Banner
To, co najważniejsze odbywa się przed szkoleniem
This is my site Written by dsmaster.pl on 28 kwietnia, 2017 – 11:57

W szkoleniach najważniejsze jest zdefiniowanie:
– celów firmy,
– kierunku rozwoju pracowników,
– poziomu posiadanych umiejętności,
– oczekiwanych kierunków zmian,
– czego chcemy więcej.
Decyzję o szkoleniu wydają Działy Rozwoju Firm, kierownik działu HR.

Chcąc przeprowadzić szkolenie, które zaspokoi potrzeby firmy i da efekty musimy wniknąć w strukturę przedsiębiorstwa i porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za rozwój firmy i szkolenia pracowników.
Zanim zaczniemy projektować szkolenie musimy odbyć spotkanie, na którym poznamy dokładnie oczekiwania firmy. Dopiero, gdy poznamy oczekiwania możemy przystąpić do projektowania szkolenia, które w pełni zaspokoi te oczekiwania i da zakładane efekty. Szkolenie powinno być tak zaprojektowane, by wykorzystać maksimum możliwości trenera i grupy. Podczas procesu szkoleniowego ważne jest zamykanie szkolenia, które ma za zadanie ugruntować zdobytą wiedzę. Kończąc szkolenie trener, uczestnicy i zlecający powinni mieć poczucie stabilności. Stabilność oznacza poczucie kompetencji w rejonach, w których szkolono uczestników. To właśnie ta stabilność stanowi prawdziwą wartość szkolenia. Na szkoleniu trener i grupa mogę wznieść się na sam szczyt, jednak te szczyt w dużej mierze jest możliwy do osiągnięcia dzięki energizerom stosowanym przez trenera oraz energii grupy. Ta energia po szkoleniu opada co jest jak najbardziej zrozumiałe. Po opadnięciu tej energii ważne jest, by ustabilizowała się na satysfakcjonującym poziomie kompetencji dającej zakładane przed szkoleniem wyniki.

Trener projektując szkolenie musi więc myśleć o tej stabilności, która zostanie w firmie, gdy on przestanie pracować z grupą. Energia, która wytwarza się na szkoleniach jest oczywiście korzystna, ale to nie ona zapewnia kompetencje a proces szkoleniowy, który zostaje tak zaprojektowany, by uczestnicy przyswajali w sposób najbardziej efektywny potrzebną wiedzę.

Posted in  

Comments are closed.