Banner
Cybernetyka w służbie profilaktyki
This is my site Written by dsmaster.pl on 12 kwietnia, 2017 – 17:00

Warsztaty i szkolenia profilaktyczne w dużej mierze opieramy na wiedzy z zakresu cybernetyki. Cybernetyka uzmysławia człowiekowi jak ważny dla człowieka jest obraz. Obraz, który zostanie zapamiętany przez umysł może w sytuacji zagrażającej zdrowiu czy życiu może zostać wyświetlony i stanowić skuteczne ostrzeżenie. Mając to wszystko na względzie na zajęciach szczególnie z młodymi ludźmi pokazujemy bardzo nieprzyjemne obrazy wyniszczonych przez alkohol i narkotyki ludzi. Te obrazy dają prosty przekaz – jeżeli zdecydujesz się zażyć środki psychoaktywne twoje ciało będzie tak wyglądało. Takie podejście profilaktyczne jest o wiele skuteczniejsze od tradycyjnego podejścia, w którym podaje się informacje w formie zapisanej. Forma pisana czy mówiona wywołuje określony obraz w umyśle człowieka, jednak jako nadawcy nie do końca mamy wpływ jaki to będzie obraz. Ten obraz związany jest z wyobrażeniami człowieka na temat używki. Jeżeli młody człowiek ma kolegę, który wziął i nic mu się nie stało, będzie to obraz, w którym środki psychoaktywne nie wyrządzają szkody. Nic więc w takim wypadku nie da zwykła psychoedukacja. Potrzeba mocniejszych obrazów, które usuną z umysłu obrazy, na których bazuje młody człowiek. Potrzeba wstrząsnąć poglądami młodego człowieka.

Należy unikać moralizowania, przekonywania, pouczania, a w zamian wstrząsać obrazem. Podczas tak prowadzonej profilaktyki należy oddawać ludziom odpowiedzialność i przypominać, że to od nich zależy czy zachowają młodość i witalność czy wyniszczą swój organizm sięgając po środki psychoaktywne. W takim podejściu przechodzimy od nadopiekuńczości do odpowiedzialności. Młodzi ludzi zwykle są w fazie buntu wobec autorytetów i nie ma co pobudzać tego buntu poprzez pouczanie. Należy popłynąć z falą procesu i potwierdzić: „Tak Ty wybierasz, zobacz co będzie jak wybierzesz spożywanie środków psychoaktywnych”.

Postrzegając tak profilaktykę uważamy, że błędem jest prowadzenie profilaktyki przez byłych alkoholików i narkomanów. Oczywiście gratulujemy tym ludziom zwycięskiej walki, jednak taka osoba prowadząc zajęcia dla młodych ludzi, daje na poziomie nieświadomości przekaz „Alkohol, narkotyki nie są takie złe, uzależnisz się, ale później możesz z tego wyjść i jeszcze uczyć innych”. Tacy nauczyciele dają przekaz nieświadomy, że środki psychoaktywne są wszechobecne i wszyscy zażywają tylko jedni musieli przestać z powodu uzależnienia, a inni jeszcze nie.

Skuteczna profilaktyka powinna opierać się na przykładach tych, którzy zmarnowali swoje życie, przegrali, stracili zdrowie a nawet życie, bo tylko wtedy będzie to potężna przestroga dla młodych ludzi. Tylko pokazując jak środki psychoaktywne wyniszczają ciało i psychikę zmusimy młodych ludzi do refleksji. Profilaktyka musi uświadamiać człowiekowi, że każdy krok należy stawiać z rozwagą, gdyż krok niewłaściwy może zamienić życie w piekło. Profilaktyka w takim wydaniu pokazuje człowiekowi życie takie jakim jest i kładzie mu na barki wielka odpowiedzialność. Ten, który chce osiągnąć sukces musi kroczyć z rozwagą. I wiedzieć, co się stanie gdy sięgnie po używki lub znajdzie się w grupie destrukcyjnych ludzi.

Posted in  

Comments are closed.