Banner
Dress code w pomocy społecznej
This is my site Written by dsmaster.pl on 14 kwietnia, 2017 – 12:48

Sposób ubierania się w pomocy społecznej jest nie mniej ważny jak komunikaty werbalne. Fatalna w swych skutkach jest sytuacja, gdy pracownicy instytucji pomocy społecznej ubierają się w sposób nie różniący od ludzi z nizin społeczny. To w żadnym wypadku nie jest dostrojenie i nie pomaga w relacji profesjonalnej. Dostrojenie stosujemy jako technikę psychologiczną w relacji i nie ma ona nic wspólnego z ubiorem. Pracownik pomocy społecznej ubierając się podobnie do klienta na poziomie nieświadomym daje przekaz „wszystko jest takie samo, nie ma nic lepszego”. Klient to rozumie w taki sposób, że cały świat pełny jest biedy materialnej i duchowej, niedostatku, brudu i brzydoty itd. itd. Celem pracowników pomocy społecznej jest ciągnięcie klientów górę z dna na szczyt. Wektor skierowany jest w górę nie w dół.

Ubiór pracownika musi pokazywać dobrostan materialny i duchowy. Przede wszystkim ma podkreślać godność wykonywania zawodu społecznie potrzebnego, który jest swoistego rodzaju misją. Ubiór ma podświadomie inspirować do zmiany i pracy nad sobą. Ma powodować u klientów refleksję nad własnym życiem i wzbudzać chęć dołączenia do górnych sfer społecznych. Dress code pomaga zrywać zasłonę z oczu, gdyż obraz bardzo silnie oddziałuje i zostaje wkodowywany do umysłu. Oczywiście nie można oczekiwać, że zmiany nastąpią natychmiast, gdyż zmiany następują wówczas, gdy człowiek jest na nie gotowy, jednak inspirować należy zawsze. Takie podejście w pracy wymaga odwagi i współczucia, by zachęcać do poprawy jakości życia klientów. Poprzez dress code posługujemy się własnym przykładem i modelujemy. Dress code pokazuje w prosty sposób, że można funkcjonować inaczej. Informacje wzmacniane dress codem oczywiście przekazujemy werbalnie pamiętając, że niektórzy są za starzy, zbyt delikatni lub zbyt młodzi, by zmierzyć się z prawdą o sobie i swoim życiu. Robimy to, by dać przekaz, że pomożemy, gdy człowiek będzie gotowy do tego, by pójść wyżej odbijając się od dna. Prosto można powiedzieć, że pokazujemy siebie będących wyżej z wyciągniętą dłonią i chętnych do wydobywania ludzi z dna na poziom, na którym się znajdujemy.

Mając ambitne plany pomocy społecznej ludziom musimy bacznie pilnować, aby również poprzez właściwy dress code wskazywać właściwe sposoby funkcjonowania w świecie. Ubiór ma pokazywać naszą godność osobista nie status majątkowy. Ubranie ma być schludne i eleganckie, nie musi być drogie. Powinno wskazywać, że klient ma doczynienia z osobą wykształconą, oczytaną i inteligentną. Dress code powinien być wizytówką rozwoju intelektualnego i osobistego. Klient poprzez takie przekazy nawet jeżeli nie dla siebie, to dla swych dzieci powinien zapragnąć takiego rozwoju i wyższej pozycji społecznej. Dodatkową zaletą odpowiedniego dress codu jest to, że pracownicy ubrani elegancko od razu lepiej się poczują i lepiej będą sobie radzić z codziennymi trudnościami w pracy. Ubrani byle jak ryzykują tym, że coraz bardziej będą upodabniać się do klientów, tracąc potrzebny dystans profesjonalny, poddając się trudnym emocjom, którymi są na co dzień zalewani przez klientów.

Posted in  

Comments are closed.