumieć i unikniecie przyszłych konfliktów.

JAK POSTĘPOWAĆ Z OSOBĄ WŁADCZĄ

1. Poznaj samą siebie. Łatwo poradzisz sobie z osobą Władczą w relacji profesjonalnej, jeżeli przyjmiesz do wiadomości i pogodzisz się z tym, że to ona musi mieć ostatnie słowo.
2. Wystrzegaj się współzawodnictwa z osobą Władczą. Nigdy nie próbuj podważać jej autorytetu ani wysadzać jej z siodła – chyba że nie zależy ci na pracy.
3. Poznaj dokładnie „warunki brzegowe” swojej pracy czy pozycji, aby unikać przekraczania granic, które zapewne wyznaczyła osoba Władcza. W języku wojskowych naucz się wykonywać rozkazy.
4. Zachowaj siłę i poczucie godności. Stojąc w obliczu władzy, nie musisz wcale korzyć się i padać na kolana.
5. Jeżeli chcesz rozwiązać konflikty w relacji z osoba Władczą, nie nastawiaj się na wygraną. Inaczej mówiąc nie upieraj się, by zrobiła coś po twojej myśli albo przyznała się do winy czy błędu.
6. Odwołuj się do rozumu, nie do uczuć. Ludzie Władzy często nie przywiązują wagi do tego, co czują inni. Kiedy masz coś do powiedzenia osobie Władczej, przede wszystkim bądź racjonalna; jeśli zdradzisz się z cieniem emocji przygwoździ cię.
7. Szukaj twórczego podejścia do jego twardej dyscypliny i wymagań. Nie bierz byka za rogi. Zamiast rzucać szefowi wyzwanie i żądać, by pozwolił ci robić to, na co masz ochotę, zamiast ryzykować bunt, spróbuj okazać mu szacunek i zgodzić się z jego poglądami, a potem spokojnie przeprowadzić swoją sprawę.
8. Pogódź się z tym, że osoba Władcza ma temperament, i nie drażnij jej czułych miejsc. Szukaj innych sposobów rozwiązania konfliktu. Jeśli wybuchnie gniewem, poczekaj jak emocje opadną.

Posted in  

Comments are closed.