Banner
Ciało a stres
This is my site Written by dsmaster.pl on 14 lipca, 2017 – 18:00

Alexander Lowen w swojej znakomitej książce „Głos ciała” doskonale wyjaśnia w jaki sposób stres wpływa na ciało człowieka powodując napięcia, ograniczenia potencjału życiowego. Lowen pisze, że mięsień człowieka usztywnia się tylko pod wpływem stresu. Gdy mięsnie mają swobodę, ciało nie jest napięte. Ludzie nie do końca zdają sobie już sprawę, że stresy bywają zarówno fizyczne jak i emocjonalne. Stresem fizycznym może być na przykład dźwignięcie dość znacznego ciężaru, i kontynuacja tej czynności w sytuacji gdy mięsień jest zmęczony. Nie ma problemu, jeżeli człowiek może odłożyć ciężar przerywając w ten sposób ból napięcia. Gorzej jeżeli stresu nie da się usunąć, wówczas pod wpływem tego stresu dochodzi do skurczu mięśnia.

Stres emocjonalny powstaje podobnie jak stres fizyczny. Do mięśni napływa energia czucia, która nie może być rozładowana. Mięśnie napinają się, żeby powstrzymać czucie ( tak jak przy fizycznym stresie napinają się by utrzymać ciężar ), a gdy to napięcie trwa długo powstaje skurcz, gdyż mięsień nie może pozbyć się tego napięcia. Każda emocja, która nie można wyrazić staje się takim ciężarem dla mięśni. Zadziewa się to dlatego, że energia emocjonalna dąży ku zewnątrz w celu rozładowania. Mięsień wykonuje więc pracę powstrzymującą naturalny kierunek emocji.

Lowen podaje kilka przykładów, które mogą być cennym drogowskazem w tropieniu naszych stresowych napięć:
Smutek czy poczucie krzywdy rozładowuje się poprzez płacz. Jeżeli płacz zostaje powstrzymany np. z powodu obiekcji rodziców czy z innej przyczyny, napinają się mięśnie ust, gardła, klatki piersiowej i brzucha.
Powstrzymywanie złości powoduje napinanie się mięśni pleców i barków.

Dla mięśni stres fizyczny i emocjonalny jest tak samo obciążający. Jeden i drugi powodują napięcie. Różnica polega na tym, że stresy fizyczne ludzie bardziej sobie uświadamiają. Stresy emocjonalne trwają zwykle dłużej, również dlatego, że ludzie nie uświadamiają sobie, że są pod wpływem stresu emocjonalnego obciążającego ich ciało.

Napięcia powstające wskutek hamowania uczuć mają tendencje do długotrwałości i są przewlekłe. Powstają powoli przez co są zwykle niezauważane, przychodzą wraz z codziennymi doświadczeniami. Ludzie nie wiedzą jak je usunąć nawet jak zdają sobie sprawę że znajdują się pod wpływem stresu emocjonalnego. To właśnie dlatego tak ważna jest edukacja, szkolenia i poznawanie sposobów usuwania stresu z ciała. Ćwiczenia są proste i zajmują zaledwie kilka minut dziennie.

Posted in  

Comments are closed.