Banner
Czy warto inwestować pieniądze i czas w rozwój umiejętności interpersonalnych?
This is my site Written by dsmaster.pl on 27 września, 2017 – 18:41

Ludzie czasami pytają „Czy warto rozwijać swoje umiejętności interpersonalne, czytać specjalistyczną literaturę, korzystać z pomocy specjalistów?”. Odpowiedź jest oczywista TAK. To właśnie praca nad sobą pozwala rozwiązać konflikty w relacjach interpersonalnych zwłaszcza w relacjach miłosnych. Pracując nad umiejętnościami interpersonalnymi uczymy się wyrażać nasze potrzeby, zaczynamy dostrzegać potrzeby osoby, która jest z nami w relacji. Prosto można powiedzieć że uczymy się mówić i słuchać, dzięki czemu mamy wgląd w swoje uczucia i uczucia osoby z którą jesteśmy w relacji interpersonalnej. Kontakt interpersonalny sprawia, że przestajemy postrzegać drugą osobę poprzez projekcję własnych niespełnionych w dzieciństwie potrzeb i widzimy ją taką jaką ona jest. Dajemy jej wypowiedzieć prawdę o sobie, a my staramy się zrozumieć tę prawdę. Taka komunikacja interpersonalne umożliwia prawdziwe porozumienie i rozwiązanie konfliktów, które zrodziły się w dzieciństwie, a które tak przeszkadzają nam w relacjach w życiu dorosłym. Zainwestowanie czasu i pieniędzy w rozwój umiejętności oznacza efektywną pracę w relacjach interpersonalnych może przede wszystkim w związku. Umożliwia otwarcie kanału komunikacyjnego do prawdziwego zrozumienia, pozwala zachęcać partnera do otworzenia się i rozmowy nawet o najtrudniejszych rzeczach. Wysokie umiejętności interpersonalne nie oznaczają braku problemów czy konfliktów w relacjach interpersonalnych. Oznaczają umiejętności rozwiązywania konfliktów i problemów w relacjach.

Niektórzy ludzie pytają mnie: „Zajmujesz się rozwojem umiejętności interpersonalnych, a masz kłopoty w relacjach, związkach miłosnych”. Powtarzam jeszcze raz to, że pracujesz nad rozwojem umiejętności interpersonalnych, nie oznacza, że problemy znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Rozwój umiejętności interpersonalnych oznacza większą uważność w relacji, otwartość na drugą osobę, empatię, bycie „Tu i teraz” w relacji. Dzięki rozwojowi można zachęcać partnera do rozmowy, bardziej otwartej i głębokiej komunikacji, można nawiązać prawdziwy kontakt interpersonalny. No ale trzeba również mieć świadomość, że partner może powiedzieć na propozycję komunikacji „Nie”, może odrzucić wyciągniętą dłoń, więc nie zawsze się udaje mimo pracy nad umiejętnościami interpersonalnymi. Nawet jeżeli druga osoba nie będzie chciała nawiązać głębokiego kontaktu interpersonalnego, to dzięki pracy nad umiejętnościami interpersonalnymi możemy zrozumieć siebie i uświadomić sobie, że 50 % problemów ( zwłaszcza w relacjach miłosnych ) zawsze pochodzi od nas samych i możemy to przepracować.

Rodzina, przyjaciele, znajomi nie są kompetentnymi osobami, by doradzały ci w kwestii relacji interpersonalnych. Kochają cię, chcą dla ciebie jak najlepiej ale nie mają kompetencji do doradzania tobie. Te porady są projekcją ich przekonań dotyczących relacji. Dla przykładu można podać taką poradę „Znajdź sobie nowego partnera”. To bardzo częsta porada przyjaciół i rodziny w sytuacji problemów w związku, konfliktu, czy rozstania. Tylko trzeba tutaj przedstawić rzeczy takimi jakimi one są. A co jeżeli osoby w relacji się kochają, a problem stanowi komunikacja interpersonalna, a co jeżeli problemy dotyczą małżeństwa, w którym są dzieci. Oczywiste jest, że rozstanie i poszukanie nowej osoby nie jest wcale dobrym rozwiązaniem, a porada: „Znajdź sobie nowego partnera” powoduje ból dwóch lub więcej osób ( w rodzinie dzieci cierpią najbardziej ). To właśnie dlatego w przypadku konfliktów interpersonalnych zwłaszcza w relacjach miłosnych, małżeństwach, rodzinach nie powinniśmy zasięgać porad u rodziny, przyjaciół, znajomych. Tu trzeba zainwestować w fachową literaturę, konsultację u specjalisty. I ratować relację jeżeli połączyły ludzi ciepłe uczucia serca, a problemy powstały przez konflikty interpersonalne.

Posted in  

Comments are closed.