Banner
Próżność
This is my site Written by dsmaster.pl on 12 maja, 2017 – 19:02

Możemy dziś obserwować tendencję w kierunku kształtowania się charakterów oralno – narcystycznych, które w pełni odpowiadają wymaganiom społeczeństwa konsumpcyjnego.

Jak to się objawia?

Możemy zaobserwować dziś ludzi zamkniętych w swoich luksusowych szklanych apartamentach, jeżdżących drogimi autami, żyjących według mody life stylowej. Kiedy się bliższej przyjrzymy życiu tych osób to widzimy jak wiele brakuje tym ludziom. Jest w ich życiu dobrobyt finansowy, mnóstwo gadżetów, a jednak brakuje kontaktu z emocjami. Brakuje bliskich relacji rodzinnych, często ci ludzie są po rozwodzie i nie mają emocjonalnego kontaktu ze swoimi dziećmi. Komunikują poprzez autoprezentację sukces, jednak za fasadą mamy destrukcję i katastrofę emocjonalną.

Charakterystyczne dla tego typu charakterów jest;
– absolutna destrukcja rodziny,
– zerwane więzi,
– fałszywe ja
– brak prawdziwych relacji miłosnych.

Dlaczego ludzie w dzisiejszym świecie przykładają tak wielką wagę do tego jak się prezentują, jednocześnie nie dbają o swój świat wewnętrzny?

Za tym wszystkim kryje się próżność. Do próżności prowadzi nadmierna koncentracja na wyglądzie zewnętrznym. Na głębokim poziomie za próżnością kryje się emocja – poczucie wstydu. Poczucie wstydu oznacza negatywne ocenianie swego ciała i jego procesów biologicznych. Człowiek, który odczuwa poczucie wstydu nadmiernie koncentruje się na swoim ego, dla którego ciało jest czymś brudnym, co musi być uśmiercone. Ego takiego człowieka umysł postrzega jako nieskazitelny i nieśmiertelny. Człowiek taki odcina się więc od swojego ciała, rozbijając jedność osobowości. Osoba próżna przesadnie dba o swój wizerunek, a jednocześnie odrzuca ciało. Ciało traktowane jest jak przedmiot, który się wykorzystuje i używa.

Posted in  

Comments are closed.