Banner
Odpowiedzialność
This is my site Written by dsmaster.pl on 16 maja, 2017 – 09:21

Wraz z wiekiem człowiek powinien nabierać doświadczenia a jego testing rzeczywistości powinien być coraz lepszy. Osadzenie w rzeczywistości jest potwierdzeniem rozwoju i dojrzałości osobowości. Młodość charakteryzuje się poznawaniem świata a co za tym idzie większą ilością popełnianych błędów. Oczywiście człowiek dojrzały również popełnia wiele błędów, jednak korzystając z własnego doświadczenia powinien ich popełniać o wiele mniej. Człowiek dojrzały emocjonalnie przyjmuje w pełni odpowiedzialność za własne życie. Jest świadomy swoich zasobów i ograniczeń. Wraz z wiekiem przybywa ograniczeń zwłaszcza fizycznych. Człowiek odpowiedzialny waży zasoby i ograniczenia. Nawet jeżeli w młodości uprawiał sporty ekstremalne to wiedząc, że będzie potrzebował pełnego zdrowia i energii do zdobycia swoich celów rezygnuje z uprawiania niebezpiecznych dla siebie sportów. Podejmuje taką decyzję będąc świadomy ile czasu i pieniędzy pochłonąłby powrót do pełni formy. Czas to pieniądz w tym wypadku jak najbardziej obowiązuje. Człowiek odpowiedzialny jeżeli kocha sport wybiera aktywność, która ładuje go potrzebną energią i rozładowuje destrukcyjny stres. Patrząc z perspektywy człowieka odpowiedzialnego ćwiczenia fizyczne wspierają działania życiowe i nie stanowią realnego niebezpieczeństwa dla zdrowia.

Człowiek odpowiedzialny uważa również z wszelkiego rodzaju używkami, gdyż wie jak destrukcyjny wpływ wywierają one na jego organizm. Spożywa więc to, co jest korzystne dla jego organizmu, co mu pomaga. Hasło – zdrowie na talerzu jest w tym wypadku jak najbardziej obowiązuje.

Człowiek odpowiedzialny doskonale rozumie również, że niektóre relacje mogą być destrukcyjne, zależnościowe i niezwykle go obciążające. Człowiek młody zwykle w relacjach miłosno – seksualnych doświadcza koluzji, bardzo często miłość przegrywa z grami psychologicznymi, których człowiek nauczył się we wczesnym dzieciństwie ( 0-7 lat ). Takie doświadczenia są niezwykle bolesne, jednak przynoszą zrozumienie i pewien rodzaj pokory do procesów zachodzących w relacji. Człowiek zaczyna rozumieć jak ważne jest, by w relacji miłosnej pracować nad relacją ( jeżeli zajdzie taka potrzeba na terapii pary ).

Wraz doświadczeniem człowiek odpowiedzialny dojrzewa również biznesowo. Rozumie, że biznes to gra interesów i o jego sukcesie zadecydują jego zasoby, wkład wniesiony w życie innych ludzi, dobra strategia. Odpowiedzialny człowiek przestaje oczekiwać, że nagle stanie się coś co odmieni złą passę i sprawi, że stanie się zwycięzcą. Rozumie, że odpowiednie działania przynoszą dobre rezultaty. Odpowiedzialny człowiek zdaje sobie sprawę więc z wagi każdego kroku na drodze. Człowieka takiego charakteryzuje uważność, świadomość, empatia, elastyczność.

Obraz człowieka odpowiedzialnego doskonale oddaje cytat Carla Junga: „Życie rzeczywiście zaczyna się po czterdziestce. Do tego momentu po prostu poszukujesz.”

Oczywiście nie twierdzimy, że odpowiedzialność i świadomość tego, co jest zawsze przyjedzie wraz z 40 rokiem życia, jednak uważamy, że w tym wieku powinna się ona już pojawić, a jeżeli tak się nie dzieje jest to powód do zastanowienia i przyglądnięciu się sobie i życiu.

Posted in  

Comments are closed.