Banner
Mentalny zwycięzca vs zniewolony cwaniaczek
This is my site Written by dsmaster.pl on 10 maja, 2017 – 10:17

Obecnie w Polsce bardzo potrzebujemy przebudowywania mentalności rodaków opierając się na uczciwości. 50 lat wychowywania młodych w komunie pod totalitarną okupacją przyniosło zgniłe owoce, na które dziś trafiamy. Wychowanie pod totalitarną okupacją oznaczało bycie niewolnikiem, który nie jest wolny i zależy od Pana ( w sytuacji polskiej od sowietów ). Ten niewolnik próbując ratować z wolności ile się da nauczył się cwaniactwa i oszukiwania władzy. Oduczył się jednak wnoszenia dóbr do społeczeństwa w postaci najlepszych produktów czy usług. W jego wewnętrznej rzeczywistości niewolnika wszyscy ludzie na zewnątrz byli albo wrogami albo ludźmi, którym nie może ufać. W takiej sytuacji cwany niewolnik nie miał oporów, by oszukiwać, nie wywiązywać się ze swoich zobowiązań lub źle niedbale pracować. Okupacja sowiecka się skończyła jednak mentalność cwaniaczka pozostała w naszej przestrzeni psychicznej.

Edukatorzy stoją przed wielkim wyzwaniem zmiany tej destrukcyjnej tak osobiście jak i społecznie mentalności. Zniewolony cwaniak nie buduje ani pozytywnych wspierających więzi społecznych ani nie buduje wewnętrznej godności z tego kim jest. By mógł zbudować godność osobistą i bliskie więzi społecznie musi odrzucić mentalność zniewolonego cwaniaczka, który kombinuje. Czas na uczciwą pracę i wzięcie odpowiedzialności za efekty tej pracy. Praca ma być odpowiedzią na potrzeby rynku i drugiego człowieka. Ma najlepiej jak to tylko możliwe zaspokajać te potrzeby. Taka praca w postaci produktu czy usługi buduje ludzką wdzięczność odbiorcy i godność osobistą dostarczyciela. Przy takiej wymianie następuje otwarcie na wszystko co najlepsze w świecie. Ludzie rozumieją, że potrzebują się nawzajem dostarczając sobie wytwory własnej pracy. Patrząc z tej prospektywny człowiek widzi, że kombinując i oszukując nie tylko krzywdzi innego człowieka, ale dokonuje aktu samodestrukcji.

Mentalność uczciwego twórcy jest mentalnością zwycięzcy, który jest świadomy swoich możliwości i wartości, którą wnosi do życia innych ludzi. Zwycięzca wie, zasługuje na godną zapłatę, jednocześnie jest świadomy odpowiedzialności za dostarczenie oczekiwanego efektu. Dokłada więc wszelkich starań, by jego praca była najlepszej jakości i przynosiła zadowolenie osób, które jego pracę zamawiają. Uczciwość w tym wymiarze łączy się z uważnością podczas pracy i odpowiedzialnością osobistą. Mentalny zwycięzca żyje świadomie. Mentalny zwycięzca jest wewnętrznie człowiekiem wolnym.

Posted in  

Comments are closed.