Banner
Dlaczego przyjaciel nie jest dobrym pomagaczem?
This is my site Written by dsmaster.pl on 19 lipca, 2017 – 11:53

Przyjaciele nas lubią i pragną dla nas jak najlepiej. To nie podlega żadnej dyskusji. Problem polega na tym, że to, co dobre dla nas widzą przez filtry swojej osobowości. Przyjaciele nie rozumieją złożoności ludzkiej osobowości, blokad, skryptów charakterologicznych, charakterystycznych dla danej osobowości konfliktów. To sprawia, że ich widzenie sytuacji jest ograniczone do rozwiązania jednego jedynego akceptowanego akurat przez ich skrypt osobowości. Gdy tymczasem spektrum osobowości jest wielkie, każda osobowość składa się z wielu wątków i naprawdę nie tak łatwo się w tym wszystkim połapać.

Następna trudność przed jaką stoi przyjaciel pragnący zrozumieć problem bliskiej osoby to często brak przygotowania osobowości do pomagania. Osoby o osobowości sztywnej chociaż na chłodno potrafią zanalizować problem to nie mają potrzebnej empatii, by zrozumieć problemy serca, właściwie ocenić źródło problemu. Osobowości narcystyczne również mają problem z zgłębieniu problemu a swe porady będą podawać z poziomu ego i brak będzie tam kontaktu z sercem. Osobowości oralne mogą zagłębić się w problem, jednak ich zależność nie pozwoli im na właściwe zdiagnozowanie problemu, a będą zafiksowani na wymianie „dawanie – wdzięczność”. Osobowość sadomasochistyczna z uwagi na własne trudności będzie miała trudność z tematami związanymi z bliskością i wymianą miłości.

Specjalista ma przygotowaną osobowość do tej pracy, ma namierzone i przepracowane swoje wewnętrzne konflikty, dysponuje potrzebną empatią i wiedzą, by udzielić profesjonalnego wsparcia. Człowiek, który ma poważny problem emocjonalny nie powinien więc zwracać się o pomoc do przyjaciół a poszukać specjalisty. Powtórzmy to jeszcze raz – bliscy nas kochają ale nie mają wiedzy, odpowiedniego przygotowania do tego, by nam pomóc. Ich rady są podawane z ich perspektywy – to znaczy sądzą, iż to co im się wydaje, że będzie dla nas dobre, to będzie dla nas dobre. Pomijając już fakt, że ich porady mogą dla nich samych być destrukcyjne, to mając inną osobowość od nich praktycznie jest prawie zerowa szansa, że ich porady będą dla nas korzystne.

Posted in  

Comments are closed.