Banner
Szkolenia motywacyjne
This is my site Written by dsmaster.pl on 11 sierpnia, 2016 – 18:39

Szkolenia motywacyjne są doskonałymi energizerami i dają na chwilę niesamowitego kopa. Niestety na chwilę. Dlaczego? Wszyscy byśmy chcieli, by rozwój następował liniowo, idę na szkolenie motywacyjne dostaję pakiet wiedzy i dzięki temu zmieniam bardzo pozytywnie swoje życie. Wszyscy byśmy chcieli, by tak właśnie było. Niestety tak nie jest. Tutaj warto powiedzieć, że sami trenerzy motywacyjni czasami wierzą w nieograniczone możliwości ludzkiego umysłu. Umysł do uczenia wykorzystuje działanie neuronów lustrzanych ( Rizzolatti i Craighero 2004 ), które wykorzystywane są również przy warunkowaniu klasycznym. Gdy tak spojrzymy na umysł człowieka rzeczywiście może nam się wydawać, iż człowiek może nauczyć się wszystkiego i wyrobić w sobie całkiem nowe zachowania oraz działać tak jak tylko chce. Trenerzy motywacyjni zapominają jednak, iż oprócz poziomu świadomego jest również poziom nieświadomy ( nie mówię tu o nieświadomym uczeniu, które również wykorzystuje neurony lustrzane ). Poziom nieświadomy to charakter człowieka, na który składają się wzorce działania, zachowania, odczuwania wszelkie mechanizmy obronne itd. Ten poziom nieświadomy jest zapisany zarówno w umyśle jak i w ciele człowieka. Można powiedzieć, że charakter jest wdrukowany w całego człowieka. To właśnie dlatego chociaż mamy niesamowity umysł, którego możliwości są tak wielkie, że ciężko sobie to nawet wyobrazić człowiek nie może rozwijać tych możliwości tak jakby sobie zamarzył. Charakter nakłada na umysł bloki i nie pozwala mu wyjść poza utarte schematy.

Często się zdarza, że człowiek po szkoleniu motywacyjnych czuje przypływ niesamowitej energii i wydaje mu się, że teraz będzie mógł przenosić, góry. Wyznacza sobie nawet cele, zapisuje je na kartce, a po paru dniach funkcjonuje tak jak przed szkoleniem i okazuje się, że w jego życiu nic się nie zmieniło. Dzieje się tak, dlatego, że charakter ze swoimi mechanizmami obronnymi każdą zmianę odbiera jako zagrożenie dla stabilności struktury osobowości i mobilizuje cała energię, by zmianę powstrzymać. I tak nasz wspaniały potężny umysł zostaje wzięty pod ścisłą kontrolę charakteru, który nie pozwala sięgnąć po marzenia. Gra wewnętrzna jest dość skomplikowana, gdyż świadomy umysł pragnie spełnić marzenia i wykorzystać do tego możliwości umysłu, a nieświadomość boi się marzeń, gdyż na człowieka nałożono w dzieciństwie mnóstwo zakazów, które dodatkowo zostały powiązane z miłością rodziców. Jak więc widzicie wcale nie tak łatwo jest sięgnąć po swoje marzenia i wykorzystać wspaniałe możliwości naszego umysłu. Tu potrzeba pracy na nieświadomości ze specjalistą, który pokaże człowiekowi jego wewnętrzne uwarunkowania, zdiagnozuje charakter i pokaże typowy dla niego sposób działania i funkcjonowania w świecie. A wreszcie w drodze po marzenia pomoże zmierzyć się z lękami, mechanizmami i obronnymi, które w dzieciństwie ratowały człowieka przed emocjonalnymi ranami. Człowiek dorosły nie potrzebuje się już bronić, jednak wzorce funkcjonowania powiązane z głębokimi relacjami z rodzicami, gdzie odbywały się gry psychologiczne, w których stawka była miłość stały się jedynymi jakie ma. Na nieświadomym poziomie człowiek odczuwa to tak, że jak zacznie działać w inny sposób straci to, co najważniejsze miłość.

Okazuje się, że tak naprawdę wszystko, co człowiek robi, robi po to, by zyskać miłość i nie jest tu ważne czy sobie to uświadamia czy nie, działa zgodnie ze swoim charakterem. Praca ze specjalistą najpierw uświadamia człowiekowi sposób w jaki funkcjonuje oraz pokazuje dlaczego to robi, a następnie pomaga uwolnić się od tego sposobu funkcjonowania, by człowiek mógł żyć w sposób bardziej dojrzały i pełny. To wtedy zaczyna się droga po marzenia, tutaj człowiek najwięcej korzysta ze szkoleń motywacyjnych, gdyż łatwo może nowe sposoby działania adoptować do własnego życia. Bez rozbrojenia wzorców charakteru zmiana jest po prostu niemożliwa. Warto tutaj zaznaczyć, ze są ludzie, którzy zmienili swój charakter bez pomocy specjalisty i oni powinni informować swoich klientów jak wiele pracy ich kosztowała ta zmiana. Mówienie klientom, że zmiana nastąpi szybko po zastosowaniu kilku technik ze szkolenia motywacyjnego jest po prostu niemoralne, gdyż ci klienci będą musieli przeżyć ogromne rozczarowanie. Zmiana jest możliwa ale wymaga wiele wysiłku i pracy, tak jak w życiu na sukces trzeba solidnie zapracować. Pomyśl, Twój charakter utrwalał się dajmy na to 30 lat, myślisz, że zmienisz wszystko w kilka godzin? Te kilka godzin to zaledwie jeden malutki kroczek, ważny, ale po nim trzeba wykonać ich jeszcze wiele i wytrwale podążać do celów zmieniając uwarunkowania swojego charakteru.

Posted in  

Comments are closed.