Banner
Jak być asertywną kobietą? Cz. 1
This is my site Written by dsmaster.pl on 25 października, 2017 – 15:59

Ostatnio wychodzi na światło dzienne wiele niepokojących sytuacji dotyczących molestowanych seksualnego kobiet, przez mężczyzn zajmujących wysokie, znaczące stanowiska w biznesie, świecie show biznesu. Jak już pisaliśmy wcześniej obecnie obserwować możemy społecznie tendencję do tworzenia charakterów narcystycznych. Osoba o charakterze narcystycznym dąży do władzy i sławy. Osobie takiej brakuje uczuciowości i empatii, dlatego innych ludzi może traktować przedmiotowo, może wykorzystywać swoją władzę, by zdobywać to, czego chce. To może wyjaśniać te patologiczne zachowania molestowania seksualnego kobiet u mężczyzn posiadających władzę i wysoki status społeczny. Kobiety powinny czerpać z wiedzy psychologicznej, by nabywać kompetencje psychospołeczne, które umożliwią im skuteczną obronę przed molestowaniem seksualnym ze strony mężczyzn wykorzystujących swoją władzę i pozycję społeczną. Asertywność jest tą kompetencją, którą powinny posiąść kobiety. Dziś będzie więc o asertywności.

Jak być asertywną kobietą?

1. Używaj otwarcie słów TAK i NIE
2. Nie przepraszaj jeśli nie zawiniłaś
3. Nie usprawiedliwiaj się, ani nie tłumacz nadmiernie, natomiast wyjaśniaj powody swojego postępowania, jeżeli chcesz być dobrze zrozumiana.
4. Nie napadaj na rozmówcę, nie strasz go, nie poddawaj w wątpliwość jego charakteru lub myślenia.
5. Używaj komunikatów JA a nie komunikatów TY – Przykład: Jeżeli ktoś się spóźnia na spotkanie z tobą nie napadaj go słowami: „Jesteś nieodpowiedzialny, lekceważysz mój czas” tylko powiedz: „Czuje złość, jest mi przykro, kiedy się spóźniasz”.
6. Gdy jesteś atakowana broń się. Nie pozwalaj by naruszano twoją godność osobistą.
7. Staraj się nie kłamać, masz prawo być sobą, nie wstydź się siebie, nawet jeżeli popełniasz błędy.
8. Mów prosto i jasno o co ci chodzi.
9. Pytaj otwarcie, gdy czegoś nie rozumiesz.
10. Mów, że czegoś nie wiesz, gdy czegoś nie wiesz. Mów, że nie chcesz o czymś mówić, jeśli nie chcesz o tym mówić.

W tym artykule stworzyliśmy swego rodzaju dekalog asertywności. Kobieto pozostaje ci teraz tylko przyswoić go i wykorzystywać w codziennym życiu, w relacjach z mężczyznami.

Posted in  

Comments are closed.